Teknoloji şirketleri neden araba üretiyor?


Elektrikli Araçlar (EV’ler) her yerde ve son yıllarda cazip devlet teşvikleri ve düşük bakım gereksinimleri sayesinde popüler hale geldiler. Otomobil endüstrisine neden daha fazla teknoloji devinin adım attığını hiç merak ettiniz mi? Görünüşe göre, mevcut teknoloji devlerinin çoğu EV pazarından bir pay istiyor. Google, Sony, Apple, HUAWEI ve hatta Xiaomi gibi büyük şirketler Tesla’ya ve diğer mevcut üreticilere karşı çok para yatırıyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Dün, sina teknik (aracılığıyla ArenaEV), Xiaomi’nin Ağustos ayında ilk EV’sinin bir mühendislik prototipini açıklayacağını bildirdi. Şirket, ilk arabasını test etmek ve üretmek için tüm hızıyla çalışıyor ve bildirildiğine göre şimdiden bir PR direktörü tuttu. Pazarlama kampanyasının prototip açıklandıktan sonra başlaması bekleniyor.

Ne yazık ki, yaklaşmakta olan aracın herhangi bir çizimine veya fotoğrafına sahip değiliz, ancak Xiaomi’nin başlangıçta 2024 yılına kadar 150.000 araç üretmeyi planladığını biliyoruz. A+ ve B segmentlerinde dört farklı model.

A+ modelinin 150.000 RMB ile 200.000 RMB (22.200-29.600$) arasında olması bekleniyor ve Seviye 2 otonom sürüş ile gelecek. B segmenti araçların maliyeti 200.000 RMB ile 300.000 RMB (29.600-44.400$) arasında olacak ve Seviye 3 otonom sürüşü destekleyecek. Bu araçların yakın zamanda Kuzey Amerika’ya ulaşması pek olası değil, ancak onlar hakkında daha fazla şey öğrenmeyi dört gözle bekliyoruz.


Teknoloji şirketleri neden arabalara giriyor?

EV’ler gelecek

HUAWEI AITO M5

HUAWEI AITO M5

Kaynak: HUAWEI

Beğenin ya da beğenmeyin, elektrikli araçlar gelecek ve kalıcı olarak buradalar. Çoğu gelişmiş ülke, 2035’ten itibaren yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışını yasaklamayı kabul etti ve daha çevre dostu olan yeni nesil için zaman hızla yaklaşıyor.

Yasaktan hâlâ on yıldan fazla uzakta olsak da, birçok kişi altyapı, yenilenebilir enerji ve şarj istasyonları yerinde olmadığı için henüz geçiş yapmaya hazır olmayabileceğimizden endişe ediyor, ancak bu büyük olasılıkla olacak EV’leri daha uygulanabilir ve tüketici dostu hale getirmek için yeni projelere daha fazla önem verileceği için önümüzdeki yıllarda gelişme.

Teknoloji devleri genellikle devlet hibelerini daha kolay alabilir ve teknolojiye milyarlarca yatırım yapmak için gerekli finansman gücüne sahip olabilir ve bu da onlara önümüzdeki yıllarda yüksek getiri oranları sağlayabilir. Bu nedenle çoğu şirket otonom sürüş geliştirmeye yatırım yapıyor, çünkü donanım ve yazılım diğer şirketlere lisanslanabilir ve önümüzdeki birkaç on yılda büyük karlar elde edebilir.

Yeni EV’ler tekerlekli süper bilgisayarlardır

Elektrikli araçlar, teknolojiye her zamankinden daha yakın ve kaputun altında devam eden sürekli AI bilgi işlemi nedeniyle çok güçlü. Pek çok yeni modern EV, sayabileceğinizden daha fazla kamera ve sensöre sahiptir ve bunların tümü, bu şirketlerin oluşturmaya çalıştığı kitlesel ağa katkıda bulunur. Ne kadar çok veri toplanırsa, bu araçlar yakın gelecekte o kadar güvenli olacaktır. Teknoloji şirketleri, rakiplerinden daha iyi çözümler geliştirmek için tüm araştırma ve geliştirme tesislerine sahiptir ve bu da mevcut teknolojide ilerlemeyi kolaylaştırır. Tesla’nın 2019’daki otonom sürüşüne bakarsanız, bunun etkileyici olduğunu göreceksiniz, ancak son üç yılda çok daha iyi hale geldi.

Para toplamaya gerek yok

Google Waymo NYC'ye geliyor

Teknoloji şirketlerinin otomotiv endüstrisine katılmasının bir başka nedeni de finansmana ihtiyaç duymamasıdır. Bu şirketlerin çoğunun ceplerinde, uzun vadede daha da fazla para üreteceğini umduğumuz yeni girişimlere yeniden yatırım yapmaya hazır milyarlar var. Girişimler genellikle ya paraları tükendiği için ya da finansman turlarında başarısız olduklarından ya da her ikisinden birden başarısız olurlar.

Bununla birlikte, teknoloji şirketleri de genellikle kendi işlerini kurmaktan daha az riskli olduğu için yeni girişimlere yatırım yapar. EV’lere büyük yatırımlar yapan bir girişimi satın almak, sıfırdan bir girişim oluşturmaktan daha kolaydır. Sony ve Honda gibi büyük şirketler de birlikte araba üretmek ve geliştirmek için birlikte çalışıyorlar ve Vision S-01 ve Vision-S 02 araçlarını CES 2020 ve CES 2022’de duyurdular.