Reklamlar Android kilit ekranlarına geliyor olabilir, ancak kontrol hala sizde


Android, kullanıcıların kilit ekranlarını ve cihazlarının hemen hemen her yönünü özelleştirmeleri için her zaman benzersiz yollar sunmuştur. Apple ayrıca yakın zamanda iOS 16’da iPhone’un kilit ekranında büyük değişiklikler olduğunu duyurdu. İlgileniyorsanız, iOS 16 kilit ekranı değişikliklerini de özel bir makalede uygulamalı olarak inceledik.


gelen bir rapora göre TechCrunch, Reklam teknolojisi şirketi InMobi’nin bir yan kuruluşu olan Glance, ABD’de Android akıllı telefonlar için bir kilit ekranı platformu başlatmayı planlıyor. Lansmanın iki ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor ve Android akıllı telefonunuzun kilidini açma şeklinizi değiştirebilir.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Konuya aşina bir kaynak, Techcrunch_’a Glance’ın ABD’deki kablosuz taşıyıcılarla görüşmelerde olduğunu söyledi. Taşıyıcılarla ortaklıklar, kilit ekranı uygulamasının satılan cihazlara önceden yüklenebileceği ve paketlenebileceği anlamına gelebilir. Bu gerçekleşirse, reklamverenlerin sponsorlu mesajları, uygulama önerilerini ve hemen hemen tüm medya içeriğini kilit ekranında gösterebileceği anlamına gelebilir.

Reklam kategorilerine ve türlerine göz atın

Kaynak: Bakış

Farkında olmayanlar için Glance, kilit ekranına oyunlar, seyahat bilgileri, günlük olarak değişen duvar kağıtları, eğlenceli bilgiler, fitness fikirleri, eğlence (viral videolar gibi), spor etkinlikleri hakkında bilgiler ve diğer sponsorlu mesajlar ve medyayı getirir. Şirketin vivo, Motorola, Xiaomi, OPPO, realme ve Samsung gibi önde gelen akıllı telefon üreticileriyle doğrudan ortaklıkları bulunmaktadır. Ayrıca, bu ortaklıkların Asya’da var olduğunu ve Glance’ın çoğu cihaza önceden yüklenmiş olduğunu, dolayısıyla yalnızca manuel olarak etkinleştirilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var.

Ortaklıklar Asya’da bulunduğundan, Glance muhtemelen ABD’de satılan cihazlara dahil ederek kârın bir kısmını ikna etmek ve muhtemelen bölmek istiyor. Şirket, Google da dahil olmak üzere yüksek profilli yatırımcılar tarafından destekleniyor ve yeni gadget’ınızı kurduğunuzda kapatmak isteyeceğiniz “bir şey daha” olma ihtimali gerçekten yüksek.


Cihazlardaki reklamlar yeni değil

Amazon, Kindle tabletlerini reklamlarla satıyor, ancak şirket müşterilerin reklamsız tabletleri daha yüksek bir fiyat etiketiyle satın almalarına izin veriyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çoğu insan genellikle daha ucuz seçeneği tercih ettiğinden, Amazon her yıl reklam içeren birçok cihaz satıyor. Neyse ki, “Özel Teklifler” satın alma işleminden sonra kaldırılabilir, ancak bunun için ödeme yapılması gerekir.

Samsung ayrıca geçen yıla kadar birinci sınıf akıllı telefonlarında ve tabletlerinde reklamlar gösteriyordu. Pek çok olumsuz yorum ve kullanıcı tepkisi aldı, bu da şirketin reklamları kaldırmasına neden oldu.

Android telefon ortaklarına göz atın

Kaynak: Bakış

Glance uygulamasının nasıl çalışacağını bilmiyoruz, ancak seçeneğin varsayılan olarak kapalı olduğu ve manuel olarak kaldırılıp kaldırılabileceği varsayıldığında, kullanıcıların kontrolü elinde tutma şansı vardır. Seçenek varsayılan olarak açık olsaydı, birçok kullanıcının canını sıkabilirdi, ancak teknoloji konusunda bilgili olmayan müşteriler muhtemelen ayarı etkin tutacağından Glance’a iyi bir meblağ kazandırabilirdi.

Öte yandan, Android’in güzelliği tamamen özelleştirilebilir olması ve kullanıcıların herhangi bir cihazına yeni bir ROM yükleme seçeneğine sahip olmasıdır. Birkaç ek adım ve biraz zaman gerektirecektir, ancak ileri düzey kullanıcıların cihazlarının tüm potansiyelini ortaya çıkarmasına izin verecektir. Bununla birlikte, OEM’lerin önyükleyicilerin kilidini açmaya ve kullanıcılara kolay erişim sağlamaya erişimi kısıtlamaya ve sınırlamaya başladığını belirtmekte fayda var. Artık eskisi kadar kolay değil. Birkaç geçici çözüm, birçok üçüncü taraf özel başlatıcı ve kilit ekranı sağlayıcıları vardır ve bazıları neredeyse stok Android özellikleri ve görünümleri sunar.

Henüz hiçbir şey kaybolmadı, ancak önce Glance’ın stratejisini ve uygulamasını beklememiz gerekecek. Yalnızca, operatörlerin yeni cihazlarda reklamla dolu kilit ekranlarını varsayılan olarak etkinleştirmeye hayır diyeceğini ve kullanıcıların bu özellik hakkında sağa ve sola şikayet edecekleri noktaya kadar müdahaleci olmayacağını umabiliriz.

Glance’ın gösterişli, reklam dolu kilit ekranı uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeni akıllı telefonunuzu kurup etkinleştirdikten hemen sonra devre dışı bırakır mıydınız? Yorumlarda bize bildirin!