Asus Vivobook S 14X OLED İncelemesi


Güzel OLED ekran ve mükemmel H serisi performans

Asus Vivobook S 14X OLED, muhteşem bir organik ışık yayan diyot ekranın yanı sıra yüksek performanslı H-serisi Intel işlemciye sahip, 1000 $ fiyat aralığında harika bir yeni dizüstü bilgisayardır. Bu dizüstü bilgisayar ağırlıklı olarak 18-30 yaşındaki üniversite öğrencilerine ve grafik tasarım, fotoğrafçılık, video düzenleme ve diğer içerik oluşturma türlerine ilgi duyan giriş seviyesi profesyonellere yöneliktir.


Kutuda ne var

AsusVivobook14xOLED__1210453

Ambalaj, günümüzde çok önemli olan çevre dostluğuna sahiptir. Çok fazla karton kullanıyor, ancak basit siyah mürekkep baskısı olan düz kahverengi geri dönüştürülebilir karton, bu nedenle burada parlak tam renkli pahalı baskıya bir ton para harcamıyoruz.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU
AsusVivobook14xOLED__1210459

Dizüstü bilgisayarın kendisinin ve bazı küçük belgelerin/garanti basılı kağıtlarının yanı sıra, güzel bir dikdörtgen 240 voltluk USB-C tabanlı güç şarj cihazımız var.

Donanım

Dahili özellikler için Asus Vivobook S 14X OLED’de Intel Core i7-12700H 2.3 GHz İşlemci, Iris Xe GPU, 12Gb DDR4 RAM, 512Gb M.2 NVMe PCIe 4 SSD ve 70WHRs 3 hücreli Li-ion pil bulunur.

AsusVivobook14xOLED__1210544

Asus Vivobook 14x OLED’in gerçekten muhteşem olan en büyük özelliği OLED ekranı. Demek istediğim, sonuçta ismin bir parçası. Ekran, 0,2 ms tepki süresi, 120 Hz yenileme hızı ve 550 nit parlaklığa sahip 14,5 inç 2,8K 2800×1800 piksel OLED paneldir. %100 DCI-P3 renk gamı, %100 sRGB renk gamı ​​ve %97 Adobe RGB renk gamı ​​vardır. Dahası, basılı grafik tasarımlarda doğru renklere yaklaşmak için harika olan Pantone Onaylı renktir.

AsusVivobook14xOLED_IMG_20220729_141535

Sağdaki Asus Vivobook 14x OLED’deki siyahların, soldaki HP ZBook Power G8’deki gibi normal bir LCD ekranda bulacağınızdan çok daha koyu olduğunu açıkça görebilirsiniz.

AsusVivobook14xOLED__1210576

Ekranın etrafındaki dar çerçeveler size %87 ekran/gövde oranı sağlar.

AsusVivobook14xOLED__1210570

Ayrıca çerçevede, bir mikrofon dizisiyle birlikte görüntülü aramalar için 720p HD öne bakan bir kameramız var. Güzel bir şekilde, kamerayı ince bir parça turuncu plastikle kaplayacak küçük bir düğme var. Renkli mercek kapağı, kameranın devre dışı bırakıldığını anlamayı gerçekten kolaylaştırıyor ve bu mükemmel bir dokunuş.

AsusVivobook14xOLED__1210556

Sol kenarda büyük bir fan egzoz ızgarasının yanı sıra bir adet tam USB 2.0 tip A bağlantı noktası bulunur. Bunu, fare veya kalem tablet aksesuarı gibi çok fazla hıza ihtiyaç duymayan çevre birimleri için kullanmak isteyeceksiniz.

AsusVivobook14xOLED__1210548

Sağ kenar, tüm ciddi bağlantı noktalarının bulunduğu yerdir. Pilin şarj olduğunu gösteren bir LED’iniz, ekranın açık olduğunu gösteren bir LED’iniz, bir 3,5 mm kulaklık/mikrofon jakı, bir USB 3.2 gen 1 tip A bağlantı noktası, 2 yıldırım 4 ekran/güç USB tip C bağlantı noktası ve 1 HDMI 2.0a bağlantı noktası.

AsusVivobook14xOLED__1210566

Altta, hava akışı için büyük bir havalandırma ızgarası ve alt kısım ile masa veya masa arasına biraz boşluk bırakmak için birkaç lastik ayak var. Asus, soğutma teknolojisine 8 ve 6 mm ısı boruları kullanan “IceCool” ve daha hafif ve daha ince donanım ama daha sessiz ve daha verimli hava akışı için sıvı kristal polimerden yapılmış pervaneli 97 kanatlı “IceBlade” fan diyor.

Ağır yük altında “IceCool” soğutma sistemi oldukça iyi çalışıyor… en azından dizüstü bilgisayarın sol tarafında. Hala oldukça ısınmak için sağ tarafı bulabildim.

AsusVivobook14xOLED__1210555

Ekranın menteşesi, klavyeye göre tamamen düz bir konum sağlamak için tam 180 derece bükülebilir. Ekranın ayrıca parlama önleyici olması gerekiyor, ancak burada görebileceğiniz gibi, iç mekanlarda bile önemli ölçüde parlamaya sahip.

AsusVivobook14xOLED_IMG_20220616_150945_1

Dış mekanlarda, yansıtıcı ekran paneli daha da belirgindir ve maksimum parlaklık seviyesi güneş ışığı ile rekabet etmekte zorluk çeker.

AsusVivobook14xOLED__1210560

Kapağın arkasında ilginç, küçük, yükseltilmiş bir logo alanı var. Yükseltilmesi için herhangi bir sebep düşünemiyorum. Dokunma avantajı olmadığı gibi ekstra hasar koruması da sağlamaz.

Yükseltilmiş logo alanı, bana biraz aptalca gelen birkaç hashtag ile kabartılmıştır. Biri #GoFurther diyor ki hangisi Twitter’da spor arabalara, hokey ve bisiklet resimlerine bağlantılar. Diğeri #BeFearless diyor ki hangisi spor, ağırlık kaldırma ve spor ayakkabı reklamlarına bağlantılar şu anda. Bunların bu dizüstü bilgisayarla ne ilgisi olduğundan emin değilim.

Siyah metal gövde harika hissettiriyor, ancak üzerinde parmak izi yağının görünmesini engellemek son derece zor. Denemekten vazgeçtim ve şimdi lekeli bir karmaşa gibi görünüyor.

AsusVivobook14xOLED__1210498

Klavye oldukça ortalama olsa da, bugünlerde dizüstü bilgisayarlarda standart hale gelen korkunç düz tuşlu şık klavyeler üzerinde bazı küçük iyileştirmeler var. Bu klavye aslında tuşlarda biraz (0,2 mm) içbükey/dışbükey ergonomik şekillendirmeye sahiptir. 20 yıl önce sahip olduğumuz klavyeler kadar iyi değil ama doğru yönde atılmış bir adım. Ayrıca, bu hoş dokunsal geri bildirim için iyi bir 1,4 mm’lik tuş hareketine sahibiz.

Klavyede bazı ilginç tasarım vurgularının yanı sıra kazınmış bazı “Harman/Kardon” markalarını da fark edeceksiniz. Enter tuşunun üzerinde neden zebra çizgileri olduğunu bilmiyorum ama bu onu görsel olarak biraz öne çıkarıyor. Parlak kırmızı Escape tuşu da ilginç bir tasarım kararı ama hoşuma gitti.

Üst sıradaki Print Screen ve Delete tuşları arasındaki güç butonunun da güzel bir hilesi var. Biyometrik oturum açma işlemleri için bir parmak izi tarayıcı görevi görür VE önyükleme sırasında parmak izi taramayı destekler, böylece dizüstü bilgisayarı açmak için düğmeye bastığınızda, yetkilendirme doğrudan Windows’a aktarılır ve oturumunuzu hemen açar. Huawei’nin 2017’de MateBook X ile ilk kez yaptığı şeye benziyor ve harika. Bakınız: Huawei MateBook X İncelemesi: ince, hafif ve oldukça çekici | cep şimdi

Yazılım

AsusVivobook14xOLED__1210524

Asus Vivobook S 14X OLED, Microsoft’un pek çok kullanılabilirlik ve verimlilik sorunu olan yeni Windows 11’i ile birlikte gelir. Bakınız: Windows 11’in kötü tasarımını açıklama | cep şimdi

Windows 11’in bazı bölümleri özelleştirilebilir olsa da, Windows 10 ve önceki sürümlerden alışık olduğunuz birçok seçenek ve yetenek artık yok. Neyse ki, bunu düzeltmek için ExplorerPatcher, StartAllBack ve Stardock Start11 gibi çok sayıda 3. taraf araç var.

MyAsusYazılımı

Vivobook S 14X OLED’de birçok özelleştirme seçeneği ve promosyon teklifleri içeren bir MyASUS programı var. Özelleştirme seçeneklerinin donanımla çok ilgisi var. Örneğin, soğutma fanı performansı veya ekranın renk doygunluğu veya gürültü önleyici mikrofonlar ve hoparlörler üzerindeki seçenekleri değiştirebilirsiniz. Bu arada, video konferans aramalarında gürültü önleyici mikrofon özelliklerini kapatmak isteyeceksiniz, çünkü bu özellik sorunlara neden olabilir. MyASUS yazılımında bununla ilgili bir not var ama ben zor yoldan anladım. OLED ekranın ömrünü uzatmak için ekranın etkin olmayan bölümlerini karartabileceğiniz veya başka bir şey yapamayacağınız bazı güzel seçenekler de var. Ayrıca ekranın yenileme hızını otomatik moddan daha iyi hareket performansı için 120 Hz’e veya pil ömrünü artırmak için 60 Hz’e değiştirebilirsiniz.

AsusVivobook14xOLED_1210647-1

Asus Vivobook S 14X OLED, yaratıcı grafik programlarını oldukça iyi yönetiyor. Bu konuda çok sayıda fotoğraf düzenledim ve parlamayı önlemek için oda aydınlatmasını oldukça düşük tuttuğunuz sürece ekran harika. Tabanın sağ tarafı, ağır işleme yükü nedeniyle oldukça ısınır, ancak soldaki soğutma sistemi, bu tarafı serin tutmada oldukça başarılıdır. Tabii ki aşırı ısınma problemim olmadı, bu yüzden yeterince soğuk tutuyor olmalı.

AfterEffects, Photoshop, Blender ve Davinci Resolve düzenlemesi de yeterince iyi çalışıyor, ancak Intel Irix Xe GPU’nun sınırlamaları, çok daha pahalı özel GPU’ya sahip bir şeye kıyasla belirgin.

Pil

Pil ömrü açısından, sonuçlar ayarlarınıza ve kullanımınıza bağlı olarak çok değişebilir. Tüm yüksek performanslı görüntüleme ve işleme özelliklerini açarsanız ve bazı ağır işlemci yoğun program görevlerini yerine getirirseniz, 3 saatlik pil ömrü elde edebilirsiniz. Kullanımı, yenileme hızını, ekran parlaklığını ve diğer pil tasarrufu özelliklerini azaltmak, 6 saatin üzerinde pil ömrü elde etmenizi sağlayabilir.

Satın alma

PBI Asus Vivobook S14 X

ASUS Vivobook S14X OLED

ASUS Vivobook S 14X, parlak 14,5 inç 2,8K 120Hz OLED ekran, Intel’in Iris XE grafikli 12. Bir üretkenlik makinesi arıyorsanız, düşünmeye değer bir cihazdır.

Artılar ve eksiler

Artıları

  • Uygun fiyatlı 1100 $ fiyat noktası
  • Geniş renk gamı ​​ve Pantone doğrulaması ile muhteşem OLED ekran
  • Güçlü bir H serisi Intel işlemci için güçlü soğutma

Eksileri

  • Intel Irix Xe GPU, özel GPU’lara kıyasla eksik
  • Siyah metal gövde, çirkin parmak izi yağını çeker
  • Yapı kalitesi, çok daha pahalı dizüstü bilgisayarlardan daha az sağlam hissettiriyor

Çözüm

Asus Vivobook S 14X’in OLED ekranına bayılıyorum. İstediğim gibi %100 Adobe RGB rengi değil ve ekran benim zevkime göre çok fazla parlamaya sahip, ancak düşük ışıklı iç mekanlarda OLED siyahları ve rengi çok güzel. Bu dizüstü bilgisayarı almanın en büyük nedeni bu; bu ve uygun fiyatlı 1100 dolarlık fiyat noktası.

Brana Dane ve Nea Mclin’in fotoğraf gösterileri için özel teşekkürler.