Press enter to see results or esc to cancel.

Elveda Hard Disk, Hoşgeldin Bulut!

Geçtiğimiz günlerde hem bilgisayarımın hem de hard diskimin beni eş zamanlı olarak üzmesiyle beraber ben de o keskin dönüşü yaptım. Elveda emektar hard diskim, merhaba yepyeni bulut teknolojisi! Bu keskin dönüşü ben 1 gecede yaptım, lakin üzerinde iyice düşündüm ve belli başlı araştırmalarda da bulundum. Bugün de yaptığım bu küçük çaplı analizden çıkardığım sonuçları paylaşmak istiyorum sizlerle. Böylelikle aynı kavşağın başında olan insanlara daha geniş bir bakış açısı kazandırabiliriz diye düşünüyorum.

Nedir Bu Bulut (Cloud) Teknolojisi?

Temelden başlamak gerekirse, ortada bir bulut var ve hepimiz ona bağlanıyoruz. Bu şu demek, herkes kendi hard diskine sahip olup bilgileri onun içinde tutmak yerine, büyük firmaların bizim için kurduğu (fabrika boyunda) dev hard disklere bağlanıp verilerimizi orada saklıyoruz. Yani verilerimiz yine fiziksel olarak bir yerde saklanıyor, lakin çekmecemizdeki hard diskte değil de, Kuzey Karolina’daki iCloud Veri Merkezi’nde depolanıyor.

Apple Data Center
Apple Data Center, Kuzey Karolina

Artısı, Eksisi

Bulut teknolojisinin bir çok artısı olduğu gibi, bazı eksi yönleri de mevcut. İlerleyen teknoloji artılarını arttırıp, eksilerini azaltmaya devam ettiği için de her geçen gün daha çok hayatımıza giriyor bu sistem. Yine de şöyle bir alt alta yazıp nesi var nesi yok görmek lazım. Bulut teknolojisinin klasik depolamaya göre başlıca faydaları;

  • Daha güvenli depolama (Hard diskinizin durup dururken bozulma ihtimali, veri merkezinde yangın çıkma ihtimalinden kat kat fazla)
  • Kablosuz ve internet üzerinden erişim
  • Başkaları ile online paylaşma imkanı
  • Arttırılabilir kapasite

Bulut’un esas olayı zaten işlemlerin USB kablosu yerine internet üzerinden gerçekleşiyor olması. Dışarıdayken hard diskten bir fotoğrafa bakmak için eve gelip hard diski bilgisayara bağlamak gerekirken, bulut teknolojisinde anında telefondan erişim imkanınız olabiliyor. Öte yandan bu sistemin hala bazı eksik yönleri de var. Onları da şu şekilde alt alta sıralayalım;

  • Aktarım Hızı (Klasik bir USB kablosu ile ulaşılan dosya aktarım hızı, Türkiye ölçekli baktığımızda sahip olduğumuz Upload/Download hızlarının kat kat üstünde)
  • Aylık Ücretler

Benim aklıma gelenler şimdilik bunlar. “İnternet Gereksinimi”ni eksilere yazacaktım aslında, ancak çoğu sistemin offline olarak çalışabildiğini unutmamak lazım. Bu yüzden bir eksi sayılmaz.

Peki Kimler Sunuyor Bu Bulut Teknolojisini?

Bir çok büyük firmanın kendine özel bulut sistemleri var. Dropbox gibi eski ve amacı bulut depolama olan firmalar olduğu gibi, büyük oyuncuların da kendi sistemleri var. Örneğin; Apple’ın iCloud‘u, Google’ın Drive‘ı, Microsoft’un OneDrive‘ı, Yandex’in YandexDisk‘i vs vs vs…

İşin Ekonomik Boyutu Ne Durumda?

Bulut teknolojilerine telefon aboneliği gibi sürekli olarak bir ücret ödendiği konusu doğru. Ancak öte yandan rakamlara baktığımızda, kendi hard diskimize sahip olmaktan çok daha lüks bir şey olduğu söylenemez. Öncelikle yaptığım küçük araştırmanın sonucunu aşağıda paylaşayım. Daha sonra konuşmaya devam edelim.

tablo

Tablo’da da görüldüğü gibi hemen hemen her markanın ücretsiz bir üyeliği de bulunuyor. Hangisini tercih edeceğinize karar vermeden önce deneme fırsatınız var. Hatta illa “Hiç para ödemeyeceğim ben” diyorsanız, tüm alternatiflerin ücretsiz hesapları ile de devam edebilirsiniz.

Neyse, biz hesaplamaya geçelim. iCloud’un 200GB’lık hizmetini aylık 8TL’ye aldığımızı varsayalım. Bu da demek oluyor ki yılda 96TL. Benim 470TL’ye zamanında aldığım 2TB’lık hard disk ise 2 senenin sonunda kıvranıyor. Kıvranmayı bırakın, 800GB’lık film&dizi arşivimin yok olması da yine bu arkadaşın suçu. Bu şartlar altında bulut hem çok daha iyi bir hizmet sunuyor, hem de daha bile uyguna geliyor. Tamam, belki 200GB ile 2TB’ın farklı olduğunu söyleyebilirsiniz. Lakin bulut teknolojisinin güzel kısmı da o ya, istediğiniz zaman kapasiteyi arttırıp istediğiniz zaman azaltabiliyorsunuz.

Peki Neye Göre Tercih Edeceğiz? iCloud Mu, Drive Mı, Hangisi?

Bu konuyu da kendi üzerimden şöyle açıklamak istiyorum. Daha önce yoğun olarak Drive ve Dropbox kullanmış birisi olarak, buluta taşınma kararı alırken iCloud’u tercih ettim. Bunun asıl sebebi, iPhone ve Mac kullanmamdan dolayı işletim sistemi-uygulama konusunda iCloud’un bana daha geniş olanaklar sağlayabileceği düşüncesiydi. Ki bu düşüncemde de haklı çıktığımı sonradan fark ettim.

Drive, Dropbox ya da benzer bir bulut sisteminde bilgisayarıma ve telefonuma birer uygulama indirecektim. Bu uygulamanın içi bulut olacak ve saklamak istediğim şeyleri buraya atacaktım. Ama iCloud’un sonradan fark ettiğim en güzel özelliği Masaüstü’nü ve Belgeler klasörünü otomatik olarak buluta dönüştürmesiydi. Yani gerekli ayarı aktif hale getirdiğinizde, masaüstünde bulunan her şey aynı zamanda bulutunuzda da yedeklenmiş oluyor. Ekstradan manuel olarak taşımanıza gerek olmuyor. Aynı zamanda iCloud Fotoğrafları ve iCloud Yedeklemeyi de bugüne kadar kullanmıyordum, ancak bundan sonra kullanmayı planlıyorum. Aylık 3TL karşılığı 50GB’lık bulut ile başladım ben, eğer baktım az geliyor gibi, o zaman 200GB’a geçiş yaparım diye düşünüyorum.

Bu arada tüm bunların yanında hala aktif bir Drive kullanıcıyım aynı zamanda. Ama Drive’ı kullanma amacım ile iCloud’u kullanma amacım farklı. Drive’ı daha çok internet üzerinden ortak işlem yapılması gereken ofis dosyaları için kullanıyorum. Bir Word dosyasını ya da bir klasörü, bir ekip ile paylaşmak ve onlara da eşit oranda düzenleme yetkisi vermek istediğimde Drive devreye giriyor. Tabi sırf bu amaçla kullandığım için de ücretsiz hesap bana yeterli geliyor.

Sonuç olarak,

Bulut teknoloji hızlı ya da yavaş hayatımıza bir yerlerden dahil olmaya başladı. Veri depolama konusunda da insanlar yavaş yavaş bu sisteme geçiş yapıyor, yapacak. En iyisi bana sorarsanız önceden adapte olmuş olmak. Ben şimdilik deniyorum, bir sorun yaşarsam yeniden mutlaka paylaşırım.

Sizin de sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şeyler varsa lütfen yorum olarak bizimle paylaşın.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261