Press enter to see results or esc to cancel.

Flappy Bird AppStore’dan kaldırıldı

flappy-bird

Mayıs ayında yayınlanan ve son bir aydır en çok indirilenler listelerinden düşmeyen Flappy Bird, bu akşam itibarı ile AppStore’dan kaldırıldı. Oyunun zorluğu sebebiyle sosyal mecralarda da bolca konuşulan Flappy Bird çılgınlığı, uygulamanın geliştiricisi tarafından müdahale edilmesi ile sonlandı. Peki ama neden, ve şimdi ne olacak?

Bir paragrafla Flappy Bird’ü incelemek gerekirse; ücretsiz ve Universal bir oyun olan Flappy Bird, zıplayan bir kuşun yeşil borular arasından geçerek ilerlemesine dayanıyor. Ekrana her dokunduğunuzda bir parça zıplayan karakter, aralarından geçmeye çalıştığı yeşil borulara en ufak bir dokunması ile oyunun sonlanmasına sebep oluyor.

Günlük 50,000$ geliri vardı

Geçtiğimiz günlerde geliştiricinin The Verge ile yaptığı konuşmada açıkladığı rakamlara göre, Flappy Bird sahibine günlük 50bin dolar kazandırıyordu. Sadece AppStore üzerinden 50 milyon indirmeyi aşan Flappy Bird; uzmanların görüşüne göre klasik bir uygulama içi alım standartı ile sunulsaydı, sahibine aylık 1,5milyon dolar kazandırabilirdi. (Detaylı Bilgi)

Peki ama neden kaldırıldı?

Uygulamanın geliştiricisi Dong Nguyen, dün Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile oyunu AppStore ve diğer uygulama mağazalarından kaldıracağını açıkladı.

Herkesin aklında bir çok soru işareti oluşmasına sebep olan bu olayın asıl gerekçesi ise bilinmiyor. Dong Nguyen attığı Tweet’lerin devamında oyunu satmayı düşünmediğini de belirtirken, yeni oyunlar geliştirmeye devam edeceğinin haberini de veriyor.

GÜNCELLEME (11/02/2014): “Dong Nguyen’in bugün Forbes‘a yaptığı açıklamada oyunu AppStore’dan kaldırma sebebi olarak; Flappy Bird’ü insanların boş zamanlarda rahatlaması için yaptığı, ancak tam tersi bir etki yaratarak bağımlılıklara yol açtığını söyledi. Oyunun ünlü olmasının ardından uzun bir süredir uyku sorunları yaşadığını ifade eden Nguyen, oyunu uygulama mağazalarından geri çekmesinin hemen ardından birkaç gün boyunca internet kullanmayıp dinlendiği ve bunun doğru bir karar olduğunu savunduğunu söyledi. Bu saatten sonra oyunu bir daha mağazalara geri yüklemeyeceğini söyleyen geliştirici, yeni oyunlar yapmaya devam edeceğinin de altını çizdi.(kaynak)

flappy

Şimdi ne olacak?

Oyunun seveni ne kadardır bilinmez ama, bağımlısının epey fazla olduğu ortada. Telefon veya tabletlerinizde hala yüklü bulunan oyunu, siz silmedikçe oynamaya devam edebilirsiniz. Ancak AppStore ve diğer uygulama mağazalarından kaldırılması sebebiyle, bir kez cihazdan silinen oyun maalesef tekrar indirilemiyor.

( Yazı No: -187- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261