Press enter to see results or esc to cancel.

22 Ekim Lansmanı

22 Ekim Lansmanı

Apple’ın yeni ürünlerini duyurduğu 22 Ekim lansmanı, dün akşam gerçekleşti. Türkiye saati ile 20:00’de başlayan etkinlik, 2 saatten kısa bir sürede tamamlandı. Lansmanın tamamının yer aldığı videoya buradan ulaşabileceğiniz gibi, konuşulan başlıca konulara da bu yazıdan göz atabilirsiniz.

Lansmanı 5 maddede kısaca özetlemek istersek;

  • iPad Air (5th Gen.)
  • iPad Mini Retina Display (2nd Gen.)
  • Yeni MacBook PRO ve Mac PRO
  • Mavericks
  • Yenilenen iLife ve iWork paketleri

Ivır Zıvırlar

Etkinlik her zaman olduğu gibi bazı ilginç istatistiklerin açıklanmasıyla başladı. iPhone 5S ve 5C‘nin tanıtımının ardından 3 günde 9 milyon iPhone satışı olmasından, 5 günde 200 milyondan fazla cihaza iOS7 yüklenmesine kadar bir çok istatistik

iPad Air

Lansman öncesinde en çok konuşulan konulardan biriydi, yeni nesil iPad. 5.nesil iPad, kasik isimlendirmenin dışına çıkarak iPad Air isminde karşımıza çıktı dün gece. Tasarımında büyük değişiklikler yapılan iPad Air’da ilk göze çarpan özellik, kasanın yan kenarlarının büyük ölçüde küçülmesi olmuş. Bir önceki nesle göre %28 daha hafif ve %20 daha ince olan iPad Air, taşınabilirlik anlayışını büyük ölçüde ilerletmiş durumda.

iPad Air

İlk olarak iPhone 5S‘te gördüğümüz 64bit işlemcili A7 işlemci de, iPad Air’ın temelini oluşturuyor. Bu yeni işlemci sayesinde bir önceki nesilden 2 kat daha fazla CPU ve Grafik performansı gösteriyor, iPad Air. Yine iPhone 5S’te gördüğümüz M7 işlemci ile desteklenen iPad Air, performanstaki bu yükselişe rağmen pil ömrünü de koruyor.

iPad Air işlemci

2 Wi-Fi anteni ile 2 kat daha hızlı Wi-Fi imkanı sunan iPad Air, Wi-Fi üzerinden 300Mbps gibi hızlara çıkabiliyor. Ayrıca LTE desteği de bulunan cihaz, internet hızı konusunda oldukça iddialı.

iPad Air, Wi-Fi

499$’lık fiyat etiketi ile 1 Kasım’dan itibaren ABD’de satışa çıkacak olan iPad Air, muhtemelen 1 ay gibi bir süre içerisinde ülkemizde de satışa sunulacak. (iPad Air Hakkında Detaylı Bilgi)

iPad Mini (with Retina Display)

Türkçe’ye Retina Ekranlı iPad Mini şeklinde çevirebileceğimiz 2.nesil iPad Mini, ilk nesile göre oldukça gelişmiş durumda. Hem işlemci hem de grafik konularında büyük mesafe kat eden iPad Mini, bir çok kişiye “Şimdi olmuş!” dedirtti. 🙂

iPad Mini Retina Display

İlk olarak iPhone 5S’te gördüğümüz ve iPad Air’ın da işlemcisi olan A7 işlemci, 2.nesil iPad Mini’de de yer alıyor. Bu işlemci ile Retina Ekranlı iPad Mini, bir önceki nesle göre; 4 kat daha fazla CPU ve 8 kat daha fazla grafik performansı sunuyor. Ve tüm bu gelişmelere rağmen 10 saatlik pil ömründen de taviz vermiyor.

A7 işlemci

İlk nesilden beri heyecanla beklenen Retina Ekran’a sonunda kavuştu iPad Mini’ler. Bu sayede; normal iPad’lerde olduğu gibi 2048×1536 çözünürlük iPad Mini’ler tarafından da sağlanıyor. Bu da demek oluyor ki; inç başına 326 pixel…

retina ekran

Retina Ekranlı iPad Mini’ler, ABD’de 399$’lık bir fiyatla satışa çıkacakken; ilk nesil iPad Mini’lerin fiyatı da 299$’a geriledi. (iPad Mini Hakkında Detaylı Bilgi)

Yeni MacBook PRO ve Mac PRO

Retina Ekranlı MacBook PRO ailesi de dün akşamki lansmandan nasibini alanlar arasında. Geçtiğimiz yaz yenilenen MacBook Air ailesi gibi Haswell işlemciye sahip olan yeni MacBook PRO’lar, yüksek pil performansı sunuyor. (13 inç’lik 9 saat, 15 inç’lik 8 saat)

macbook pro

Ayrıca fiyatları da düşen MacBook PRO’ların yeni ABD fiyatları şu şekilde;

  • 13 inç’lik MacBook PRO: 1299$
  • 15 inç’lik MacBook PRO: 1999$

mac pro

Ayrıca WWDC‘de ilk duyurusu yapılan Mac PRO’ların satış fiyatı da dün gece belli oldu. 2999$’dan satışa çıkacak olan bu devasa cihazlar, Aralık ayında ABD’de satışa çıkacak.

Mavericks

Yine WWDC’de tanıtılan yeni Mac işletim sistemi Mavericks, resmen yayınlandı. Hem de ücretsiz! Bir çok yeni özellik ile birlikte gelen Mavericks’i hemen şimdi MacAppStore üzerinden yükleyebilirsiniz. (Detaylı Bilgi)

mavericks

iLife & iWork

Apple’ın kendi uygulamaları olan iLife ve iWork paketleri de dün akşam güncellendi. En büyük değişiklik ise; artık bu paketler ücretsiz! Yeni bir iOS cihazı almanız durumunda iOS versiyonları, yeni bir Mac almanız durumunda ise MacOS versiyonlarına ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz.

iLife & iWork

Sadece yeni cihaz alan kişiler için geçerli olan bu kampanya dışında, GaregeBand‘in iOS versiyonunun da artık herkes için ücretsiz olduğu müjdesini veriyorum.

iLife ve iWork paketlerinden İncelemeler;

SONUÇ

Dolu dolu bir etkinliği daha geride bıraktık. Özellikle iPad ailesine bir çok yeni üyenin katıldığı bu lansmanda, benim dikkatimi en çok çeken şey; Mavericks ve iLife&iWork paketlerinin ücretsiz bir şekilde sunulması oldu. Her ne kadar Lion ve Mountain Lion işletim sistemleri çıktığında fiyatta ucuzlamalar görülse de, tüm bunların tamamen ücretsiz olması; bence Apple’ın yeni bir strateji üzerinde yürüdüğünün göstergesi. Her şeye rağmen, Apple bizi yine bir çok yenilikle tanıştırdı. Daha nicelerini görüp, buradan sizlere ulaştırmak dileğiyle… 🙂

( Yazı No: -176- )

Tags


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261