Press enter to see results or esc to cancel.

Mailbox – İncelemesi

Mailbox - İncelemesi

Haftalar öncesinden çıkacağı duyurulan ve rezervasyon yaptırılmaya başlanan Mailbox isimli uygulama, geçtiğimiz Perşembe AppStore’da yerini aldı. Bizim de yakından takip ettiğimiz ve Twitter üzerinden son gelişmelerini aktardığımız bu uygulamaya, uzun bir sıra bekledikten sonra nihayet kavuştuk. İşte karşınızda merakla beklenen ve hayatımıza yepyeni bir soluk getirileceği düşünülen Mailbox uygulaması..

Mailbox tamamen ücretsiz bir uygulama. Ayrıca iPhone 5’in ekranına özel çözünürlük desteğine de sahip. Bunun yanında maalesef henüz iPad’lere özel bir arayüzü bulunmuyor. Tamamen şık ve sade bir tasarımın ortaya konduğu uygulama, mevcut kullandığımız sistemleri de değiştirecek türden. Ama uygulamayı kullanabilmemiz için bir GMail hesabına sahip olmamız ve önceden rezervasyon yaptırmamız gerektiğini de unutmamak lazım.

Rezervasyon, ama niye?

Mailbox, AppStore’da bulunan diğer tüm uygulamalardan çok daha farklı. Bunun sebebi ise, sahip olduğu rezervasyon sistemi. Uygulamayı kullanabilmek için, öncelikle rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ardından belki de dünyanın en büyük sırasına giriyorsunuz. 🙂 Çünkü yaptığınız bu rezervasyonlar tek tek inceleniyor. Ben bu yazıyı yazarken, sırada hala 700.000’den fazla kişi vardı. Dev bir kuyruk.

Rezervasyon

Neyse ki, bu sıra her geçen dakika daha hızlı akmaya başlıyor. Tabi arkaya eklenen kuyruk, bununla beraber çok daha hızlı uzuyor. Bu yüzden acele etmekte fayda var. “Peki neden bu rezervasyon’a gerek var?” demeniz çok normal. Çünkü ben de her defasında aynı soruyu sordum. Bunun için uygulamanın resmi sitesinde bir sürü şey söylenmiş. Ama söylenenlerin hiç biri beni tatmin etmedi açıkçası. Ben de daha fazla kurcalamak yerine, sıramı beklemeyi ve Mailbox’ın tadını çıkarmayı tercih ettim. 🙂

rezervasyon sırası

İncelemeye geçmeden önce, rezervasyon sırasının uzunluğunu ifade edebilmek için bir görsek paylaşmak istiyorum. Yukarıda rahatça inceleyebileceğiniz üzere, uygulama ilk çıktığı Perşembe akşamı kuyrukta 300.000’e yakın kişi vardı. Ben ise 77.000’inci sıradaydım. Aradan iki buçuk gün geçip, Pazar sabahı olduğunda ben 45.000’inci sıradayken, arkamda 650.000 kişi olmuştu. En son hali ise ortada. 😀

Bir Mail uygulamasından öte, bir To-Do List!

Mailbox’ın diğer benzer mail uygulamalarından en büyük farkı, aslında bir To-Do List uygulaması oluşu. Daha açık ifade etmek gerekirse; yoğun mail trafiğine sahip kişiler için özel geliştirilen Mailbox, size gelen mailleri yapılacak birer iş gibi sıralıyor ve biriktiriyor. Siz de boş vakitlerinizde biriken bu mailleri eritiyor, daha sonra göz atmak istediklerinizi ise ileriki bir saate erteleyebiliyorsunuz.

Mailbox, Gelen Kutusu

Biriken mailler, klasik mail uygulamasında olduğu gibi alt alta sıralanıyor. Okumak istediğiniz mailleri, normal mail uygulamasında olduğu gibi açıp okuyabiliyorsunuz. İsterseniz cevap yazabiliyor, yazdığınız cevaba görsel de ekliyebiliyorsunuz. Kısacası Apple’ın standart mail uygulamasında yapılan neredeyse her şeyi burada da yapabiliyorsunuz.

Gestures, parmak hareketleri

Gelen mailleri okumadan işlem yapmanız da Mailbox ile oldukça kolay. Mailleri hiç açmadan arşive gönderebiliyor, silebiliyor, ileriki bir zamana erteleyebiliyor veya listeleyebiliyorsunuz. Ve bütün bunları yaparken Gestures (parmak hareketlerinizi) kullanıyorsunuz. Daha açık ifade etmek gerekirse, gelen mailleri silmek için onları işaretleyip, ardından sil butonuna tıklamıyorsunuz! Parmağınız ile gelen mail’i tutup yan tarafa doğru çekiyorsunuz.

Mailbox, erteleme

Mailin sol tarafından tutup ortaya kadar sürüklemeniz halinde, arka tarafında yeşil bir ok beliriyor. Bu, o maili arşive göndereceğinizi ifade ediyor. Tuttuktan sonra iyice sağ tarafa kadar çekerseniz, kırmızı çarpı beliriyor. Bu ise, o maili sileceğinizi ifade ediyor. Eğer gelen mailin sağ tarafından tutup iyice sola doğru sürüklerseniz, o maili istediğiniz bir listeye atıyor, yarıya kadar sürüklerseniz ileriki bir zamana erteliyorsunuz.

Erteleme Seçenekleri

Bu akşam, yarın, hafta sonu gibi bir çok seçenek var erteleme listesinde. Bir maili ertelemek istediğinizde bunlardan birini seçemeniz gerekiyor. Böylelikle uygulama seçtiğiniz tarih ve saatte size o maili tekrar hatırlatıyor. Eğer toplu bir şekilde gelen bütün mailleri ertelemek isterseniz, listenin en altında bulunan kısımdan bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Önemli maillerinizi daha sonra tekrar okumak için veya göz önünde bulundurmak için üst kısımlara da alabiliyorsunuz. Bunun için bir maile basılı tutup, ardından yukarıya doğru sürüklemeniz yeterli oluyor.

Sol Menü Çubuğu

Ana Ekranı sol üst tarafındaki çizgili simgeye dokunmanız halinde sol taraftan bir bölüm açılıyor. Burada ertelediğiniz maillere, mail listelerinize, arşivinize, çöp kutunuza ve daha bir çok şeye kolay ulaşım sağlıyorsunuz. Ayrıca ayarlar ve yardım kısımlarına da yine bu menüden ulaşıyorsunuz.

Gelen Mail

Gelen mailleri okuduğunuz ve yeni mail oluşturduğunuz bölümlerin tasarımı da çok başarılı. Açık konuşmak gerekirse ben bu uygulamayı kullandıktan sonra, Apple’ın klasik uygulamasına geri dönmek istemiyorum. 🙂 Ama GMail dışında başka mail hesaplarınız varsa veya yıldızlı maillerinize kolay bir ulaşım istiyorsanız, klasik uygulamadan da tam manası ile kopamıyorsunuz ne yazık ki.

Zaten kullanımı çok kolay bir uygulama olduğu için, fazla detaya girmek istemiyorum. Eğer arzu ederseniz aşağıdaki videoyu izleyerek uygulamanın kullanımı hakkında çok hızlı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bizce; Yazının başında da belirttiğim gibi, uygulama oldukça sade ve şık bir tasarıma sahip. Bunun dışında to-do list uygulamalarını sıkça kullanan biriyseniz, Mailbox sizin hayatınıza da büyük pratiklik getirecektir. Henüz sadece GMail ile çalışması ve rezervasyon sisteminin uygulanması uygulamanın dezavantajlarını oluştursa da, ücretsiz oluşu ve bu derece yetenekli oluşu benden 5 elmayı almasını sağladı. Mailbox’ı denemenizi, en azından sıraya girmenizi tavsiye ederim. 🙂

Mailbox

( Yazı No: -148- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261