Press enter to see results or esc to cancel.

Video Download – iBolt Downloader & Manager – İncelemesi

İnsanların iPhone, hatta akıllı telefon kullanma sebeplerinin başında, telefonlarından film veya dizi izlemek geliyor. Yüksek çözünürlüklü cihazların çıkması da, telefonlarını bu amaçla kullananlar için oldukça faydalı oluyor. Ancak telefonu alana kadar düşünmediğimiz bir nokta var. Ben bu telefona istediğim videoları nasıl yükleyeceğim? İşte cevapları..

Öncelikle iPhone üzerinden video izlemek konusunda bir kaç şeyden bahsedip, ardından yazımın başlığını oluşturan “Video Download – iBolt Downloader & Manager” isimli uygulamanın incelemesine geçeceğim.

Apple ile yeni tanışanların yaşadığı en büyük süprizlerden biri de, telefonlarının Flash tabanlı videoları Safari üzerinden oynatmayışı oluyor. Bu yüzden 3.şahıs uygulamalara ihtiyaç büyük bir oranda artıyor. Ancak (Geçtiğimiz gün açıklanan rakamlara göre) 1 milyon’un üzerinde uygulama bulunan AppStore’da, aradığınız bu uygulamayı bulmak hiç de kolay olmuyor.

iPhone kullanıcılarının yaşadığı tek sıkıntı da Flash tabanlı videolar değil. En basitinden YouTube’da bulunan bir video’yu telefonlarına yüklemek istediklerinde büyük bir engelle karşılaşıyorlar. Araya bilgisayar, iTunes, belki bir Converter kısacası bir çok uğraş giriyor. “Peki hiç bilgisayar kullanmadan video yükleme gibi bir olanağımız yok mu? Ben internetin olmadığı yerde de yüklediğim videoları izlemek istiyorum.” Tabi ki var. İşte bu sorunu çözen uygulamalardan biri;

Video Download – iBolt Downloader & Manager

Ücretli ve ücretsiz iki ayrı versiyonu bulunan bir uygulama olan Video Download – iBolt Downloader & Manager, yukarıdaki belirttiğim hallerde en çok kullandığım uygulama niteliği taşıyor. Elbette bu işler için yüzlerce uygulama var. Hatta geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz MediaBurner da bu uygulamalardan biri. Ancak uzun süredir güncellenmediği ve son zamanlarda bazı sorunlar çıkarmaya başladığı için, ben bu uygulamayı kullanmayı daha avantajlı buluyorum.

Benim bugün inceleyeceğim versiyon ise ücretsiz olan olacak. Eğer reklam bulunmayan “Video Download Pro” ismindeki versiyonu indirmek isterseniz, buradan 1,79 TL karşılığı satın alabilirsiniz. Her iki versiyon da Universal. Yani iPad için ayrı birer arayüzü bulunuyor.

Uygulama, Ayarlar bölümü dışında 3 farklı kısımdan oluşuyor. Videoları indirmek için kullanacağınız Browser (tarayıcı) kısmı, indirmeye başladığınız videoları takip edebileceğiniz ve yönetebileceğiniz Downloads kısmı ve yüklemiş olduğunuz videolara ulaşabileceğiniz Videos kısmı.

Ayarlar kısmından fazla bahsetmeme gerek olduğunu sanmıyorum. İzleme ayarları ve Browser ana sayfası gibi bazı ayarların dışında, uygulamaya şifre koymak isterseniz de bu bölümü kullanabilirsiniz.

Yüklemek istediğiniz videonun linkini Browser kısmından girerek, karşınıza çıkan “Cache Video to Memory” yazısına tıklıyorsunuz. Eğer bu yazı karşınıza çıkmaz veya yanlışlıkla iptal ederseniz bile, daha sonradan alt menünün orta kısmında bulunan ok işaretine basarak videoyu yükleyebiliyorsunuz.

Tam olarak neyi indireceğinize henüz karar vermediyseniz, Browser’ı bir Safari gibi kullanarak arama da yapabilirsiniz. Örneğin YouTube’da gezinebilir, oradaki araçları kullanabilirsiniz. Tabi uygulamanın alt ve üst kısmında bulunan Bar’lar fazla olduğu için, ekran biraz küçülüyor. Bu durumda da sağ alttaki işarete tıklayarak, fazlalık olan bu Bar’lardan kurtulabilirsiniz.

Downloads kısmında, yüklemeye başladığınız videolar yer alıyor. İstediğiniz zaman durdurup, istediğiniz zaman devam ettirebileceğiniz bu indirme işlemleri, uygulamadan çıksanız bile devam ediyor. Aynı anda bir kaç farklı videoyu da indirme listesine ekleyebilirsiniz.

Eğer videoyu indirdiğiniz yerde videonun bir ismi yer almıyorsa, daha doğrusu dosya olarak belli bir ismi yoksa, (örneğin; YouTube) yüklenirken farklı isimler alabiliyor. Ancak gördüğüm kadarıyla bu isimleri uygulama içerisinden düzeltme gibi bir olanağımız da pek yok.

İndirdiğiniz videolara ulaşacağınız yer ise Videos kısmı olacak. İnternetin olduğu veya olmadığı her yerden, yüklediğiniz bu videoları izleyebilirsiniz. Uygulamadan çıksanız veya telefonu kilitleseniz dahi videodaki ses arkaplanda çalmaya devam edecektir. Bu yüzden mp3 olarak yüklemeye üşendiğiniz bazı müzikleri de, bu sayede iPhone’unuza yükleyebilirsiniz.

Videolarınızı istediğiniz gibi kategorileyip, düzenlemenize olanak sağlayan uygulama; bir de gizli klasör bölümü içeriyor. Parmağınızı aşağı doğru çekerek (ekran yukarı çıkacak) bu gizli klasör kısmına ulaşıyorsunuz. Eğer bu bölümü kullanmak isterseniz de bir şifre oluşturarak, başkalarının görmesini istemeyeceği videoları burada saklayabilirsiniz.

Burada hatırlatmakta fayda gördüğüm bir diğer husus ise; bu gizli klasör ile uygulamaya koyacağınız şifrenin farklı olabileceği. Yani uygulamanın açılışında farklı, gizli klasörün açılışında ise farklı birer şifre kullanabilirsiniz.

Bizce; Telefonuna internetten video yükleyip, daha sonra internetin olmadığı ortamlarda bu videolara ulaşmak isteyen her iPhone kullanıcısının ihtiyacını görecek bir uygulama olduğunu düşündüğüm Video Download – iBolt Downloader & Manager, hem ücretsiz olması hem de çok başarılı bir arayüze sahip olması sayesinde benden 5 Elma aldı. Genellikle Flash tabanlı videoları da yükleyip izlemenizi sağlayan bu uygulama, maalesef son zamanlarda bazı sorunlar çıkarmaya da başladı. Yakında yeni bir güncelleme ile yok olacağını düşündüğüm bu sorunlar, belki de Apple’ın son zamanlarda videolar için gösterdiği yeni protokolün bir parçasıdır. Her ne olursa olsun, ben sevdim. Sizin de denemenizi tavsiye ederim. Eğer bu alanda daha iyi olduğunu düşündüğünüz uygulamalar varsa, bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca bu uygulamayı deneme fırsatınız olduysa, kendi görüşlerinizi de belirtirseniz çok mutlu oluruz.

( Yazı No: -133- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261