Press enter to see results or esc to cancel.

Geekbench 2 – İncelemesi

Teknolojiyi yakından takip eden biriyseniz, bir çok blog ve haber sitesinde “Geekbenck Skoru” denilen bir tabir duymuşsunuzdur. Ben de bu konuda sizlere yardımcı olmak adına bugünkü yazımda, hem Geekbench’in ne olduğunu hem de AppStore uygulamasını sizler için inceleyeceğim.

Geekbench Nedir? Ne işe yarar?

Geekbench, her platformda bulunan ve cihazların performansını farklı kriterler üzerinden değerlendirerek skor haline getiren 3.şahıs bir yazılım. Dört ana başlık altında değerlendirme yaparak, ortalama bir sonuç oluşturuyor. Geekbench’i kullananlar tarafından toplanan bu veriler de internet üzerinden paylaşılarak, farklı cihazlar arasındaki performanslar ölçülüyor.

Geekbench Skorunun bir diğer önemi ise; günümüzde var olan yüksek kapasiteli cihazlar. Şuan kullanılan uygulamaların çoğu, cihazların tek işlemcisi tarafından kontrol ediliyor. Bu sebepten bir uygulamaya bakarak, iki cihaz arasında performans karşılaştırması yapmak yanlış olur. Ancak Geekbench, bütün işlemci ve çekirdekleri kullanarak hesap yapıyor. Dolayısıyla ortaya gerçek bir sonuç çıkıyor.

Geekbench 2, AppStore Uygulaması

1,79TL karşılığı sahip olabileceğiniz Geekbench 2 isimli uygulama sayesinde, kendi cihazınızın Geekbench skorunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda Universal bir uygulama olduğu için, aynı uygulamayı iPad’inizden de kullanabilirsiniz. Hem de kendisine özel bir arayüz ile.

Integer, Floaiting Point, Memory ve Steam şeklinde 4 ana bölümden oluşan Geekbench, bu bölümlerde hesaplanan skorlara göre (aritmetik ortalama değil) bir ana Geekbench skoru oluşturuyor. Bu da cihazınızın performansının somut bir delili haline geliyor. Örneğin yukarıdaki görselde iPhone 4S’imin Geekbench skorunu görüyorsunuz. ( Diğer cihazların skorlarını merak edenler, iPad için bu yazıya iPhone için ise bu yazıya bakabilirler. )

iPad’den bahsetmişken, Geekbench’in iPad arayüzünü de göstermek adına yukarıdaki görseli paylaşıyorum. Bu skor ise iPad 2’ye ait.

Sadece cihazın performansı değil, aynı zamanda modeli ve donanımsal bazı özellikleri de uygulamada yer alıyor. Az sayıda, ama Geekbench skorunun hangi cihaza ait olduğunu gösterecek miktarda bilgi. 🙂

Bizce; Fazla incelenecek bir yanı olmamasından ve çok da teknik ayrıntılara girmek istemememden dolayı, bu yazıyı da burada sonlandırıyorum. Geekbench, performans ölçme konusunda günümüzde en çok tercih edilen sistem. Tabi bu uygulama daha çok teknik konularla ilgilenenler için kullanışlı. Yoksa normal bir iPhone kullanıcısının bu uygulama için para vermesine, bence gerek yok. Tabi gerisi sizin kararınız.. 🙂

( Yazı No: -132- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261