Press enter to see results or esc to cancel.

Day One Journal vs Flava

Geçtiğimiz günlerde incelemesini yaptığımız, iki günlük uygulaması olan Day One Journal ve Flava‘yı bugün sizler için karşılaştıracağız. Her iki uygulama da benden tam puan almasının yanı sıra, bazı küçük farklılıklar barındırıyor. Biz de bu farklılıkları ortaya koyarak, doğru uygulamayı seçmenize yardımcı olmayı umuyoruz.

Karşılaştırmamızı Fiyat, Platform, Senkronizasyon ve Yetenekler başlıkları altında yaptık. 1 alanda Flava galip gelirken, 2 alanda Day One Journal galip geldi. Son alan olan “Yetenekler” kısmında ise belirgin bir galip bulamadık. İşte karşılaştırmamız ve sonuçları.. ( Flava – İncelemesi yazımızdan sonra gelen 2.0 güncellemesi ile Flava’ya bazı yeni özellikler geldiğini belirtelim. )

FİYAT

İlk olarak fiyatını değerlendirdiğimizde, Flava‘nın Day One Journal’a karşı büyük bir üstünlük oluşturduğunu görüyoruz. Flava tamamen ücretsiz bir uygulama iken, Day One Journal’a sahip olmak için 4.99$’lık bir miktarı gözden çıkarmanız gerek.

Platformlar kısmında tekrar değinecek olmama rağmen, Day One Journal’ın Mac versiyonu için de ekstradan bir 4.99$ vermeniz gerekeceğini belirteyim. Bunların yanında her iki uygulamada da reklam bulunmadığını söyleyelim.

 

PLATFORM

Fiyat konusunda Flava’nın kurduğu üstünlüğü, platform konusunda da Day One Journal oluşturuyor. Universal olan Day One Journal’ın ekstradan satılan bir de Mac versiyonu bulunuyor. Bütün bunlara karşılık Flava’nın sadece iPhone versiyonu bulunuyor.

SENKRONİZASYON

Bütün platformlarda (Windows hariç) bulunması sebebiyle mükemmel bir senkronizasyon imkanı bulunan Day One Journal, bu imkanı sonuna kadar kullanıyor. Hem iCloud hem de Dropbox entegrasyonu bulunan uygulama, eş zamanlama konusunda şimdiye kadar gördüğüm en başarılı uygulamalardan biri.

Day One Journal’ın senkronizasyon konusundaki bu başarısına karşın, Flava sadece bir tek platformda bulunmasından dolayı herhangi bir senkronizasyon imkanı sunmuyor. Sonuç olarak Day One Journal senkronizasyon konusunda açık ara farkla önde. (2.0 sürümünün ardından Flava’ya da Evernote senkronizasyonu geldi, ancak uygulama hala sadece iPhone’da kullanılabildiği için bir fark oluşmuş değil. )

YETENEKLER

Her iki uygulamada çok güzel özelliklere sahip. Bir günlük uygulamasından beklenen her şeyi karşılıyor. Bu sebepten dolayı bu kategoride herhangi bir galip seçemiyorum. Ancak iki uygulamanın da sadece kendisine has bazı özellikleri bulunmuyor değil. Kısaca bahsetmek gerekirse;

Day One Journal; Yazdığınız yazılara otomatik olarak konum ve hava durumu ekleme özelliğine sahip. Ayrıca yazılara eklediğiniz resimlerin listelendiği çok başarılı bir “Photos” arayüzü de bulunuyor. Markdown desteği sayesinde de çok başarılı yazılar yazabiliyorsunuz.

Flava; İlk bakışta geniş etiketleme sistemi ile dikkat çeken uygulama, aynı zamanda Ses Kaydı yeteneğine de sahip. Kitap ve Müzik ekleme gibi farklı yetenekleri olsa da, bunların her zaman çok başarılı bir şekilde çalışmadığının uyarısını da yapmalıyız.

SONUÇ

Yaptığımız bu küçük çaplı karşılaştırma sonucunda, iki uygulamanın da aslında çok başarılı olduğunu gördük. İki uygulama da çok başarılı birer arayüze ve çok güzel yeteneklere sahip. Fiyatından dolayı genellikle ilk tercih Flava tarafından yapılsa da, biraz daha ötesini isteyen kullanıcılar Day One Journal’a yönleniryorlar.

Ben de ilk olarak Flava’yı yükleyip test ettim. Ama daha sonra -özellikle senkronizasyondan dolayı- Day One Journal’a terfi ettim. Tavsiyem ise; Büyük beklentileri olanların Day One Journal’ı, orta seviye bir şey arayanların ise Flava’yı tercih etmeleri yönünde. Siz de kendi düşünce ve görüşlerinizi bizlerle paylaşarak, kararsız kalan okurlarımıza yardımcı olabilirsiniz.

( Yazı No: -115- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261