Press enter to see results or esc to cancel.

iMovie – İncelemesi – I

Benim gözümde AppStore’daki en başarılı video düzenleme uygulamalarından biri olan iMovie, aynı zamanda Apple’ın iLife paketinin de bir üyesi. (Yeterince faydalı olması açısından bu yazıyı elimden geldiğince açık ve detaylı anlatmaya çalıştım. Detaylandırırken de, incelemenin fazla uzamaması için iki ayrı yazı haline getirdim.) İşte karşınızda iMovie..

4.99$’a satın alabileceğiniz uygulama, Universal olmasından dolayı hem iPhone’da hem de iPad’de çok başarılı bir şekilde çalışıyor. Ben genellikle bu tip uygulamalarda görselleri iPad’den almama rağmen, bu sefer iPhone’dan alıyorum. Ancak incelemenin ikinci yarısının sonunda, iPad’e ait bazı görsellere de yer vereceğimi belirteyim.

Hem işlevsellik hem de arayüz bakımından çok başarılı olan bu uygulama, mobil olarak video düzenlemek isteyen bir kişi için büyük ölçüde yeterli. Ancak çok profesyonel bir uygulama arayışındaysanız, iMovie sizin için biraz basit kaçabilir.

Geçtiğimiz sene iPhoto‘nun AppStore’da yer alması ile büyük bir güncelleme geçiren iMovie, o günden beri herkesin hayranı olduğu “Fragman Oluşturma” yeteneğine kavuştu. Daha sonra detaylıca değineceğim bu özellik sayesinde, en acemi yönetmen adayları bile mükemmel projeler ortaya koyabiliyor.

Uygulamayı ilk açtığımızda karşımıza çıkan ekranda, önceden hazırladığımız Proje ve Fragman’lar yer alıyor. İstediğiniz zaman buradan kaldığınız projeye girip, çalısmaya devam edebiliyorsunuz.

Tam yerinde iken küçük bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Eğer bir Proje veya Fragman üzerinde çalışıyorsanız, kullandığınız videoları Fotoğraf Albümünden silmemeniz gerekiyor. Aksi takdirde, o videoları kullandığınız bölümlerde hatalar oluşuyor.

YouTube, Facebook ve Vimeo gibi bazı platformlar için kolay gönderme seçeneği bulunan iMovie, aynı zamanda iTunes’unuzdaki projeleri de bir çatı altında toplamanıza yardımcı oluyor.

Sağ alttaki “+” simgesine dokunarak, yeni Proje veya Fragman oluşturabiliyorsunuz. Ben de detaylı bir inceleme olması ve bir yandan okurken de sıkılmamanız adına, iki ayrı yazıda inceleyeceğim.

PROJE

Mac kullanıcıları için iMovie (Mac versiyonu), Windows kullanıcıları için de Movie Maker’ın bir mobil versiyonu gibi düşünebileceğimiz iMovie, bütün temel video düzenleme özelliklerine sahip. Kesme, kırpma, birleştirme, müzik ekleme gibi basit işlevlerden, giriş ve çıkış jeneriklerine kadar bir çok yeteneğe sahip olan iMovie, bünyesinde 8 farklı tema barındırıyor.

Her temanın kendine özel hazır bir müziği bulunmakta. Eğer oluşturduğunuz projeye hangi müziği ekleyeceğinize karar veremiyorsanız, tema müzikleri güzel bir seçenek olabilir. Bunun dışında her temanın kendine has giriş ve çıkış jenerikleri bulunuyor.

Alt menünün sol kısmındaki simgeye tıklayarak fotoğraf albümünüzde bulunan videolara ulaşıyorsunuz. Bunlardan herhangi bir tanesinin üstüne dokunmanız ardından, orta kısmında beliren mavi oka dokunarak, seçili videoyu projeye ekliyorsunuz.

Bu arada değinmeden geçmek istemediğim bir diğer minik husus da, uygulamanın hem yatay hem de dikey konumda calışması. (Fragman bölümünde sadece yatay.)

Videoyu eklemeden önce de istediğiniz bölümü ayırabileceğiniz gibi, ekledikten sonra da bunu düzenleyebiliyorsunuz. Aşağıda yer alan zaman eksenli video çubuğu sayesinde, istediğiniz bölümleri tekrar izleyerek daha detaylıca düşünebiliyorsunuz.

İlk planda fark etmesi zor olduğu için kırpma işlemini biraz daha detaylandıracağım. Projenize eklediğiniz videoları bulunduğu yerde, kırpmak istediğiniz parçaya dokunuyorsunuz. Parça seçildikten sonra ise kesmek istediğiniz yeri, kırmızı çubuğun olduğu yerden parmağınızla kesme hareketi (yukarıdan aşağıya çekerek) yapar gibi kesiyorsunuz. Onun dışındaki tüm kontroller zaten alışılmış şekilde.

Projelerinize istediğiniz müziği veya resmi eklemek için de, yine videoları eklediğimiz bölümü kullanıyoruz. Ayrıca projenize o anda yapacağınız bir ses kaydını eklemek için de, üst menünün ortasında bulunan “Ses Kaydı” simgesine tıklıyorsunuz.

Genel olarak baktığımızda uygulama bir çok güzel  işleve sahip. Ancak çok çeşitli jenerik veya geçişler bekliyorsanız, iMovie beklentilerinizin altında kalabilir. Kısacası iMovie, ancak mobil bir uygulamadan bekleyebileceğiniz kadar işlevsel.

Bizce; En kısa zamanda incelemesinin ikinci kısmını da yayınlayacağım iMovie, benden tam puan alan bir uygulama. Kendi görüşlerimi, ikinci yazının sonunda daha detaylı aktaracağım, ancak şimdilik bir şey söylemek gerekirse; Apple yapmış yine yapacağını.. 🙂

—–

Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz..

( Yazı No: -112- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261