Press enter to see results or esc to cancel.

Flava – İncelemesi

Geçtiğimiz günlerde incelemesini yaptığımız Day One Journal‘dan sonra, yine çok başarılı başka bir günlük uygulamasını daha sizlere tanıtmak istiyorum. Flava ismindeki bu uygulama, başarılı olmasının yanında tamamen ücretsiz.

GÜNCELLEME (v.2.0) : “ Nasıl bir şanssa, yazıyı yazdıktan tam bir hafta sonra Flava’ya çok önemli bir güncelleme geldi. Major Update diye nitelendirilen bu güncelleme sonrası, uygulamanın logosu da dahil bir çok şey değişti. Yepyeni bir arayüze kavuşan Flava, eski halinden çok daha güzel gözüküyor. Herkese gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim uygulama; bu güncelleme sonrası çok daha başarılı bir hale gelmiş.

Ücretsiz olmasına karşın, maalesef Universal değil. Bu sebepten dolayı da, iPad üzerinde aynı başarıyı gösteremiyor. Day One Journal ile kıyaslarsak, herhangi bir Mac veya PC uygulamasının bulunmadığını da ekleyelim. Ancak ben sadece iPhone’umdan kullancağım zaten diyenler için, iddialı bir seçenek olduğunun da altını çizelim.

Hoş bir tasarıma sahip olan uygulama, işlevsellik açısından da çok başarılı. Bir günlük uygulaması ile yapabileceğiniz neredeyse her şeyi, Flava ile de yapabilirsiniz. Metin, Resim ve Konum ekleme gibi özelliklerinin dışında; Flava’ya Müzik, Kitap, URL ve Ses Kaydı da ekleyebiliyorsunuz.

Şifre ile bilgilerinizi korumanıza da imkan sağlayan uygulama; sadece uygulamanın açılışında değil, istediğiniz bölümlerde de tekrar tekrar şifre soruyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey, herhangi bir not aldıktan sonra kilit simgesinde dokunmak. Eğer isterseniz uygulamayı kilitlemeyip, sadece istediğiniz notlara da kilit koyabilirsiniz.

Notlarınızı 4 farklı etiket ile etiketliyebiliyorsunuz. Daha sonra aradığınız notu kolayca bulmanıza imkan sağlayan bu özellik, aynı zamanda notlarınızı gruplamak için de oldukça ideal. Bir nota hiç etiket eklemiyebildiğiniz gibi, isterseniz 4 etiketi de ekleyebilirsiniz.

Flava’nın Müzik, Kitap ve Ses Kaydı özelliklerini de sırayla birer örnek vererek anlatmak istiyorum. Müziklerinizden herhangi birini seçip, uygulamaya ekliyorsunuz. Daha sonra ise o müzik ile ilgili yazmak istediğiniz bir şey varsa yazıyorsunuz. Etiketleri de ekledikten sonra, her şey tamamlanıyor. Daha sonra bu nota tıkladığınızda, müziğin çalması için CD resminin üzerinde bir kısa yol bulunuyor. Ayrıca YouTube için de aynı şekilde ekranın sağ tarafında bir kısa yol mevcut.

Bir günlüğe okuduğunuz veya okumak istediğiniz bir kitabı yazmak da oldukça mantıklı. Daha önce başka hiç bir uygulamada görmediğim bu özellik, tıpkı Müzik’te olduğu gibi gerçekleşiyor. Ancak burada iBooks’tan seçmek yerine, arama kutusuna kitabınızın ismini yazıyorsunuz. Tabi ne kadar sağlıklı sonuçlar verir bilemem, ama karşınıza çıkan sonuçlardan birini seçiyorsunuz. Yine yazmak istediğinizi yazıp, etiketlerinizi ekliyorsunuz. Google Books için, Müzikler kısmında YouTube’a konulduğu gibi burada da bir kısa yol konulmuş.

Ses Kaydı özelliği de bir günlük için oldukça gerekli bir özellik. Açıkçası Day One’da bu özelliği göremediğim için çok üzülmüştüm. Ancak Flava’da bu özelliği atlamamışlar. Ses Kaydını seçtikten sonra, kayıt başlıyor. Eğer isterseniz uygulamadan çıkabiliyorsunuz, kayıt arka planda devam ediyor. Daha sonra ise Stop’a basıyorsunuz. Ardından da Ses Kaydınıza bir başlık ekliyorsunuz. Maalesef etiket sistemi henüz bu özellik için geçerli değil. Bu sebepten kayıtlarımızı etiketliyemiyoruz.

Day One Journal‘da bahsettiğim bir özellik olan geçmiş tarihe yazı girişi yapabilmek, yine bu uygulamada da mevcut. Küçük bir ayrıntı gibi gözükse de, bazen çok lazım olabiliyor.

Girdiğiniz notlar, en son tarihten geriye doğru listeleniyor. Eğer belli bir etiket üzerinde arama yapmak istiyorsanız, ekranı parmağınız ile aşağı çekerek, yukarıda görünen etiketlerden birini seçiyorsunuz. Yine girdiğiniz notun tipine göre listeleme yapmak da buradan mümkün. Ancak maalesef kelime bazlı arama yapmak, Flava’da mümkün değil.

Bir günlük uygulaması olarak, en büyük eksiği senkronizayon olmaması diyebilirim. Aslında Evernote üzerinden başka cihazlarla senkronize etmek mümkün, ama bir günlüğün iki iPhone arasında senkronize tutulması bana pek mantıklı gelmiyor. Uygulamanın iPad ve Mac versiyonları da bulunmadığı için, eş zamanlı kullanma deyimi yersiz kalıyor.

Uygulama Dropbox‘ı destekliyor. Ancak eş zamanlama mantığı ile değil, yedek alma mantığı ile. Eğer bilgilerinizin kaybolmasını istemiyorsanız, Dropbox yardımı ile düzenli olarak yedek almanızı öneririm. Sonradan pişman olmamak için.

Bizce; Flava, ücretsiz bir günlük uygulamasından bekleyebileceğiniz her şeyi size veriyor. Gerek tasarım gerek de işlevsellik bakımından çok başarılı bulduğum Flava, benden tam puan aldı. Tüm iPhone kullanıcılarının en azından deneyimlemesini öneririm. Bir şey kaybetmezsiniz.

( Yazı No: -107- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261