Press enter to see results or esc to cancel.

Hero Academy – İncelemesi

AppStore’da şu ana kadar gördüğüm en başarılı tur bazlı strateji oyunlarından biri olan Hero Academy, internet üzerinden arkadaşlarınıza karşı oynama mantığı ile çalışıyor. Geniş içeriği ve mükemmel grafikleri ile iPhone’da oynamaktan en çok zevk aldığım oyunlardan biri olan Hero Academy’i bugün sizler için incelemeye çalışacağım.

AppStore’dan ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz Hero Academy, Universal olması sebebiyle hem iPhone hem de iPad üzerinden başarılı bir şekilde oynanabiliyor. Ancak oyundaki takımlardan sadece bir tanesi oyun ile beraber ücretsiz bir şekilde geliyor. Bunun dışında, diğer 3 takımdan herhangi birini almak isterseniz, 1.99$’ı gözden çıkaracaksınız demektir. Ayrıca herhangi bir takımı satın almanız halinde de oyunda bulunan reklamlar otomatik olarak kalkıyor. Bu yüzden uygulama içi alım, bu oyunda oldukça cazip. 🙂

Her takımda 5 tane karakter bulunuyor. Her birinin özelliği birbirinden farklı. Uygulama ile birlikte gelen ücretsiz takımı kısaca incelemek gerekirse; Knight, Cleric, Ninja, Archer ve Wizard isminde 5 farklı karakterden oluştuğunu görmüş oluruz. Örnek olarak; Knigth bir turda 2 kare ilerleyebilirken, sadece 1 kare kadar yakındakilere saldırabiliyor. Ama bunun yanında çok güçlü bir zırhı bulunuyor.

Oyundaki asıl amaç ise, rakibin kristallerini yok etmek. Tabi kendinizinkini de korumak. 🙂 Bazı haritalarda bir tane kristal bulunurken, bazı haritalarda iki tane kristal bulunabiliyor. Rakibin askerlerini yok etmek isterken, kristallerinizi de korumayı unutmayın. Çünkü ordunuz ne kadar güçlü olursa olsun, kristalleriniz yok olduğu zaman kaybetmiş sayılıyorsunuz.

Hero Academy’nin en ilgi çekici özelliği ise, tur bazlı bir oyun olması. Her tur en fazla 5 hamle yapabiliyorsunuz. Yaptığınız hamle sayısını sol aşağıda bulunan mavi yuvarlaktan anlayabilirsiniz. Eğer yanlış hamle yaptığınızı düşünüyorsanız, bu yuvarlağa basarak ister son hamlenizi, isterseniz de tur başından beri oynadığınız tüm hamleleri geri alabiliyorsunuz. Turunuzu tamamladığınızdan emin olunca da, sağ altta bulunan “Tik” işaretine tıklıyorsunuz. Ardından da Submit diyorsunuz.

Bu bölümü geçmeden küçük bir de ekleme yapmak istiyorum. Eğer oynadığınız hamleleri geri alamıyorsanız, sol üstteki Ayarlar simgesine tıklayarak Partial Undo’yu aktif hale getirin. Ardından sorununuz düzelecektir.

Oyuna asker sürmek için elinizde bulunan askerleri, kendi tarafınızdaki çift okişareti bulunan kareye götürüyorsunuz. Oyuna askerleri sürebileceğiniz tek yer burası. Bu yüzden bir askeri yerleştirdikten sonra diğerini yerleştirmek için, o karedeki askeri başka bir yere götürmeniz gerekiyor.

Bu arada bütün takımı aynı anda kontrol edemeyeceğinizi de eklemeliyim. Sadece elinizde bulunan 6 karakteri oyuna sürebilirsiniz. Tabi bu karakterler içinde, askerler dışında farklı özellikler de bulunuyor. Örneğin kalkan karakteri, bir askerinizin savunmasını artırmak için var. O yüzden bunu asker gibi kullanamıyorsunuz. 🙂

Her tur sonunda harcadığımız karakter kadar sayısınca yeni karakterler geliyor. Sol altta bulunan kapı simgesinin altında, takımda başka kaç karakter kaldığını ifade ediyor. Eğer oradaki sayı sıfırlanırsa, yeni karakterler gelmeyi bırakıyor.

Oyun sırasında rakibiniz ile sohbet etmenizi sağlayan bir bölüm de yine Hero Academy’de mevcut. Sağ üstteki mesaj işaretine tıklayarak rakibinize yazı yazabiliyorsunuz.

Yeni bir oyun başlatmak için, Ana Menünün sağ üst kısmındaki “+” simgesini kullanıyorsunuz. Bu sayede isterseniz belli bir kişi ile maç yapabilir, isterseniz de rastgele bir rakip seçebilirsiniz. Ana Menü’deki “+” işaretinin yanında bulunan simge ile de, hızlıca rastgele bir oyun başlatabilirsiniz.

İnternetin olmadığı ortamlarda, tek başınıza oynamanız için bazı bölümler de var. “Challenges” kısmından ulaşabileceğiniz bu bölümler, normal maçtan çok daha farklı. Size verilen askerlerle, söylenen görevi gerçekleştirmeye çalışıyorsunuz.

Bir işiniz çıktığı zaman oyundan çıkıyorsunuz ve bir kaç gün sonra gelseniz bile kaldığınız yerden rakibinizle oynamaya devam edebiliyorsunuz. Ayrıca rakbiniz hamle yaptığında oyundan çıkmış olsanız dahi, size bildirim ile haber veriliyor. Böylelikle bazı maçlar bir-iki saatte biterken, bazı maçlar haftalar sürebiliyor. Oyun oynamak konusunda zaman bulmakta zorlananlar için, harika bir özellik. 🙂

Bizce; Bir yazıyı daha çok uzattığımın farkındayım. Ancak benim gibi tur bazlı strateji oyunlarından hoşlananlar için mükemmel bir seçenek olan Hero Academy’i de daha kısa bir şekilde anlatamazdım. Geçtiğimiz günlerde Steam aracılığı ile bilgisayar versiyonunun da yapıldığını haber veren oyun, kesinlikle bağımlılık yapıyor. Tam manasıyla test edildi, onaylandı. İyi eğlenceler. 🙂

( Yazı No: -104- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261