Press enter to see results or esc to cancel.

iOS6

İki gün önce düzenlenen WWDC isimli etkinlikte olup biteni dün sabah bu yazı ile anlatmıştık. Ancak bu etkinliğin en çok dikkat çeken kısmı olan iOS6 için ayrı bir yazı hazırlayacağımızı söylemiştik. İşte karşınızda WWDC 2012’de tanıtılan iOS6’nın başlıca özellikleri.

11 Haziranda dağıtılan iOS6 Beta (Test) sürümü. Yani son kullanıcılar henüz bu sürümü indiremiyor. Sadece Apple tarafından lisanlı olan (AppStore’da uygulaması bulunan) Developerlar bu test sürümünü indirebiliyor. Sürümün orjinal halinin ise sonbaharda çıkacağı bekleniliyor.

iOS6 ile 200’e yakın değişikliğin geldiği söylenmesine rağmen, biz bu yazıda sadece başlıcalarından bahsedebileceğiz. Apple’ın kendi sitesinde tanıttığı iOS6 yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

İlk olarak sonbaharda çıkması beklenen iOS6’nın hangi cihazlara yükleneceği ile başlayalım. iPhone ailesinden 3GS, 4 ve 4S cihazları bu sürümü desteklerken, iPad ailesinde birinci nesil iPad gelişimini tamamlamış durumda. Sadece iPad2 ve Yeni iPad’e iOS6 yüklenebilecek. iPod Touch ailesinde ise gelişimini devam ettirebilen tek cihaz 4.nesil iPod Touch olmuş.

HARİTALAR

iOS6 tanıtılmadan önce de ortalıklarda dolaşan en büyük dedikodu, Apple’ın kendi harita sistemini geliştireceği üzerineydi. WWDC 2012’de ise bu doğrulandı. Apple, iOS6 ile Google Maps’i resmen çöpe atmış gibi gözüküyor. Bu durumdan en çok etkilenecek kurum da şüphesiz Google olacak.

3 boyutlu haritalar, Siri ile sesli kontrol, Navigasyon Sistemleri, Trafik Yoğunluk Durumu gibi bir çok özellik ile Apple’ın yeni Haritalar uygulaması oldukça iddialı. Henüz 20 şehir için 3 boyutlu görsel desteği sağlansa da; Apple’ın bu konuya eğildiğini, kameralarla donatılmış özel uçakları kiralamasından anlayabiliyoruz.

Son zamanlarda Siri’ye yatırım yapan Apple, özellikle güvenlik açısından arabada telefona hiç bakmadan Siri yardımı ile haritalar uygulamasında herşeyi yapabilmenize olanak sağlamış. Hatta BMW’nin başta olduğu bir çok ünlü otomobil markası ile anlaşmış bile. Yakın zamanda otomobillerde Siri düğmesini görmeye başlayarbiliriz.

Apple, iPhone kullanıcılarından aldığı verilerle kısmen de olsa trafik yoğunluğunu haritalar uygulamasında gösterecek. Her ne kadar bu veriler İBB Cep Trafik gibi uygulamalar kadar doğru sonuçlar vermese bile önemli bir adım. Ayrıca gönderilen bu verilerin Apple tarafından Anonim olarak kaydedileceğini de ekleyelim.

SİRİ

Apple’ın son zamanlarda Siri’ye epey önem verdiği gözden kaçmıyor. iOS6 ile birlikte artık Yeni iPad’lerde de Siri’nin kullanılabiliyor. 7 Martta düzenlenen lansmanda Yeni iPad duyrulurken, Sirinin olmaması çok kafa karıştırmıştı. Ancak artık bu sorun ortadan kalkmış durumda.

iOS6 ile birlikte Siri’ye bir çok dil desteği eklenmiş. Toplamda 15 dil seçeneğine sahip Siri, henüz Türkçe’yi desteklemiyor. Ancak bu hızla gidersek bir kaç yıl içinde Siri’de Türkçe desteğini görebiliriz.

Siri ile yapabilecekleriniz, iOS6 ile iyice genişlemiş durumda. Artık sinema ve spor konularında da cevaplar veren Siri, çevrenizdeki Restaurantlar hakkında da yorum yapabiliyor. Facebook ve Twitter’a gönderi yazmak için de yine Siri’yi kullanabilirsiniz.

Siri ile ilgili yapılan gelişmelerden bence en büyüğü, herhangi bir uygulamayı sesli başlatabilmeniz. Bu sayede, özellikle çok fazla uygulaması bulunan kişiler pratik bir yöntem kazanmış oldu. Ayrıca bu durum yine sürüş halinde güvenlik açısından faydalı olacak gibi.

FACEBOOK

iOS5 ile birlikte cihazlarına Twitter uyumluluğu getiren Apple, bu güncelleme ile beklenen atağı yaparak Facebook uyumluluğu da ağlamış bulunuyor. Bu sayede artık ekstra bir uygulamaya gerek kalmadan, Fotoğraf Albümü üzerinden Facebook’a resim gönderebiliyorsunuz. Ayrıca AppStore uygulamalarına da “Like” (Beğen) butonu eklenmiş.

PASSBOOK

Apple’ın iOS6 ile birlikte getirdiği yepyeni bir özellik de PassBook. Bu özellik sayesinde kredi kartlarınız veya seyahat kartlarınız gibi bir çok şey için artık iPhone’unuzu kullanabileceksiniz. Henüz Türkiye’de kullanılacağını pek sanmasam da, işlevsellik bakımından güzel düşünülmüş bir şey.

FACETİME

Apple cihazları arasında görüntülü görüşme için en avantajlı yol olan Face Time, eskiden sadece Wi-Fi ile kullanılabiliyordu. iOS6 ile Face Time artık 3G üzerinden de kullanılan biliyor.

TELEFON

Bildiğiniz gibi iPhone bir telefon olmaktan çok, bir bilgisayara daha çok benziyor. Bu sebeple en basit telefon özellikleri bile bulunmuyordu. iOS6 ile bu eksiklik bir nebze kapatılmış. Gelen aramayı önceden hazırladığınız bir mesajla reddedebilir veya daha sonra size hatırlatması için Anımsatıcılara bir not bırakabilirsiniz.

DO NOT DİSTURB

iOS6 ile gelen “Do Not Disturb” özelliği sayesinde, belirlediğiniz saatler arasında sizi arayanlar, otomatik olarak meşgule düşüyor. Eğer isterseniz sadece belli aramalar için bu özelliği çalıştırabildiğiniz gibi, sadece belli kişiler için de iptal edebiliyorsunuz.

MAİL

Maillerde ve rehberde VIP isminde bir grup oluşturmanız da iOS6 ile artık mümkün. Eskiden maillerinizi bayrak ile işaretliyebildiğiniz gibi, artık yıldız olarak da işaretliyebiliyorsunuz. VIP mailler için ayrı bir gelen kutusu bile mevcut. Ayrıca artık mail yazareken, maillerinize resim ve video da ekleyebiliyorsunuz. Bildiğiniz gibi eskiden bunun için uygulamadan çıkmam ve Fotoğraf Albümünden girmek gerekiyordu.

———-

iOS6’nın son halini sonbaharda son kullanıcı için sunulduğu zaman göreceğiz. Ancak bu hali ile Apple yine bolca alkış toplamış gibi gözüküyor. 2007’den bu yana bir işletim sisteminin bu kadar hızlı bir şekilde geliştiğini görmek zaten mükemmel. Bakalım ilerde daha neler göreceğiz.

iOS6 ile alakalı aklınıza takılan bir soru veya söylemek istediğiniz bir şey varsa, bunu yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

( Yazı No: -071- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261