Press enter to see results or esc to cancel.

Jailbreak Nedir? Neden Var? Artıları-Eksileri

Apple’ın yıllardır Microsoft ile, günümüzde de Google ile yaşadığı problemlerin temelinde açık sistem – kapalı sistem tartışması yatıyor. Peki kapalı bir sistemi zorla açarsak ne olur? İşte karşınızda JAİLBREAK!

Bu tartışmanın hikayesi, Steve Jobs ve Bill Gates’in geliştirdikleri iki dev sistemin (Windows – Machintosh) doğması ile başlıyor. Son bir kaç yıldan beri de bu tartışma Apple ile Google(Android) arasına taşındı. Ama ben hazırladığım bu yazı ile bu tartışmanın hikayesinden bahsetmeyeceğim. Bu yazıda Apple’ın kullandığı kapalı bir sistem olan iOS’u zorla açmanız durumunda neler olabileceğinden bahsedeceğim.

Jailbreak Nedir? Neden Var?

Jailbreak olayını kavramamız için, öncelikle iPhone ve iPad’lerin işletim sistemi olan iOS’u daha iyi tanımalıyız. iOS, tıpkı MacOS’da olduğu gibi kapalı bir sistemdir. Yani cihazlarınıza sadece Apple’ın onay verdiği şeyleri yüklemeye yetkiniz var. Başlangıçta kötü gibi gözükmesine rağmen, bir çok artısı da mevcut.

AppStore denen kavram da, bu kapalı işletim sistemine uygulama yüklemek için tek yol olmasından dolayı doğdu. Bu sayede Apple, her türlü denetimi elinde bulunduracak ve istemediği bir uygulamaya ulaşmanızı engelleyebilecekti. Bu kötü bir durum değil, çünkü bu uygulamaların elenme sebebi, size zararlı olabilecek bir yazılım taşıması. Halk arasında “Virüs” diye tabir edilen canlılar. Bu durum tüm dünyadaki Hacker’lar tarafından eleştirildi ve JAİLBREAK kavramının doğmasına zemin hazırladı.

Hacker’lar birleşerek JAİLBREAK denilen ve her türlü uygulamayı cihazlarına yüklemelerini sağlayan bir platform oluşturdular. Bununla beraber Cydia denilen kavram oluştu ve hızla gelişti. Zamanla AppStore’daki uygulamalara Crack’ler yapılarak da İnstallous denilen kavram geliştirildi. Bu sayede AppStore’da bulunan çoğu uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirmenize olanak doğdu.

Apple da boş durmadı ve her güncelleme ile jailbreak olayını bir nebze de olsun önlemeye çalıştı. Başarısız oldu denemez, ancak bu %100’lük bir başarı da değildi.

Artıları – Eksileri

Bütün bu olaylar sonucunda; cihazınıza jailbreak yapıp, yapmamak size kalmış. Ama ben yine de size bir miktar yardımı olur ümidi ile, kendi gözümde bu durumun artılarını ve eksilerini sizinle paylaşacağım.

Öncelikle, iPhone ve bilgisayar hakkında teknik bilgisi yeterli olmayan kişilerin jailbreak yapmasını önermediğimi belirteyim. Aksi taktirde, cihazınızı kilitleyebilir veya tamamen sıfırlamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum, cihazınızda bulunan mevcut verilerin yok olmasına da sebep olabilir.

Apple’ın çıkardığı her güncellemeyi yaparken dikkatli olmanız lazım, yoksa yukarıdaki sonuçlar burada da geçerli olacaktır. Ayrıca her güncelleme için yeni bir jailbreak yöntemi çıktığından dolayı, bu yöntem çıkana kadar cihazınızı eski sürümde kullanmak zorunda kalacaksınız. (Bu süre bazen 1 ay, hatta daha bile fazla olabiliyor.)

Peki bu kadar kötü özellikleri varsa, insanlar neden jailbreak yapma ihtiyacı duyuyor? diyebilirsiniz. Elbette jailbreak’in artıları da mevcut. Jailbreak sayesinde çoğu uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirecek, hatta AppStore’da yer almayan bir çok uygulamaya da ulaşabileceksiniz. En ünlüsünden bir örnek vermek gerekirse, Flash destekli programları iPhone veya iPad’inizde çalıştırabileceksiniz.

Bir de işin vicdani yönünden bakalım. Ücretli uygulamaları jailbreak ile bedavaya indirerek, Apple’dan çok Developer’lara zarar veriyorsunuz. (Tam olarak %70 oranında) Ayrıca jailbreak işlemi yaygınlaştıkça, kaliteli uygulamalar yapma potansiyeli olan Developer’lar da daha işin başında pes ediyorlar. Bu sebeple aslında yaptığımız bu iş uzun vadede, uygulamaların kalitesizleşmesine yol açacaktır.

Jailbreak olayı aslında başlı başına yasal olmayan bir olay. Ama Restore sonrası yok olduğundan dolayı garanti kapsamından çıkmamış oluyor. Bu sebeple insanlar, sanki jailbreak yasalmış gibi düşünmeye başlıyor.

Kendimden örnek vermem gerekirse; ben şuana kadar hiç jailbreak yapmadım. Apple ile ilk tanıştığımda jailbreak yapmayı düşünmüş olsam da, bir çok kez araştırıp en son bu yazıyı okuduktan sonra vazgeçtim. Bu saatten sonra da bu işe bulaşmayı planlamıyorum. Ama herzaman ki gibi karar sizin. 🙂

Siz de jailbreak ile ilgili kendi düşüncelerinizi; yorum olarak veya “Jailbreak ve Siz?” isimli anketimize (Mayıs-Haziran) oy vererek bizimle paylaşabilirsiniz.

( Yazı No: -049- )

Tags


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261