Press enter to see results or esc to cancel.

Smash Cops – İncelemesi

Benim için iPhone veya iPad’lerde oynanması en zevkli oyun tipi arabalı oyunlardır. Özellikle de işin içinde kovalamaca varsa. Eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız, bugün inceleyeceğim “Smash Cops” isimli oyun tam size göre. Hem de kısa bir süreliğine ücretsiz.

Normal fiyatı 2.99$ olan bu oyun, aynı zamanda Universal. Bu sebep ile bir kere satın aldıktan sonra hem iPhone’larda hem de iPad’lerde hiç sorunsuzca oynanabiliyor. Bundan bir kaç hafta önce “Top Paid Games” sıralamasında yeterince yukarı çıkan Smash Cops, nedense sıralamasını fazla koruyamadı. Başlangıçta çok tutulup, daha sonra sıralamasını kaybetmesinin en büyük nedenlerinden biri de bence bölüm sayısının azlığı. Her ne kadar bölüm sayısı çok az olmasa da, insanlar 5 lira verdikleri bir oyunun hemen bitmesini istemezler, değil mi? 🙂

Siz oyunda bir polissiniz ve amacınız birbirinden farklı suçluların hepsini yakalamak. Oyunda tam 30 farklı bölüm bulunuyor ve bu bölümlerin hiç biri birbirine benzemiyor. Ama genel olarak baktığımızda 3 tane bölüm tipi var. Bunlar; Pursuit, Emergency ve Challenge.

Oyunu orijinal kılan ise, daha önce hiç görülmemiş bir kontrol sisteminin olması. Her ne kadar en başta bu kontrol sistemine alışmak zor da olsa, zamanla ne kadar rahat ve ne kadar zevkli bir sistem olduğunu görüyorsunuz.

Ben yeni sistem falan istemem, diyenler için de Joystick seçeneği mevcut. Ama dediğim gibi, ben en azından bir kez bu yeni sistemi denemenizi tavsiye ederim.

Bu yeni kontrol sistemini, parmağınızı arabanın arkasına koyarak kullanıyorsunuz. Sağa ve sola dönmek için de, parmağınızı dönmek istediğiniz yönün tersi yönde çeviriyorsunuz.

Oyunda suçluları durdurmanız için gereken en önemli şey, şiddetli vuruş hakkınız. Bunu ikinci bir parmağınız yardımı ile çarpmak istediğiniz yere dokundurarak gerçekleştiriyorsunuz. Ama sakın sağ üst köşedeki RAM seçeneğini unutmayın. Çünkü bu özelliği kullandıktan sonra, RAM seçeneği tekrar dolana kadar bir daha kullanamıyorsunuz.

Gerek grafikler gerek de oyundaki rakiplerinizin kolay pes etmemesi, oyunun zevkini iyice artırıyor. Ayrıca her bölüme başlarken, bir haber yayınının içinden başlamanız da oyundaki artılardan biri. Bu sayede oyun hem gerçekçi oluyor, hem de o bölümdeki görevinizi öğrenmiş oluyorsunuz.

Her bitirdiğiniz bölüm sonucunda oyun size beş üzerinden bir not (yıldız) veriyor. Bu yıldızlar ile de yeni bölümleri ve yeni arabaları açabiliyorsunuz. Her seferinde ise 4 bölüm birden açıldığı için, sizden istenen bu yıldız sayısı da her geçen bölüm sonucu daha da artıyor. Bu yüzden; bazen eski bölümleri tekrar oynayarak, daha yüksek puanlar yapmanız gerekebiliyor. Tıpkı Asphalt‘da olduğu gibi.

Zorlandığınız bölümlerde, Super Cop‘lar imdadınıza yetişiyor. Super Cop isimli bu kırmızı araçlar, diğer polis araçlarından çok daha hızlı, güçlü ve dayanıklı. Ancak bu araçları dikkatli kullanmanızı öneririm, çünkü her bir Super Cop hakkı sadece bir kere kullanılabiliyor. Bu hakları da, kazandığınız Challenge bölümlerinin sonrasında aldığınız için bulunması çok az. Tabi ki uygulama içi alım ile Super Cop sayınızı arttırmanız da mümkün.

Oyunun içinde gizlenmiş 3 tane de Donut bulunuyor. Eğer suçluları kovalarken karşılaşırsanız almayı unutmayın. Ama bunlar Achievements dışında ekstra bir işe yaramıyor. Ya da henüz ben çözemedim. 😀

Bizce; Bu oyun benim favori oyunlarım arasında. Özellikle de kısa bir süreliğine ücretsiz olmasından dolayı kaçırmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca bana göre bu oyunu iPad’in büyük ekranında oynamak da ayrı bir zevk.

( Yazı No: -044- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261