Press enter to see results or esc to cancel.

Quick Office Pro HD – İncelemesi – II

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız Quick Office Pro HD – İncelemesi – I isimli yazımızda uygulama hakkında genel bilgilerden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Quick Office’de bulunan Document, Spreadsheet ve Presentation’un özelliklerinden ve bunların eksik kalan yönlerinden bahsedeceğiz. Yazının sonunda ise uygulama ile ilgili şahsi fikirlerimden bahsedip, bu inceleme yazısını da sonlandıracağım.

Öncelikle düzenlenen belgelerin isimlerinden bahsetmek istiyorum. Bunun için yukarıdaki tabloyu hazırladım. Ayrıca bir de bu belgelerin iWorks isimlerini sonuna ekledim. Kısaca yazı olarak da söylemek gerekirse; Document Word’ün karşılığı, Spreadsheet Excel’in karşılığı, Presentation da PowerPoint karşılığı. Bu çoğu ofis uygulaması için aynı.

Document İncelemesi

Microsoft Office’de Word’ün karşılığı olan Document, Quick Office Pro HD’de güzel dizayn edilmiş. Ayrıca tabletlerin yeteneklerini kullanarak Office ile yapamayacağınız şeyler eklenmiş.

Kalın, İtalik ve Altı çizili şeçeneklerinin sol üst kısımda kısayolları bulunuyor. Sağ üstte ise dört farklı seçenek mevcut. Bunlar sırasıyla geri-ileri alma, belge içinde arama, yazdır (AirPrint) ve seçenekler. Aslında yazı ile ilgili herşeye bu seçenekler bölümünden ulaşıyoruz.

Seçenekler bölümünden; yazdığınız yazının Font’unu, Boyutunu, Rengini, Konumunu ve daha bir çok şeyi ayarlayabiliyorsunuz. Yukarıdaki resimler ile bu seçenekler ile yapabileceklerinizi görebilirsiniz.

Document’in bilgisayardaki Word ile yapılamayan en büyük özelliği; ekranın sağ tarafına parmağınız ile basılı tutarak tüm sayfalar arasında rahatlıkla gezinip, istediğiniz sayfayı seçebilmeniz. Bu özellik hem size kolaylık sağlıyor, hem de oldukça zevkli. 🙂

Document’in Eksikleri

Document’in en büyük eksiği, ki bunu iWorks ile yapabiliyorsunuz, iPad üzerinden resim ekleme seçeneğinin bulunmaması. Öncelikle ben mi yapamıyorum acaba dedim, ama maalesef bu yapılamıyor. Kopyala-Yapıştır denedim, yine olmadı. Yani bilgisayar ile belgeye resim eklerseniz, onu çok rahat bir şekilde görüntülüyor. Ama iPad üzerinden Document’e resim aktaramıyorsunuz.

Spreadsheet İncelemesi

Microsoft Office’de Excel’in karşılığı olan Spreadsheet de, Excel’i basit ve ana hatları ile kullanacak olanlar için yeterli. Ancak profesyonel bir şekilde kullanmayı planlıyorsanız, maalesef uygulama sizin için eksik kalabilir.

Spreadsheet ile aynı Excel’deki gibi Sheet oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca tablo oluşturabiliyor ve satır-sütun boyutlarını da düzenleyebiliyorsunuz. Yine Document’de olduğu gibi Spreadsheet’de de belge içinde arama yapabilir ve AirPrint üzerinden belgenizi yazdırabilirsiniz.

Excel’in en çok kullanıldığı yer olan fonksiyonel hesaplamaları da bu uygulama ile yapmanız mümkün. Her ne kadar ben çok kullanıp, tecrübe etmiş olmasam da bir çok hesaplama çesidi var gibi gözüküyor. 🙂

Yazının hücre içindeki konumunu da bu uygulama sayesinde çok rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Ayrıca en son Update ile gelen bir özellik olarak da belgede istediğiniz bir hücreye göre kenarları sabitlemeniz de mümkün. Bu sayede belge içinde ekranı bir kaç parçaya bölerek daha rahatça hareket etmeniz mümkün. Ama bu özellik de bana biraz baş döndürücü gibi geldiği için fazla kullanmıyorum. 🙂

Spreadsheet’in Eksikleri

Öncelikle profesyonel kullanıcılar Excel ile grafik oluşturmak isteyebilir. Fakat maalesef Spreadsheet de böyle bir özellik bulunmuyor. Bunun için belgeyi bilgisayardan düzenlemeniz gerekiyor. Ancak bu özelliğinin de yine iWorks’de mevcut olduğunu ekleyelim.

Bir diğer eksik kısım ise hücrelerin birleştirilmesi. Bunu da yine iPad üzerinden yapamıyorsunuz. Eğer bilgisayardan birleştirirseniz rahatlıkla kullanabilirsiniz, ancak iPad’den üzerinden bu yapılamıyor.

Presentation İncelemesi

Presentation’u özellikle bilgisayardan hazırladığınız PowerPoint sunuları sunmak için kullanabilirsiniz. Bir HDMI veya VGA kablo ile iPad’deki görüntü yansıtabilir, hatta sunum anında parmağınızı bir lazer gibi kullanabilirsiniz. Bunun yanında iPad üzerinden sıfırdan bir sunum hazırlamak bu uygulama ile pek mümkün olmuyor.

Aslında ana hatları ile sade bir sunum hazırlayacaksanız, kullanacağınız şeyler mevcut. Mesela albümlerden bir resim ekleyebilir, mevcut şekilleri kullanabilir veya sunuma yazı ekleyebilirsiniz. Ayrıca bunların düzenlemesini de yine iPad üzerinden yapmak mümkün. Örneğin bir metinin yazının altında mı üstünde mi olduğunu ayarlayabilir, yazıyı veya resmi istediğiniz gibi döndürebilirsiniz.

Presentation’un Eksikleri

Presentation’un en büyük eksiği iPad üzerinden tema ekleyememeniz. Yine bilgisayar üzerinden sunuma eklediğiniz temayı iPad’de rahatlıkla düzenleyebilirsiniz. Ancak iPad üzerinden bir sunum oluşturduysanız, o sunuma iPad’den bir tema ekleyemiyorsunuz.

Presentation’un bir eksiği de Microsoft Office 2007-2010 (.pptx) ile oluşturulan sunumları düzenleyememesi. Sadece görüntülüyebiliyor.

Bizce; Her ne kadar bir çok eksiğini de saymış olsak, iWorks dışında AppStore’daki diğer alternatiflerine göre bu uygulama çok başarılı. Eğer Documents To Go veya Office2 HD tarzı ofis uygulamalarını almayı planlıyorsanız, benim size önerim onun yerine bu uygulamayı tercih etmeniz. Ancak daha iyi bir öneri vermek gerekirse, iWorks’ü almanız sizin için daha iyi olacaktır. Örneğin ben bu uygulama indirimdeyken 12$’a almıştım. Ama şuan sorarsanız kesinlikle iWorks’ü tercih ederim. Hem Universal olması, hem de yapabildikleri ile bence iWorks şimdilik en iyisi. Microsoft iPad’e gerçek Office’i çıkarırsa sonuç ne olur onu bilemem. 🙂

iWorks’ün uygulamaları olan Pages, Numbers ve Keynote‘u indirmek için üstlerine tıklayınız. Bu uygulamaların fiyatlarının da tanesi 9.99$.

( Yazı No: -033- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261