Press enter to see results or esc to cancel.

iPhoto – İncelemesi – II

Geçtiğimiz hafta yayınladığımız iPhoto – İncelemesi – I isimli yazı ile Apple’ın yeni uygulaması olan iPhoto’yu incelemeye başlamıştık. Ancak uygulamayı olabildiğince detaylı ve anlaşılır anlatmaya çalıştığım için yazı epey uzun olmuştu. Ben de bunun üzerine en azından incelemenin bir kısmını başka bir yazıda paylaşmaya karar vermiştim. Bu yazı ile de bir önceki yazıda değinmediğimiz son bir kaç noktadan bahsedeceğim.

Öncelikle Apple’ın 7 Mart Lansmanında uygulamayı tanıtırken bahsettiği ve izleyicilerin çok hoşuna giden bir özellikten başlayalım. Herhangi bir resme tıkladıktan sonra karşımıza yukarıdaki görüntü geliyordu. Bu bölümde, sol tarafta albümdeki diğer resimler yer alıyor. Siz de dağınık haldeki bu resimlerden istediğinize rahatça ulaşamıyorsunuz. İşte iPhoto size istediğiniz resimlere kolayca ulaşmanızı sağlayan mükemmel bir imkan sunuyor.

Özellik şu şekilde çalışıyor. Yan menüdeki resimlerden istediğinize çift tıklayarak o ve benzer resimleri rahatlıkla seçebiliyorsunuz. Herhangi bir resime çift tıklamanız halinde, o resimdeki renk tonlarına göre albümde bulunan, o resme benzer bütün resimler karşınıza geliyor. Siz de bu sayede size en uygun resmi rahatlıkla seçebiliyorsunuz.

Bir önceki yazıda bahsetmedigimiz bir diğer konu ise günlük meselesi. Uygulamanın Ana Menüsündeki başlıca seçeneklerden biri olan “Günlük” seçeneği sayesinde resimlerinizle kendinize güzel ve hoş günlükler yapabiliyorsunuz.
Günlüğü tamamladığınızda ise yukarıdaki resimde olduğu gibi anılarınızı, arkadaşlarınız ile paylaşıp eğleneblirsiniz. Bu tip günlükleri oluşturmak ise çok rahat. Yapmanız gereken sadece kullanacağınız resimleri seçmek ve onları güzel bir şekilde yerleştirmek.

Bir Günlük oluşturmak için öncelikle bir resim secmiş olmanız gerekiyor. Daha sonra ise bu resmi sağ üstte bulunan gönder seçeneği ile Günlüğe gönderiyorsunuz. Resmi isterseniz daha önceden oluşturduğunuz bir Günlüğe gönderebilir, isterseniz de o resim ile yeni bir günlük oluşturabilirsiniz.

Günlüğe eklediğiniz resimleri kendi istediğiniz boyutlarda ayarlayıp, istediğiniz düzende yerleştirebilirsiniz. Ayrıca uygulamanın size sunduğu bir çok eklentiyi de Günlüğünüzde kullanabilirsiniz.

Bence bu Günlük tarafının en güzel kısmı bu eklentiler. Çok güzel düşünülmüş ve çok güzel hazırlanmış birbirinden farklı eklentiler ile anılarınızı tekrar canlandırabilirsiniz. Yukarıdaki resimde de bu bölümde kullanabileceğiniz eklentileri görüyorsunuz. Bu eklentileri eklemek için yapmanız gereken tek şey ise sağ üstteki “Artı” simgesine tıklayarak eklemek istediğiniz eklentiyi seçmek. Daha sonra eklediğiniz bu eklentiyi düzenlemek ise bir o kadar daha kolay.

Bir önceki yazıyı çok fazla uzattığım için kötü olduğunu ve yazıları daha kısa tutmam gerektiği konusunda bazı tavsiyelerde bulunan arkadaşlar oldu. Ben de sizin bu görüşleriniz karşısında yazıları artık daha kısa ve okunabilir bir seviyede tutmaya özen göstereceğim. Bu sebeple bu yazıyı da artık uygulama hakkında kendi fikirlerimi ekleyerek bitirmek istiyorum. Bir konuyu atladıysam veya anlatırken hata yaptıysam şimdiden özür dilerim.

Bizce; Bence Apple yine yapacağını yapmış ve ortaya çok güzel bir uygulama çıkarmış. Tabi buna paralel olarak fiyatı da her zamanki gibi Apple standartlarında. Yani 4.99$. Bu miktarın fazla olduğunu söyleyenler olduğu gibi, uygulamanın kalitesine göre çok uygun olduğunu söyleyenler de var. Bu durumda her zaman olduğu gibi seçim yine size kalmış durumda. 🙂 Ancak benim tavsiyem eğer paranız varsa almanız yönünde. Uygulamayı kullanma fırsatı olanlar da kendi fikirlerini yorum olarak yazının altına yazarlarsa siz de daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar. Size iyi eğlenceler.

Not: İnceleme sırasında görselleri hazırlamamı sağlayan kedilerim Boncuk ve Misket’e teşekkürlerimi sunuyorum.. En yakın zamanda istedikleri balıklı mamadan alacağıma söz veriyorum.. 😀

( Yazı No: -031- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261