Press enter to see results or esc to cancel.

7 Mart Lansmanı

Geçtiğimiz gün 7 Mart’ta Apple, Tim Cook’un başkanlığını yaptığı bir lansman düzenledi. Bu lansmanda, uzun süredir etrafta dedikodusu dolanan Yeni iPad de dahil olmak üzere bazı duyurular yapıldı. Ben de bu yazı ile bu lansmanda olup biteni kısaca sizlere özetlemek istiyorum.

Öncelikle Apple’ın bu lansmanda neler hakkında konuştuğundan biraz bahsetmek istiyorum. Şüphesiz bu lansmanda anlatılan en önemli şey, bir kaç aydır her yerde dedikodusu dolanan yeni nesil iPad’di. Bu yeni iPad, insanları hayal kırıklığına uğrattı mı bilmem. Ama isminin çoğu insanı hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebilirim. Etkinlik boyunca
“Üçüncü Nesil iPad” lakabını da kullanan Tim Cook, bu iPad’in isminin “Yeni iPad” (The New iPad) olduğunu söyledi. Kimse şuana kadar Apple’dan böyle bir şey beklememişti, ama bakalım Apple’ın böyle yapmasının altında ne var. Bunu bize zaman gösterecek.

Yeni iPad ile beraber geçtiğimiz çarşamba akşamı hayatımıza giren iOS 5.1 de bu etkinlikte tanıtılan önemli şeylerden biri. Ayrıca şuana kadar AppStore’da bulunmayan iLife paketinin son üyesi olan iPhoto da bu etkinlikte tanıtılan uygulamalar arasında. Bunların dışında Apple TV ve AppStore hakkında da bazı duyurularda bulunan Apple, bu etkinlikte bol bol demo yaparak katılımcıları pişman etmedi. Etkinliğin tamamının orjinal videosu için burayı tıklayın.

“Yeni iPad” (The New iPad)

Her ne kadar Apple bu yeni iPad’de, iPhone 3GS’den iPhone 4’e geçtiği zamanki veya iPad’den iPad 2’ye geçtiği zamanki kadar büyük değişiklikler yapmasa da, bence iPhone 4S’deki gibi büyük bir hayal kırıklığı yaşatmadı. Tasarım ve dış görünüş olarak iPad 2’den pek bir farkı bulunmasa da, iPad 2’ye oranla biraz daha kalın ve biraz daha ağır. Bu ağırlık da yeni iPad’de bulunan 4G LTE desteğinden kaynaklanıyor.

Yeni iPad’in iPad 2’den en büyük farkı Retina Ekran olması. iPhone 4 ile hayatımıza giren Retina ekranı ilk defa bu büyüklükte bir ekranda göreceğiz. 2048×1536 pixel olan bu ekranda tam olarak 3.1 milyon Pixel bulunuyor. Bu da normal bir HD TV’den 1 milyon pixel daha fazla demek. Ayrıca bu ekran, 1024×768 pixel olan iPad 2’den de tam olarak 4 kat daha net. Tabi ilk olarak aklımıza “Bu kadar pixel’in pile ve performansa zararı olmaz mı?” sorusu geliyor.

Pil konusunda Apple yine her zaman olduğu gibi taviz vermemiş. Yani iPad 2’de olduğu gibi Yeni iPad’in pili de aralıksız 10 saat oyunu oynamanıza veya film izlemenize olanak sağlıyor. Ancak, sadece 4G ile internete girdiğiniz zaman bu süre 9 saate düşüyor.

Performansa geldiğimizde ise Apple yine her zaman olduğu gibi yeni bir işlemci ile karşımıza çıkmış durumda. A5X ismini verdikleri bu işlemci sayesinde performans konusunda hep en önde olcaksınız. Ayrıca bu yeni iPad tam olarak 4 çekirdeğe sahip.

Yeni iPad’deki önemli değişikliklerden biri de arka kamera konusunda olmuş. Apple bu yeni iPad’de iSight ismini verdiği 5 Megapixel boyutunda resim çekebilen ve 1080p Full HD kayıt yapabilen bir kamera kullanmış. Ayrıca bu kamerada yine iPad’e farkla daha fazla lens kullanılmış.

Yeni iPad’de karşımıza çıkan en ilgi çekici şey de bence 4G LTE desteği. Her ne kadar henüz Türkiye’de bunu kaldıran bir operatör bulunmasa da, iPad’ini Amerika’da veya 4G desteği olan bir ülkede kullanacaklar  bu özellikten faydalanabilecek. 4G LTE ile mobil durumdayken bile 73 Mbit hızında internete girebiliyorsunuz. Bu sayı tabiki maksimum değer, ama yine de insanın ağzı açık kalıyor. 🙂 Türkiye’ye bu teknolojinin gelmesi minimum 2-3 sene sürecektir. Zaten gelse bile henüz bunu kaldıracak bir altyapı da bulunmamakta. Yeni iPad’in iPad 2’den bir farkı da, Kişisel Erişim Noktası’na sahip olması. Yani iPad’inizi aynı iPhone’da olduğu gibi modem şeklinde de kullanabilirsiniz.

Bence Yeni iPad’deki en büyük hayal kırıklığı Siri konusunda. Çünkü yeni iPad’de Siri bulunmuyor. Neredeyse herkes Siri’nin iPad’in yeni modeline geleceğini düşünüyordu. Ancak bu gerçekleşmedi. Bunun yerine ise Apple sanki bize bir teselli veriyormuş gibi Voice Dictation özelliği getirmiş. Bu özellik sayesinde klavyenin sol alt kısmında bulunan Siri simgesine tıklayarak, konuşmanızı metin haline getiriyorsunuz. Aslında güzel bir özellik, ama bir önceki lansmanda iPhone 4S için Siri tanıtıldığından bu özellik şuan için pek bir şey ifade etmiyor. Yine de hiç yoktan iyidir diyelim.

Bunların sonucunda ise en çok beklenen şey fiyat. Yeni iPad iPad 2’nin çıktığı fiyattan satışa çıkacak. iPad 2 ise 100$ daha ucuzladı. Ayrıca Tim Cook iPad 2 üretiminin devam edeceği lansmanın başında açıklamıştı. Yeni iPad’in fiyatlarını yukarıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

iOS 5.1

Lansmanda tanıtılan önemli konulardan biri de iOS 5.1’di. Şuan hemen iTunes’a girerek bu güncellemeyi yapabilirsiniz ya da iOS 5 ile gelen OTA özelliği sayesinde kablosuz bir şekilde cihaz üzerinden de güncellemeyi yapabilirsiniz. Eğer cihaz üzerinden yapacaksanız, sadece aradaki fark indirileceğinden güncellemenin boyutu 200 MB civarında olacaktır. Ama iTunes üzerinden indirirseniz tahminimce 600-700 MB boyutunda bir şey tutacaktır.

Bu yeni sürüm ile beraber gelen en önemli özellik iPhone 4S sahiplerine geldi. Bu güncelleme sayesinde iPhone 4S sahiplerinin pil sorunu çözülmüş durumda. Her ne kadar hala çok uzun süre gitmese bile, yine de eskisi gibi her gün şarj etmenize gerek kalmıyor. Ayrıca ana menüden kameraya giden kısayol da sürekli bulunacak hale gelmiş. Ayrıca yine kamerada yüz algılama ile ilgili yenilikler gelmiş. iOS 5.1 ile gelen bir diğer özellik de Siri’ye gelen Japonca desteği. Tabi bu bizi pek ilgilendirmiyor. 🙂

iPhoto

Bu lansmanda karşımıza çıkan bir süpriz de iPhoto oldu. Şahsen ben böyle bir şey beklemiyordum. Heralde fazlasıyla iPad’e konsantre olmuşum. 🙂 Mac’de bulunan iWork paketinin tüm üyeleri olan Pages, Numbers ve Keynote AppStore’da bulunuyordu. iLife paketinde bulunan iMovie ve Garageband’da AppStore’da bulunuyordu. Ama tek eksik olan iPhoto uygulaması da bu lansmandan itibaren AppStore’daki yerini aldı.

4.99$’dan satılan iPhoto bir Universal uygulama olduğundan hem iPhone’da hem de iPad’de çalışıyor. Bu uygulama için detaylı bir inceleme yazısı yazacağım için şimdilik hızlı geçiyorum. Ama kısaca şunları söylemek gerekirse; bu uygulama resim düzenleme uygulamaları arasında çok önemli bir yere gelecek. Sonuçta Apple ürünü.. 🙂 Eğer iPhoto’yu indirmek istiyorsanız burayı tıklayın.

AppleTV

Apple TV konusunda ise Tim Cook yeni bir cihaz geliştirmedikleri açıklamasında bulundu. Ama bunun yerine Apple TV 2’nin özelliklerini geliştirmişler. Ayrıca artık iTunes’a bulunan filmlerinde 1080p boyutunda olduğu açıklamasını yaptı.

AppStore

Şuana kadar AppStore’dan indirilen uygulama sayısının 25 Milyarı geçtiğini geçtiğimiz yazılarda söylemiştik. Ayrıca 25 Milyarıncı uygulamayı indirene de Apple’ın 10.000$ değerinde hediye çeki vereceğini söylemiştik. Henüz bu 25 Milyarıncı uygulamayı indiren kişi açıklanmamıştı. Ancak bu lansmanda yapılan açıklamaya göre 25 Milyarıncı uygulama Çin’deki biri tarafından indirilmiş.

AppStore bulunan toplam uygulama sayısının da 585.000’in üzerinde olduğunu söyleyen Tim Cook, böyle bir platformun başka hiç bir markada olmadığını da ekledi. Ayrıca bu uygulamalardan 200.000 tanesinden fazlası da iPad ile uyumlu olup, hiç bir problem çıkarmadan çalışıyor. Yeni iPad’in Retina Ekrana sahip olması ile beraber artık AppStore’da bulunan iPad uyumlu uygulamaların da yavaş yavaş Retina Ekran seviyesinde olacağını söyleyen Tim Cook lansman sırasında bir kaç yeni uygulama ile demo yaparak bunu kanıtladı.

GÜNCELLEME (10/03/2012): Bugün okuduğum bir habere göre Turkcell, çift taşıyıcı teknolojisi sayesinde Yeni iPad için Türkiye’de 43 Mbitlik internet verebilecek tek operatörmüş. Haberin devamı için tıklayın..

( Yazı No: -029- )

Tags


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261