Press enter to see results or esc to cancel.

Flick Soccer! HD – İncelemesi

Kısa bir aradan sonra bugün sizlere, tamamen ücretsiz olmasına rağmen çok hoşuma giden ve bence gayet kaliteli bir oyun olan “Flick Soccer! HD”yi tanıtacağım. Özellikle futbol oyunlarından (Fifa veya PES gibi oyunlardan bahsetmiyorum) hoşlananların bu oyundan da hoşlanacaklarını ümit ediyorum..

İncelemeye geçmeden önce hemen bir kaç şey söylemek istiyorum. Bu oyun bir futbol oyunu, ama Fifa veya PES gibi oyunlarda olduğu gibi takım halinde maç yapmıyorsunuz. Bu oyundaki amaç şut çekerek gol atmak. Bu yüzden beklentilerinizi fazla yüksek tutmayın. 🙂

Oyun maalesef Universal değil, ancak bu bir sorun teşkil etmiyor. Çünkü hem iPhone sürümü hem de iPad sürümü tamamen ücretsiz. Ben ise bu gün sizlere bu oyunun iPad sürümü olan “Flick Soccer! HD”yi inceleyeceğim. Ama iPhone sürümünü de buradan indirebilirsiniz.

Oyunda temeldeki amaç gol atmak, ama aslında gerçek amaç hedefleri vurarak gol atmak. Çünkü bu hedefler yüksek puan yapmanız için vazgeçilmez bir yere sahip. Tabi bunlar her modda farklılık gösteriyor. Oyunda ise toplam 5 farklı mod bulunuyor. Bu yüzden ben bu modları sizler için teker teker inceleyeceğim. Ama ondan önce oyunun oynanışını anlatmakta yarar var.

Oyun, oynanışı bakımından gayet basit. Ama bu basitlik oyunun güzelliğine güzellik katmış. Şutu çekebilmek için parmağınızı kullanıyorsunuz. Aynı zamanda yine parmağınız yardımıyla, topa vurulduktan sonra havadayken ona falso katabiliyorsunuz. Bu sayede baraj yapan oyuncuların arkasında kalan hedefleri daha rahat bir şekilde vurabilirsiniz.

QuickShot: Bu modu diğer oyunlardaki Time Mode’un karşılığı sayabiliriz. 60 saniyelik bir süre içerisinde atabileceğiniz kadar gol atmaya çalışıyorsunuz. Ama her golün değeri aynı değil. Kaleye attığınız her gol 1000 ile 3000 puan arasında değişirken, hedef tahtasını tutturmanız durumunda 15000’in üstünde bile puan alabiliyorsunuz.

Aynı zamanda bu hedef tahtasının bir avantajı daha var. O da kırmızı alanı vurmanız ile +3, beyaz alanı vurmanız ile +2 ve mavi alanı vurmanız ile de +1 sn vermesi. Yani eğer sürekli hedef tahtasını vurmayı başarırsanız, oyunu sonsuza kadar devam ettirebilirsiniz.

Ayrıca bu modda bir de bölüm özelliği var. Ama bu bölümler (leveller) diğer oyunlardaki gibi değil. Burada bölümler arasında oyun durmuyor. Yani siz bir yandan oynarken, bir yandanda bölümlerde ilerliyorsunuz. Bu bölümlerin özelliği ise, sadece oyunun zorluğu ile ilgili. Yani bölümler ilerledikçe oyun zorlaşıyor.

Endurance: Bu modda amacınız hedefi vurmak. Ama QuickShot modundan farklı olarak; eğer hedefi isabet ettirmeden gol atarsanız topu dışarı atmış gibi sayılırsınız. Eğer dışarı atarsanız, top kalecide kalırsa veya hedefi isabet ettiremezseniz bir can kaybedersiniz. Toplam 3 ekstra can bulunuyor. Kalan ekstra canlarınızı ekranın üst kısmındaki bölümden görebilirsiniz. Hiç ekstra canınız kalmadıysa ve ıskalarsanız oyun biter.

Hedef tablosundaki kırmızı bölüm +3 puan, beyaz bölüm +2 puan ve en dış kısımdaki mavi bölüm de +1 puan. Ayrıca ekstra canlarınızın sayısı maximum değilse, kırmızı bölümü vurduğunuzda da bir can kazanıyorsunuz.

Bunların dışında da bu modda 2 farklı özellik bulunuyor. Bunlardan biri x2 simgesi. Topu atarken hedefe gelmeden bu simgenin üzerinden geçerseniz o turdan alacağınız puanın 2 katını alıyorsunuz. (+2, +4 ve +6 şeklinde) diğer bir özellik de ekstra top simgesi. Bu simgeyi vurursanız da ekstra bir can kazanıyorsunuz.

Bu moddaki son şey de aynı QuickShot’da olduğu gibi bölümler. Yani yine oyun hiç durmuyor. Sadece bu bölümler sayesinde gittikçe zorlaşıyor.

Challenge: Bu modu ise diğer oyunlardaki Carier Mode gibi düşünebiliriz. Bu modda 5 farklı seviye bulunuyor. Oyuna başladığınızda sadece ilk seviye (Trainee) açık oluyor. Daha sonra ise açık olan son seviyede her hangi bir Trophy kazandığınız durumda, yeni seviye açılıyor. Her seviyedeki Trophy puanları farklı. Ayrıca her seviye için 3 farklı Trophy bulunuyor. Trophy’i ilk defa duyanlar için bu durumu; bronz, gümüş ve altın madalya almak gibi düşünebiliriz.

Her seviyede 5 şut çekiyorsunuz. Seviyeler ilerledikçe attığınız konum ve barajın bulunduğu konumu zorlaşıyor.

CrossBar: Bu mod ise diğerlerinden çok farklı. Burada amacınız gol atmak değil. Tam tersine topu üst direği vurdurmaya çalışıyorsunuz. Her vuruş için +100 puan alıyorsunuz. 60 saniye içinde alabileceğiniz kadar puan almaya çalışıyorsunuz. Eğer gol atarsanız, aynı dışarı atmış gibi oluyorsunuz. Ama bu modda Endurance’da olduğu gibi can diye bir şey olmadığından, tıpkı QuickShot gibi sadece vakit kaybetmek ile kalırsınız.

Bu modda yüksek yapmanın bir püf noktası var. O da sürekli Chain yaparak ilerlemek. Chain’in Türkçe karşılığı zincir demek. Bu da şunu ifade ediyor ki, üst üste puan yaparak puanlarınızı katlamak. Yani bir örnek vermek gerekirse; üst direği vurduğunuz zaman +100 puan alıyorsunuz, hemen arkasından topu ıskalamadan tekrar vurursanız bu sefer +200 puan alıyorsunuz. Eğer bu şekilde ıskalamadan devam etmeyi başarırsanız +300, +400, +500 şeklinde devam ediyor.

Bu modda da yine Endurance’da olduğu gibi 2 farklı özellik bulunuyor. Birincisi aynı Endurance’daki gibi x2 simgesi. Hem de Chain yaptığınız bir zaman bu simgeyi alırsanız, bir anda çok yüksek bir puan kazanabilirsiniz. 🙂 Diğer özellik ise zaman simgesi. Bu simgenin üzerinden geçmeniz durumunda da +5 saniye zaman kazanıyorsunuz.

SmashIt: Bu modda ise 5 farklı bölüm bulunuyor. Amacınız ise en kısa sürede bu 5 bölümü de geçmek. Bu yüzden bu modda süre geriye saymıyor, ileriye sarıyor. 🙂

Bu bölümleri geçmek için kalenin önünde bulunan reklamları kırmanız gerekiyor. Sözel olarak anlatmakta biraz zorlandığmdan dolayı resimlere bakarak daha iyi anlayabilirsiniz. İlk bölümde kırmanız gereken reklam panosu tek parçadan oluşuyorken, bölümler ilerledikçe bu sayı artıyor. 1, 2, 4, 6 ve 8 şeklinde. Normalde her vuruşta bir parça kırılırken, bazen attığınız noktaya göre iki veya daha fazla parça da kırabilirsiniz.

Son olarak bu modun diğer modlardan bir farkı da; bu modda kalecinin olmaması. Sadece baraj bulunuyor.

Bizce; Bu oyun bana göre AppStore’da bulunan ücretsiz oyunların içerisinde en iyi ilk 10 oyuna girebilir. Gerek grafikler, gerekse oyunun oynanışı bakımından bu oyunu elinizden bırakamayacaksınız. Tabi her inceleme yazısında da değindiğim gibi, benim beğendiğim bir oyunu siz beğenmek zorunda değilsiniz. Bu kişiden kişiye değişir. Ama oyun ücretsiz olduğundan bence kaybedecek bir şeyiniz yok. 🙂

( Yazı No: -025- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261