Press enter to see results or esc to cancel.

AdCal – Advance Calculator – İncelemesi

Bildiğiniz gibi iPhone ve iPad’ler diğer telefon ve tabletlerden çok daha farklı. Mesela en basit tabletlerde bile hesap makinesi varken, iPad’i aldığınız zaman içinden bir hesap makinesi çıkmıyor. Onun yerine AppStore’da yüzlerce farklı hesap makinesi uygulaması bulunuyor. Ben de bugün iPad kullanıcıları için profesyonel bir hesap makinesi uygulaması olan “AdCal”u tanıtacağım.

Uygulama sadece iPad uyumlu olduğundan iPhone ve iPod sahiplerinin bu uygulamadan maalesef faydalanamayacaklarını belirtmek istiyorum.

Öncelikle iPad’inize indireceğiniz hesap makinesi uygulamasını ne amaçlı kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer sadece dört işlem için indirecekseniz, aynı işi gören bir çok ücretsiz uygulama mevcut. Ancak; amacınız profesyonel bir hesap makinesi uygulaması indirmek ise, bunun için ufak bir ücret ödemeniz gerekmekte.

AdCal (Adventure Calculator) isimli bu uygulama da profesyonel hesap makinesi uygulamalarından biri. Ayrıca uygulama henüz yeni (Sürüm 1.0). Yani ileride bir çok Update gelme olasılığı yüksek. Bu da uygulamanın daha da gelişeceğinin bir göstergesi aslında.

Uygulamanın fiyatı 1.99$. İlk bakışta fiyatı bir hesap makinesi uygulaması için yüksek görünse de yukarıda da belirttiğim gibi profesyonel hesap makinesi uygulamalarının fiyatları bu şekilde. Ama bizi takip eden siz değerli okurlarımız için bu gün bir ilk yapacağız. Bu uygulamaya ihtiyacı olanların, uygulamayı ücretsiz indirmesi için Promo Code dağıtacağız. Uygulamanın geliştiricisinden aldığımız 3 Promo Code’u da bu yazının altına yorum yapan ilk 3 arkadaşa göndereceğiz. Aldığınız Promo Code’ları nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız bu yazıya bir göz atabilirsiniz. Neyse, lafı fazla uzatmadan incelemeye geçelim.

Uygulamanın tabi ki de eksik noktaları bulunuyor. Tamamen kusursuz bir uygulama olduğunu söylersek hata ederiz, ama ben bu hataları ilk sürüm olmasına bağlıyorum. Yakın zamanda çözüleceğine de eminim. Bu minik eksiklerin dışında uygulama çok güzel tasarlanmış.

Uygulamayı ilk açtığınızda karşınıza dört seçenek geliyor. Bu seçenekler sırasıyla; BasicCal, Unit Converter, MatrixCal ve AreaCal. Şimdi sırasıyla bu seçenekleri teker teker incelemeye çalışacağız.

BasicCal: Adından da anlaşıldığı üzere bu seçenek basit bir hesap makinesini temsil ediyor. Dört işlem hesaplamalarını, basit trigonametrik hesaplamaları, üs alma işlemlerini ve yüzde alma işlemlerini burada rahatça yapabiliyorsunuz.

Uygulamanın minik eksiklerinin olduğunu söylemiştik. İşte bana göre, çoğu hesap makinesi uygulamasında da bulunan, büyük bir eksik yine burada tekrarlanmış. Şimdi ne bu büyük eksik diyeceksiniz. Aslında gayet basit bir şey. O da tek karakter silme tuşu. Belki farklı bir sistemle çalıştığı için ben fark edememiş de olabilirim. Ama mesela uzun bir işlem yaptınız ve en son anında bir tuşu yanlış bastınız. İşte bu anda C’ye basmak bütün işlemi yok edeceği için hiç pratik bir tuş değil, ama onun yerine bir karakter silme tuşu olsa yaptığınız hatayı rahatlıkla düzeltebilirsiniz. Burada yine şunu vurgulamak istiyorum. Bunlar minik eksikler, çünkü bunlar küçük bir Update ile düzeltilebilecek şeyler. Bu yüzden bu minik eksikler kafanızı fazla kurcalamasın.

Yüzde alma işlemi de bu hesap makinesi sayesinde gerçekten kolaylaşmış. Öncelikle yüzdesini alacağınız sayısı giriyorsunuz, daha sonra ise yukarıda gördüğünüz çubuk sayesinde ne kadarlık bir yüzde alacaksanız onu seçiyorsunuz. Sonuç ise hemen karşınızda.

Bu özellik sayesinde yüzde alma işlemleri çok rahatlamış, ama yine farklı bir bakış açısıyla bakmak gerekirse burada minik bir eksik daha yer almakta. Bu da yüzdesini alacağımız sayısı rasyonel alabilirken, yüzde ifadesini tam sayı almak zorundayız. Mesela bir sayının %0.2’sini almak gibi bir imkan bulunmuyor. Onun yerine %1’ini alıp 5’e bölmemiz gerek. Ama bu da çok detay bir düşünce tabiki. 🙂 Yani, bence bu minik eksikler uygulamanın kalitesinden bir şey kaybetmesine sebep olmuyor. Tam tersine size bu eksikleri göstererek, aslında uygulamada çok az pürüz bulunduğunu ifade etmiş oluyorum. Yine bir kez daha üstünden geçerek söylemek durumundayım ki, küçük Updateler ile bu sorunlar çözülebilir.

BasicCal’da gördüğüm bir güzel şey de ekrana sığan karakter sayısı. Basit hesap makinesi uygulamaları 12 karakterden fazlasını kabul etmezken, bu uygulama tek ekranda 67 karakter gösterme özelliğine sahip. Tabi bu durumda karakterler biraz küçülüyor. 🙂

Unit Converter: Türkçe’ye çevirisini dönüştürücü şeklinde yapabiliriz. Bir birim dönüştürücü. 6 farklı dönüştürme kategorisi bulunuyor. Bu kategoriler sırasıyla; Volume, Weight&Mass, Temperatur, Lengt, Energy ve Pressure.. Türkçeleri de sırasıyla; Hacim, Ağırlık, Sıcaklık, Uzunluk, Enerji ve Basınç.. Bu kategorilerin de altında bir çok farklı birim bulunuyor. Bu bölümde çok detaylı incelenecek bir şey olmadığı için yüzeysel olarak geçmeyi planlıyorum.

Bu birimler zaten klasik olduğundan tekrar isimlerini söyleme gereği duymuyorum. Bir kategoride ortalama 6-7 farklı birim bulunuyor, ama bu kategoriye göre de değişiyor tabiki. Mesela Sıcaklık kategorisinde sadece Celsius, Fahrenheit ve Kelvin birimleri bulunuyor. Çünkü bu kategoride başka bir birim bulunmuyor. Belki bir veya iki farklı birim daha bulunabilir, ama bunlar çok ayrıntı ve hiç kullanılmayan birimlerdir.

Bu bölümü de geçmeden önce son bir şey söylemek istiyorum. Eğer miktar çok küçükse veya virgül sonrası çok hane varsa bunu yüzde bire göre yuvarlıyor. Mesela 0,077 olan bir değeri 0,08 olarak gösteriyor. Bu bir eksik veya hata değil, tam tersine kullanım kolaylığı sağlamak için tasarlanmış. Ancak sayısal hesap yaparken sonuçta hata çıkmasına sebep olabilir. Aklınızda bulunsun.. 🙂

MatrixCal: Profesyonel hesap makinesi olmasının bir özelliği olarak da Matris ve Determinant hesaplaması için özel geliştirilmiş bir bölüm bulunuyor. Bu bölüm de [2×2] ve [3×3] diye ikiye ayrılıyor. Tablolara sayıları girerek kolayca hesaplamanızı sağlıyor. Yazı biraz uzadığı için kısaca bunları söylemek yeterli olacaktır.

AreaCal: Bu bölümde ise alan hesaplamalarını rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Üçgen gibi şekillerin alanını kendiniz rahatça hesaplayabilirsiniz belki. Çünkü formülde sadece taban çarpı yükseklik bölü iki var. Ama beşgen ve altıgen gibi şekillerde sadece bir kenarın uzunluğunu girerek alanı hesaplayabiliyorsunuz, ki formüllerle uğraşmayacağınız için bu büyük rahatlık oluyor. 🙂

Daire alanı hesaplamasında da pi’yi 3,14 aldığını belirtmeliyim. Yani siz hesaplamalarınızı yaparken buna dikkat etmeyi unutmayın.

Bizce; Eğer matematik ile çok uğraşıyorsanız ve özellikle bu tip alan hesaplama veya determinant alma işlemlerini çok kullanıyorsanız bu uygulama size çok yardımcı olacaktır. Şahsen ben bu tip profesyonel bir hesap makinesine ihtiyaç duymadığım için daha önce çok araştırma yapmamıştım. Ama ihtiyacı olanlar, araştırmalarına bu uygulamayı da eklemeliler diye düşünüyorum.

———–

Promo Code’ları yazının altına yorum yapan ilk üç kişiye dağıtacağız. Elinizi çabuk tutun. Bu fırsatı kaçırmayın.. 🙂

( Yazı No: -022- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261