Press enter to see results or esc to cancel.

To-Fu 2 – İncelemesi

Hem ücretsiz hem de kaliteli oyunlar genellikle ilk çıktığında ücretli olup, daha sonra ücretsiz olmuş oyunlardır. Bugün de size böyle bir oyun olan “To-Fu 2″yi inceleyeceğim.

Bundan yaklaşık 3-4 ay önce yayınlanan bu oyun, ilk çıktığında yanlış hatırlamıyorsam 0.99$’dı. Ardından da bir önceki sürümü olan To-Fu ücretsiz hale geldi. 1 ay sonra da bu oyun ücretsiz oldu. Sonuç olarak bugün sizlere tanıtacağım “To-Fu 2” isimli oyun hem Universal olup hem de ücretsizdir. İncelemeye geçmeden önce bir önceki sürüm olan To-Fu’yu iPhone için buradan, iPad için de buradan indirebileceğinizi eklemiş olayım.

Öncelikle oyundaki kahramanı sizlere tanıtarak başlayacağım. Ama bu kahramanın tam olarak ne olduğundan açıkçası ben de tam emin değilim. Sakız desem sakız değil, lokum desem lokum değil. 🙂 Ama bu yazıda ondan To-Fu diye bahsedeceğim.

Oyundaki amacınız her oyunda da olduğu gibi bölümleri yapabildiğiniz kadar yüksek puanlar ile geçmek. Ama bu oyundaki puan sistemi biraz daha farklı. Puanınızı 3 ayrı şeyin yapılıp yapılamaması belirliyor. Daha açık anlatmak gerekirse; 3 puanı da alırsanız en yüksek puana sahip oluyorsunuz.

Peki bu puanlar neleri temsil ediyor? İlk puan bölümü bitirip bitirememenizi temsil ediyor. Eğer bir bölümü tamamladıysanız zaten bu puanı almış oluyorsunuz. İkinci puan ise minimum hareketi temsil ediyor. Yani bölümü geçebilmek için kullanacağınız minimum hareket sayısı içerisinde bölümü bitirirseniz, bu puanı da almış bulunuyorsunuz. Son puan ise tüm topları toplayıp toplamamanızı temsil ediyor. Burada aslında bir çelişki oluşuyor. Çünkü bazen bazı bölümlerde hem tüm topları almak hem de minimum sayıda hareket yapmak imkânsız. Bu durumda 3 puanı almak için bölümü iki kere oynamanız gerekiyor. İlk seferde topların tamamını toplayıp, ikinci seferde ise minimum hareket ile bölümü bitirmeye çalışmanız gerekiyor.

Açıkçası bence bu, oyundaki büyük bir eksiklik. Ama puanlama kısmında sorun yaşanmaması için de başka çare yok gibi gözüküyor.

Oyunun oynanışına gelince ise; parmağınız ile To-Fu denen karakterin başını çektirerek To-Fu’yu uzatıyorsunuz. Yukarıdaki gibi bir görünüm oluşuyor. Parmağınızı bıraktığınızda ise, To-Fu onu çektirdiğiniz yöne doğru uçuyor. Aslında fırlıyor desek daha doğru olur. 🙂 Bu şekilde hem ilerliyorsunuz hem de topları toplamış oluyorsunuz. Bölümü bitirmek için de kalbe benzeyen pembe renkli yaratığa vurmanız gerekiyor.

Tabi oyun hep bu şekilde ilerlemiyor. Bir çok engel, diken veya benzeri şeyler sizin bölümü geçmenizi zorlaştırıyor. Örneğin; bazı tahtaları kırabilmek için To-Fu’yu çektikten sonra biraz bekliyorsunuz. Böylece To-Fu güç kazanıyor. Bu şekilde tahtaları kırabiliyorsunuz.

Oyunun oynanışı dışında Ana Menü’de bir de Dojo seçeneği var. Buradan To-Fu’nun tipini değiştirebiliyorsunuz. Tabi ki görünüşler sınırlı. 3-4 tanenin üzerinde seçenek bulunmuyor. Ama eğer yine de farklı dış görünüşler isterseniz, 0.99$ vererek bir paket satın alabilirsiniz.

Bizce; İncelemeyi çok uzatmadan burada noktalamak istiyorum. Ama her zamanki gibi kendi fikrimi de yazıyı bitirmeden eklemek istiyorum. Bence bu tip oyunları sevenler için aslında gerçekten güzel bir oyun. 100’ün üstünde bölümü ile ücretsiz olmasına rağmen yeterince güzel bir uygulama. Ama her Apple ürününde bulunması gereken bir oyun da diyemeyeceğim. Bu sebeple, eğer ilginizi çekiyorsa ancak o zaman önerebilirim.

( Yazı No: -011- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261