Press enter to see results or esc to cancel.

Wolfram Alpha – İncelemesi

Wolfram Alpha adını hiç duydunuz mu? Gelecekte Google’a çok büyük rakip olacağı söylenen bir arama motoru. Aslında daha da fazlası. Bugün sizler için Wolfram Alpha’nın AppStore uygulamasını incelemeye çalışacağım. Ama incelemeye geçmeden önce Wolfram Alpha’yı ücretsiz bir şekilde internette denemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Wolfram Alpha’nın en büyük özelliği bir yapay zeka olması. Mesela ona bir soru sorduğunuzda, size Google gibi siteleri alt alta sıralamıyor. Direkt olarak cevabı sunuyor. Wolfram Alpha’ya sorabileceğiniz konu aralığı da çok geniş. Bir kişinin hayatından tutun, en zor matematik problemlerine kadar; kimyasal bileşiklerin yapısından tutun, hava durumuna kadar.

Bunların karşılığında tek bir dez avantajı mevcut. Bu da sadece İngilizce dilini desteklemesi. Ama bunun çoğu kullanıcı için artık bir sorun olmaktan çıktığını biliyoruz.

Fazla uzatmadan uygulamayı sizlere tanıtmak istiyorum. Tanıtım için sizler adına Wolfram Alpha’ya bir kaç soru soracağım ve bu sorulara verdiği cevapları sizlerle paylaşacağım.

Tanıtıma geçmeden önce son olarak da uygulamanın fiyatı hakkında bilgi vermek istiyorum. Uygulama Universal bir uygulama olup 2.99$’a bu uygulamaya sahip olabilirsiniz. Bir kere satın aldıktan sonra hem iPhone hem de iPad’inizde bir daha para vermeden kullanabileceğiniz için bence fiyat gerçekten uygun. Ama yine de bu uygulamaya para vermek istemiyorsanız, internet üzerinden Wolfram Alpha’nın kendi sitesinden ücretsiz bir şekilde kullanmanız da mümkün.

Öncelikle ben uygulamayı iPad üzerinden kullandığım için göstereceğim resimlerin iPad’e ait olduğunu eklemiş olayım. Bu uygulamayı kullanırken, normal klavyenin yanı sıra bir de ekstra işaretler çubuğu bulunuyor. Yukarıdaki resimden daha rahat anlaşılacağını tahmin ediyorum.

İlk olarak hava durumunu soralım bakalım. Bunun için arama çubuğu bölümüne “the weather” yazıyorum. Herhangi bir bölge belirtmeksizin. Uygulamayı ilk yüklediğinizde size konum bilgilerinizi kullanmak istediğinizi soruyor. Sizde “Tamam” diyorsunuz. İşte o da sizin konumunuzu kullanarak, siz neresi olduğunuzu söylemenize gerek kalmadan hava durumunu karşınıza çıkartıyor. Burada karşınıza o kadar çok bilgi ve istatistik çıkıyor ki, bunu tek resimde gösteremeyeceğim için üç ayrı resim ile gösteriyorum.

Ayrıca sol tarafta bulunan çubuk sayesinde uygulamayı nasıl kullanacağınızı öğrenebiliyorsunuz. En iyi performansı nasıl alacağınızı da.

Şimdi de bir fizik sorusu soralım. Çok çeşit karmaşık sorular mevcut. Bunu yan taraftaki çubuktan görebiliyorum. Ben en basitinden, mesela protonu soracağım. Bu soru karşısında bile  yeteri kadar açıklama yapıyor zaten. 🙂

Eğer programı alırsanız kendi istediklerinizi daha rahat bir şekilde deneme fırsatı bulacaksınız. Ben yazı çok uzun olmaya başladığı için artık yavaş yavaş sonlandırıyorum. Ama bitirmeden; bir matematik, bir kimya ve bir de mühendislikle ilgili soruların olduğu 3 resim daha koymak istiyorum.

Eğer bu uygulama size yetmezse, her branşa özgü çok daha detaylı araştırmaların olduğu uygulamalar da mevcut. Yine Wolfram’ın uygulamaları. Aşağıya bir kaç örnek resim koyuyorum.

Bizce; Kendi fikrimi zaten yazının başında da aslında belirtmiştim. Ama biraz daha toparlamak gerekirse; eğer İngilizce biliyorsanız, gerçekten güzel bir uygulama. Bence 3$ bu uygulama için kesinlikle yüksek bir rakam değil. Ama yine de sizin bileceğiniz iş. Sonuç olarak İnternet’ten de bedavaya bu uygulamadan yararlanabilirsiniz.

( Yazı No: -009- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261