Yeni Nothing Launcher’ın sunduğu… şimdilik yeni bir şey yok


Yakında hiçbir şey Android akıllı telefonların dünyasına adım atmayacak. Şirket geçen ay, uygun bir şekilde Nothing phone (1) adlı ilk akıllı telefonunu 2022 yazında piyasaya süreceğini açıkladı. Nothing phone (1), Nothing’in kendi Android tabanlı işletim sisteminde çalışmaz. Pei, hiçbir işletim sisteminin minimal bir görünüme sahip olmayacağını söyledi ve kullanıcılara hızlı, sorunsuz ve kişisel deneyim.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Duyuru sırasında Pei, Android kullanıcılarının, Nothing Launcher’ın “ön izlemesi” aracılığıyla Nisan ayında Nothing OS’nin “ilk lezzetini” alacaklarını da açıkladı. Bu, Nothing telefona (1) önceden yüklenmiş olarak gelecek olan başlatıcının aynısıdır ve kullanıcıların, akıllı telefonu piyasaya çıkmadan önce Nothing OS görünümüne aşina olmalarını sağlayacaktır. Şirketin söz verdiği gibi, Nothing Launcher artık belirli cihazlar için indirilebilir.

Android akıllı telefonunuza Nothing Launcher nasıl kurulur?

Hiçbir Şey Başlatıcı Resmi

Kaynak: Google Play Store

Şu anda, Nothing Launcher yalnızca Samsung ve Google’ın belirli Android akıllı telefonlarına yüklenebilir. Uyumlu cihazların listesi Galaxy S21, Galaxy S22, Google Pixel 5 ve Pixel 6 serisini içerir. OnePlus akıllı telefonlar için desteğin yakında geleceğine dair hiçbir şey söylenemez. Uyumlu Android akıllı telefonunuza Nothing Launcher’ı indirip yüklemek için şu adımları izleyin:

  1. Hiçbir Şey Başlatıcı’yı (Beta) aracılığıyla indirin Google Oyun mağazası
  2. İndirdikten sonra şu adrese gidin: Ayarlar uygulamasını Android telefonunuzda açın ve ardından şuraya gidin: Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar > Varsayılan Ev Uygulaması.
  3. Açılan ekranda, seçin Hiçbir Şey Başlatıcı.

Nothing Launcher ön izlemesi neler sunar?

Barebone Pixel başlatıcısı benzeri bir tema ve HTC One Dot View Case yazı tipi

Geçerli sürümde, Hiçbir Şey Başlatıcı, diğer temel Android başlatıcılarına göre çok fazla bir şey sunmuyor. Varsayılan 4×5 uygulama ızgara düzeniyle birlikte gelir. Başlatıcıyı ilk kez çalıştırdığınızda, size arka planda Nothing’in imza duvar kağıtlarından biriyle önceden yüklenmiş birkaç Google uygulaması gösterecektir. Bir bakışta, onu Google’ın varsayılan başlatıcısından bile ayırt edemeyebilirsiniz.

Hiçbir Şey Başlatıcı çıplak kemiği

Kaynak: Android Polisi

Tıpkı Google Pixel Launcher gibi, arama çubuğunun da ana ekranda özel bir yeri vardır. Ancak, Google’ın başlatıcısının aksine, buradaki arama çubuğu iskelenin üstünde oturuyor. Boş bir alana dokunup basılı tutmak, üç seçeneği ortaya çıkarır: Tıpkı Pixel başlatıcısı gibi, Ev ayarları, Widget’lar ve Duvar Kağıdı ve Stil. Ana ekranda yukarı kaydırmak, telefonunuzda yüklü tüm uygulamaları bulabileceğiniz bir yer olan uygulama çekmecesini ortaya çıkarır. Tıpkı diğer Android başlatıcılarda olduğu gibi, klavyeyi uygulama çekmecesine girdiğinizde otomatik olarak görünecek şekilde ayarlayarak aradığınız uygulamayı aramayı kolaylaştırabilirsiniz.

İlk bakışta, Nothing Launcher’ı pek çekici bulmayabilirsiniz. Aslında, fırlatıcı mevcut haliyle pek ilgi çekici değil. Ancak, onu öne çıkaran birkaç şey var. Nothing Launcher ile ilgili en dikkat çekici şeylerden biri, uygulamaların çeşitli alanlarında kullandığı kötü yazı tipidir. Yazı tipi, HTC One M8’in resmi kılıflarında bulunan yazı tipini anımsatıyor.

Birkaç özelleştirme seçeneği

Ana ekran özelleştirme söz konusu olduğunda, Nothing Launcher tam anlamıyla soluk bir yaklaşım benimsiyor. Değiştirebileceğiniz yalnızca iki ana ekran ayarı vardır; biri, başlatıcının uygulama simgelerinde bildirim noktaları göstermesine izin vermek, diğeri ise yeni yüklenen uygulamaları ana ekrana eklemektir. Ancak bu ayarların dışında hiçbir ana ekran özelleştirme seçeneği yoktur — “Duvar Kağıdı ve Stil” bölümünde yalnızca birkaçı mevcuttur.

Hiçbir Şey Duvar Kağıdı ve Stili

Kaynak: Android Polisi

Duvar Kağıdı ve Stil ayarlarında, uygulama ızgara düzenini seçme seçeneğine sahip olursunuz. Yukarıda bahsedildiği gibi, varsayılan uygulama ızgara düzeni 4×5’tir, ancak isterseniz bu ayarlardan 5×5’lik bir düzeni etkinleştirebilirsiniz. Açıkça duvar kağıdını değiştirme seçeneğine ve duvar kağıdı kaydırmayı etkinleştirme seçeneğine sahipsiniz. Bu ayarda bulunan başka bir özelleştirme seçeneği, simge paketlerini seçme yeteneğidir. Pek çok üçüncü taraf Android başlatıcısı, üçüncü taraf simge paketlerini hâlâ desteklememektedir. Ancak, bu cephede hiçbir şey eksik değil ve başlatıcıda özel simge paketleri için destek ekledi.

Olağandışı büyük uygulama simgesi ayarı

Hiçbir Şey Başlatıcı, kullanıcının uygulama simgesinin boyutunu büyütmesine izin vermez. Ancak, kullanıcıların ölçeği ihtiyaçlarına göre ayarlamasına izin veren diğer Android başlatıcı uygulamalarının aksine, Nothing, uygulama simgesini sayfanın neredeyse dörtte birini kaplayacak kadar alışılmadık bir şekilde artırmıyor. Bu seçenek, kullanıcının görme yeteneği zayıfsa kullanışlı olabilir, ancak simgeler “maksimum” moddayken komik bir şekilde büyük görünür.

Hiçbir Şey Başlatıcı Büyük Simgeleri

Kaynak: Android Polisi

Bununla birlikte, “Maks” simge boyutu seçeneği, bir uygulama klasörünün boyutunu artırdığınızda kullanışlı olur. Büyük klasör simgesiyle, klasörde bulunan uygulamaları net bir şekilde görebilir ve hatta önce klasörü açmadan başlatabilirsiniz.

Temel widget’lar

Hiçbir Şey Başlatıcı Widget'ları

Kaynak: Android Polisi

Nothing Launcher ayrıca bize, Nothing OS’nin birlikte geleceği widget’ların ilk önizlemesini verir. Şimdilik, başlatıcıya dahil edilen yalnızca üç widget vardır: dijital saat, analog saat ve hava durumu widget’ı. Bu pencere öğelerinin tümü, üzerlerinde yazılanları okumayı zorlaştıran aynı kötü noktalı yazı tipini kullanır. Noktalı çizgili yazı tipinin, Nothing’in işletim sisteminin sunacağını iddia ettiği minimalizme nasıl kefil olduğundan emin değiliz.

Duvar kağıtları ve “Orijinal zil sesleri”

Şirket üç adet gönderildiğini iddia etse de, Nothing Launcher lansman sırasında yalnızca bir duvar kağıdıyla birlikte gelir. Varsayılan duvar kağıdı biraz garip görünüyor ve önündeki metinle engelleniyor. Şirketin yukarıdaki başlatıcıda bir araya getirdiği üç duvar kağıdına da göz atabilirsiniz. Simge paketi ayarlarında görülebilen dördüncü bir duvar kağıdı da var, ancak başlatıcıda veya ayarlarında hiçbir yerden erişilemiyor. Duvar kağıtlarına ek olarak, Nothing ayrıca başlatıcısının ilk ön izlemesinde üç özel zil sesi gönderiyor. Ayarlar uygulamasını kullanarak bu zil seslerini cihazınıza indirebilir ve uygulayabilirsiniz.

Ne görmek isterdik

Hiçbir şey logosu

Sonuç olarak, Nothing Launcher olması amaçlanan her şeyi sunar. İşlerinizi hızlı bir şekilde halletmenize yardımcı olabilecek basit, kullanımı kolay, minimal bir Android başlatıcısıdır. Evet, yeni bir şey sunmuyor, ancak yine de pek çok şeyi doğru yapıyor – örneğin, simge paketlerini değiştirme yeteneği ve uygulama ızgara düzenini değiştirme yeteneği.

Bunu söylememize rağmen, Nothing’in fırlatıcısını pek çok önemli cephede geliştiremeyeceğine hala inanıyoruz. Şu anda, Hiçbir Şey Başlatıcı, Google’ın Keşfet özet akışını desteklemiyor. Google Keşfet’in entegrasyonu, başta Pixel kullanıcıları olmak üzere pek çok kişinin kendini evinde hissetmesini sağlayabilir. Ayrıca, Nothing Launcher’ın mevcut sürümü, bağlantılı ve akıllı ev cihazlarını yönetmek için bir sayfa ile birlikte gelmiyor – bu, Nothing’in yazılımının sunacağını vaat ettiği bir şey.

Bunlar, Nothing Launcher’ın geliştirmesini istediğim birkaç şey. Android akıllı telefonunuzda Hiçbir Şey Başlatıcı kullandınız mı? Deneyiminiz nasıl oldu? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!