Yeni Google Haritalar özelliklerinin hayatınızı kolaylaştıracağı 3 yol


Google, Google Haritalar’a üç yeni özellik sunuyor: havadan görünüm, bisiklet yolları ve konum paylaşım bildirimleri. İşte akıllı telefonunuzda Haritalar’ı kullanma şeklinizi nasıl değiştireceği!


Google Haritalar artık yalnızca A konumundan B konumuna gitmek için kullandığımız bir araç değil. Sokaklarımızı gerçek dünya benzeri bir görünümde görmekten arabamızı nereye park ettiğimizi hatırlamaya kadar, Google Haritalar’a pek çok kullanışlı özellik ekledi. Son birkaç yıl. Google şimdi Haritalar’a, uygulamayı akıllı telefonunuzda kullanma şeklinizi değiştirecek üç özellik daha ekliyor.


1. Havadan Görünüm

Yeni özelliklerden başlayarak, Google ekliyor fotogerçekçi Haritalar’da Barselona, ​​Londra, New York, San Francisco ve Tokyo gibi şehirlerdeki dünyanın en popüler 100 simgesinin havadan görünümleri. Bu özellik, kullanıcıların birçok popüler yer işaretinin 3D havadan görünümünü elde etmelerini sağlar. Bu, Google’ın bir ‘sürükleyici görüntüleme deneyimi’ kullanıcılarına. Google, sürükleyici deneyimi şu şekilde tanımlar: yapay zekayı milyarlarca yüksek çözünürlüklü Sokak Görünümü, uydu ve havadan görüntülerle birleştirir.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

İlk başta pek kullanışlı görünmese de, Havadan Görünüm bazı durumlarda kullanışlı olacaktır. Diyelim ki arkadaşlarınızla bir gezi planlıyorsunuz ve belirli bir yere gitmeyi düşünüyorsunuz. Havadan Görünümü kullanarak, bu popüler yer işaretinin neye benzediğini ve gezinizin güzergahına eklenmeye değer olup olmadığını anlayabilirsiniz. Benzer şekilde, öğrenciler tarafından popüler tarihi anıtlar ve görülecek yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılabilir.

2. Yeni Konum Paylaşımı Özellikleri

Google Haritalar Konum Paylaşımı Yeni

Kaynak: Google

Konum paylaşımı her zaman Google Haritalar’ın önemli bir parçası olmuştur. Aslında şirket, canlı konumunuzu başka biriyle paylaşmanıza da izin veriyor. Google, konumu paylaşan kişi belirli bir yerden ayrıldığında veya belirli bir yere vardığında kullanıcıların bildirim almasına izin verdiği için konum paylaşma özelliğini şimdi daha da iyi hale getiriyor.

İşte size nasıl yardımcı olacağı: Diyelim ki bir restoranda arkadaşlarınızla buluşuyorsunuz. Restoranın adresi için bir bildirim ayarlayabilir, böylece mekana vardıklarında bir bildirim alırsınız. Bu şekilde, nerede olduklarını öğrenmek için herkese ping göndererek zaman kaybetmenize gerek kalmaz. Bunun yerine, mekana vardıklarında bir bildirim alacaksınız. Tabii ki, bildirim yalnızca arkadaşlarınız halihazırda konumlarını sizinle paylaşıyorsa (veya siz onlardan paylaşmalarını isterseniz) gelir.

Google, yeni özelliğin aşağıdakilerle oluşturulduğunu söylüyor: gizlilik ön planda. Şirket, sürekli olarak konum bildirimlerini birisiyle paylaşıyorsa, kullanıcıya tekrarlanan bildirimler ve e-postalar gönderir. Bu şekilde, artık gerekmediğinde bunları kapatabilirsiniz. Hem sürükleyici görünüm hem de konum paylaşımı bildirimleri, bugünden itibaren tüm Google Haritalar kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

3. Bisiklet Rotaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Google Haritalar Çevre Dostu Yönlendirme

Kaynak: Google

Salgının sağlık konusunda farkındalığı artırması ve yüksek petrol fiyatları sayesinde, hareket etmek için bisiklet kullanan insanların sayısı arttı. Google, on yılı aşkın bir süredir adım adım bisiklet navigasyonu sağlarken, güncelleme kullanıcıların rotaları hakkında daha fazla bilgi almasına olanak tanıyacak.

Haritalar artık kullanıcılara yoğun araba trafiği, merdivenler veya dik yokuşlarla karşılaşıp karşılaşmayacaklarını söyleyen rotanın ‘ayrıntılı bir dökümünü’ sağlayacak. Ayrıca kullanıcılara ne tür bir yol üzerinde seyahat edeceklerini söyleyecektir — ana yol, tali yol, bisiklet yolu veya ortak yol. Böylece artık bilmediğiniz sokaklarda araba kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

Google bize bu özelliklere ilk olarak Google I/O 2022’de bir göz attı ve şimdi şirket nihayet bunları kullanıcılara sunuyor. Yeni Google Haritalar Özellikleri hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!