Yeni AB kuralları WhatsApp, iMessage ve Messenger’ı birlikte çalışabilir olmaya ‘zorlayabilir’


Ne bilmek istiyorsun

  • AB milletvekilleri, önde gelen çevrimiçi platformların pazar gücünü sınırlamayı amaçlayan yeni kurallar üzerinde anlaştılar.
  • Dijital Piyasalar Yasası (DMA), büyük platformların kullandığı belirli uygulamaları yasaklayacak ve Avrupa Komisyonu’nun “pazar araştırmaları yürütmesine ve uyumlu olmayan davranışları yaptırım uygulamasına” olanak tanıyacak.
  • AB milletvekilleri ayrıca WhatsApp, Messenger ve iMessage gibi mesajlaşma servislerinin “açılması” ve daha küçük mesajlaşma platformlarıyla birlikte çalışması gerektiği konusunda anlaştılar.

Big Tech’in gücünü sınırlamak ve kullanıcılara daha fazla seçenek sağlamak amacıyla, AB milletvekilleri 24 Mart’ta Dijital Piyasalar Yasasını (DMA) geçici olarak kabul ettiler. Yeni yasa, büyük platformlar tarafından rekabeti bastırmak ve kullanıcıları kilitlemek için kullanılan belirli uygulamaları kara listeye alacak.

Esas olarak, temel platform hizmetleri sağlayan ve “bekçi” olarak hareket eden büyük şirketleri hedefler. AB’ye göre, bir şirketin “bekçi” olarak atanabilmesi için tarayıcılar, haberciler veya sosyal medya gibi hizmetler sağlaması ve eski kıtada aylık en az 45 milyon son kullanıcısı olması gerekir.