Yarım milyardan fazla kullanıcının Facebook verileri sızdırıldı. Etkilenip etkilenmediğiniz nasıl kontrol edilir?


Facebook hesap verileri sızdırılan 530 milyondan fazla kullanıcı arasında mıydınız? Nasıl kontrol edeceğiniz ve güvende kalmak için bundan sonra ne yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.


Böylece, yarım milyardan fazla Facebook kullanıcısının verileri sızdırıldı ve yakın zamanda internette dolaşırken bulundu. Hayır, gizli bilgisayar korsanı forumlarından veya karanlık ağdan bahsetmiyorum. Herkese açık platformlara dökülen, tanımlanabilir kullanıcı verilerinin devasa hazinesinden bahsediyorum. ÜCRETSİZ. Ve bir noktada Telegram’da da satılıyordu. Şimdi, etkilenen kullanıcı sayısı 530 milyonun üzerinde. Peki siz de verileri sızdırılan şanssızlardan mıydınız?

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Eh, bunun olma ihtimali yüksek. başına olarak Devletçi, Facebook kabaca 2,8 milyar aylık aktif kullanıcıya (MAU) sahipti ve bunların yaklaşık %65’i günlük aktif kullanıcılardır (DAU), bu rakam 1,85 milyar gibi şaşırtıcı bir rakamdır. Şimdi, bu rakamlara bakıldığında, kişisel verilerinizin sızdırılmış olma ihtimali %20’nin üzerinde. Evet, sızıntı 2019’daki bir ihlal nedeniyle gerçekleşti ve Facebook’a göre o zamanlar düzeltildi, ancak veriler yine de kullanılabilir. Henüz ikna olmadınız mı?


Facebook veri ihlali konusunda neden endişelenmelisiniz?

Facebook

2016’dan beri Facebook kullanmıyorum ama e-posta adresim de sızdırılmış!

2019’dan beri Facebook profilinizin ne kadarı güncellendi? E-posta adresinizi güncellediniz mi? Veya Facebook hesabınıza bağlı cep telefonu numarasını mı değiştirdiniz? Muhtemelen değil. İşte tam da bu yüzden endişelenmelisin. Ancak daha da endişe verici olan şey, yalnızca e-posta adreslerinin değil, aynı zamanda ülke kodlarıyla birlikte cep telefonu numaralarının da sızdırılmış olmasıdır. Bu da reklam hedefleme, kimlik avı vb. her türlü soruna kapıları açık bırakıyor. Peki, verileri sızdırılan etkilenen kullanıcılar arasında olup olmadığınızı nasıl kontrol edeceksiniz?

Facebook verilerinizin de sızdırılıp sızdırılmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz?

Troy Hunt tarafından oluşturulan ve e-posta adresinizin veya cep telefonu numaranızın sızıntının bir parçası olup olmadığını kontrol edebileceğiniz bir veritabanı olan HaveIBeenPwned.com’a gidin. İşte adım adım bir kılavuz:

  1. Web tarayıcınızı açın, URL/arama çubuğuna haveibeenpwned.com yazın ve enter/ara düğmesine basın. Şuna benzeyen bir ekran tarafından karşılanacaksınız:
    rehinli ev

  2. Metin alanına, Facebook hesabınıza bağlı e-posta adresini girin. Veya cep telefonu numarasını uygun ülke koduyla birlikte girin.
  3. Cep telefonu numaranız veya e-posta adresiniz sızdırılan veri setinin bir parçasıysa, şu ‘pwned’ mesajını göreceksiniz:
    https://pocketnow.com/wp/../files/2021/04/pwned-red.png/

  4. Facebook hesabınızın ihlale karşı güvende olması durumunda, aşağıdaki ‘pwnage bulunamadı’ mesajını göreceksiniz.
    yeşil

HaveIBeenPwned veritabanının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, nelerin ihlal olarak sınıflandırıldığı, parolaların bunun bir parçası olup olmadığı ve çok daha fazlası hakkında gerekli tüm ayrıntıları bu SSS sayfasında bulabilirsiniz. Ek olarak, e-posta adresinizin sızdırıldığı ve daha sonra veritabanına eklendiği bir güvenlik olayı hakkında bildirim almak isterseniz, buradan NotifyMe aracına kaydolabilirsiniz. Hizmetle ilgili bir e-posta aldıktan sonra bir kez onaylamanız gerekeceğini unutmayın.

Ya hesap verileriniz sızdırılırsa?

Bu durumda Facebook hesabınızın şifresini değiştirmelisiniz. Bunu, bu adım adım kılavuzu izleyerek yapabilirsiniz. Ayrıca, kaydolmak için aynı e-postayı kullandığınız hizmetlerin şifresini de güncellemelisiniz. Ayrıca, iki adımlı kimlik doğrulamayı etkinleştirmek en iyi fikirdir. Parola doğrulaması için SMS tabanlı yönteme güvenebilir veya hatta Yubico tarafından sunulanlar gibi bir fiziksel güvenlik anahtarı kullanabilirsiniz.

Yubico YubiKey 5c Nano’yu Amazon’da görüntüleyin

Yubico YubiKey 5ci’yi Amazon’da görüntüleyin

Ve merak ediyorsanız, fiziksel bir anahtar hem mobil cihazlarda hem de masaüstü bilgisayarlarda web sürümünde çalışır. Bir adım daha ileri giderek, güvenliği artırmak ve sizi parolaları hatırlama zahmetinden kurtarmak için bir parola yöneticisi uygulaması indirin veya 1Password, LastPass veya Bitwarden gibi bir hizmete kaydolun. Ve son bir tavsiye olarak, kolayca tahmin edilemeyen karmaşık bir şifre kullanın. Password123 kesinlikle o karmaşık şifrelerden biri değil!