Yaklaşan Google güvenlik özellikleri, kullanıcı gizliliğini nasıl koruyacak?


Bu hafta Google, şirketin Android 13 gibi yeni yazılım güncellemelerini ve hatta Pixel 6a, Pixel 7 ve Pixel Watch gibi bazı yeni donanım cihazlarını tanıttığı yıllık G/Ç Geliştirici Konferansını düzenledi. Ayrıca, bu yıl içinde uygulamalarına ve hizmetlerine gelecek olan bir dizi güvenlik ve gizlilik özelliğini de açıkladı.


Google, kullanıcı gizliliğini korumak istediğini ve ürünlerini varsayılan olarak güvenli, tasarım gereği özel hale getirerek ve verilerinin kontrolünü kullanıcıya vererek daha güvenli bir internet oluşturmak istediğini söylüyor. Bu hedefe ulaşmak için Google, Hesap Güvenliği Durumu, Otomatik 2 Adımlı Doğrulama, Sanal Kartlar ve yakında hizmetlerine dahil edilecek diğerleri gibi birçok yeni özelliği duyurdu. İşte bilmeniz gereken her şey.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Google I/O 2022’de Duyurulan Yeni Güvenlik ve Gizlilik Özellikleri

İnsanların verileri konusunda büyük teknoloji şirketlerine nasıl güvendikleri sorulduğunda, kullanıcılar genellikle Apple’a, genellikle yelpazenin diğer ucunda bulunan Google ve Meta gibi şirketlerden daha yüksek puan veriyor. Ancak görünen o ki Google bu algıyı değiştirmek istiyor. Yakında Google uygulamalarına ve hizmetlerine gelecek olan bazı güvenlik ve gizlilik özelliklerini burada bulabilirsiniz.

Sanal Kartlar

Google Sanal Kart

Kaynak: Google

Ürünlerin doğrudan posta kutunuza teslim edilmesini sağlayan çevrimiçi alışveriş trendi yavaşlamıyor ve her geçen gün daha fazla insan çevrimiçi ödeme yapıyor. Kartların çevrimiçi kullanımı arttıkça, ödeme ayrıntılarınızın bilgisayar korsanlarına ve siber suçlulara maruz kalma riski de artar. Kredi/banka kartı numaraları, CVV’ler ve diğerleri gibi ödeme ayrıntılarınızı korumak için Google, Chrome ve Android’de “Sanal Kartlar” adlı yeni bir özelliği kullanıma sunuyor.

Şu anda çevrimiçi bir şey için ödeme yaptığınızda, Google’ın açılır menüsünü kullanarak ödeme ayrıntılarını ve kart bilgilerini otomatik olarak doldurabilirsiniz. Ekstra bir koruma katmanı eklemek için Google, gerçek kart numaranızı ödeme sisteminden gizleyecek Sanal Kartları kullanıma sunuyor. Gerçek kredi/banka kartı numaranızı farklı, sanal bir numarayla değiştirir. Bu yılın ilerleyen zamanlarında pay.google.com’dan Sanal Kartınızın tüm işlemlerini oluşturabilecek, yönetebilecek ve görebileceksiniz. Özellik şimdilik Amerika Birleşik Devletleri’ne özeldir, ancak Google bunu gelecekte diğer bölgelere genişletebilir. Sanal Kartlar piyasaya sürüldüğünde tüm Visa, American Express, Mastercard ve Capital One kartlarını destekleyecektir.

Google Reklam Merkezim

Kaynak: Google

Reklam Merkezim

Google reklamları her yerde. YouTube’da, Android uygulamalarında ve hatta Arama ve Keşfet akışında ziyaret ettiğiniz web sitelerinin çoğunda, internetin hemen hemen her yerinde bir Google reklamı görebilirsiniz. Şu anda Google, reklamları aradığınız, beğendiğiniz, beğenmediğiniz ve daha pek çok şeye göre özelleştiriyor. 2022’de Google, ne tür reklamlar gördüğünüz konusunda size daha ayrıntılı kontrol sağlayacaktır.

Google, insanlara kontrol sağlayacak ve reklamlarınızı kişiselleştirip kişiselleştirmemeyi seçmeleri için daha kolay bir yol sağlayacak yeni bir “Reklam Merkezim” başlatacağını duyurdu. “Fitness, kiralık tatil yerleri veya cilt bakımı gibi görmek istediğiniz reklam türlerini seçebilecek ve bunları size göstermek için kullandığımız bilgiler hakkında daha fazla bilgi edinebileceksiniz.” şirket diyor. Ayrıca, belirli reklam türlerini bir daha asla görmemek için işaretleyebileceksiniz. Şirket, bu yıl içinde Reklamlarım Merkezini kullanıma sunacak.

Korumalı Bilgi İşlem

G/Ç açılış konuşması sırasında Google, verilerin nasıl, ne zaman ve nerede işlenme şeklini değiştirdiğini duyurdu. Şirket, verilerinizin gizliliğini ve güvenliğini sağlayacak olan “Protected Computing”i duyurdu. Google, teknolojilerdeki ilerlemelerin, kişisel olarak tanımlanabilir verilerinizin miktarını önemli ölçüde azaltmasına izin verdiğini söylüyor. Şirket, kimliğinizi verilerinizden çıkarmak için kasıtlı olarak “istatistiksel gürültü” eklediğini söylüyor. Son olarak Google, daha fazla hizmete uçtan uca şifreleme eklemeye devam edeceğini ve hassas verilerinize erişimi imkansız hale getireceğini duyurdu.

Google kişisel bilgileri kaldırma

Kaynak: Google

İnternette bu kadar çok veri dağınık haldeyken, e-posta adresi, telefon numarası veya ev adresi gibi bazı kişisel bilgilerinizin Google arama sonuçlarında çıkması olasıdır. Google, artık kullanıcıların kişisel bilgilerinin Google Arama’dan kaldırılmasına izin vereceğini söylüyor. Bu özellik, bu yıl içinde Google uygulamasında kullanıma sunulacaktır. Ayrıca, ayrı ayrı Google Arama sonuçlarının yanındaki üç noktayı tıklayarak da istekte bulunabilirsiniz.

Daha Fazla Uygulamada Kimlik Avı Koruması ve Güvenlik Durumu Bildirimi

Google Güvenlik Bildirimi

Kaynak: Google

Google, Gmail’de kimlik avı ve spam iletilerini zaten engellemektedir. Şirket, sisteminin her gün yaklaşık 15 milyar kimlik avı e-postasını engellediğini söylüyor. Şirket, artık “kanıtlanmış” kimlik avı korumasını Google Dokümanlar, Slaytlar ve E-Tablolar’a genişlettiğini söylüyor. Kimlik avı bağlantısı içeren bir Google Dokümanına, E-Tablosuna veya Slaytına erişirseniz, ekranda bir uyarı alırsınız. Ayrıca şirket, hesap güvenliği durumunu giderek daha fazla uygulamayı kapsayacak şekilde genişlettiğini söylüyor. Hesabınızın güvenliğiyle ilgili bir sorun varsa, profil resminizde basit bir sarı uyarı simgesi görünecektir. Daha sonra, hesabınızın güvenliğini sağlamak için yapmanız gereken işlemleri gösterecektir.

Otomatik İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Google IO 2FA

Kaynak: Google

Google, insanlara şifresiz oturum açma teknolojisini getirmek için çalıştığını söylüyor. Ancak, güvenli oturum açmayı sağlamak için çok faktörlü kimlik doğrulama çok önemlidir. 2FA’yı kolaylaştırmak için Google, kullanıcının altı basamaklı bir kimlik doğrulama kodu girmesini gerektirmeyecek tek tıklamalı 2 adımlı doğrulama getiriyor. Bunun yerine, kullanıcılar oturum açma isteklerini onaylamak için mevcut iOS ve Android cihazlarını kullanabilirler.

Bunlar, yakında Google hesaplarınıza ve hizmetlerinize eklenecek özelliklerden bazılarıdır. Şahsen ben Sanal Kart özelliğini dört gözle bekliyorum. Şu anda, bu teknoloji Apple Card’da mevcuttur. Çevrimiçi olarak Apple dışı bir satın alma işlemi yapmak için bir Apple kullandığınızda, her seferinde rastgele bir kart numarası üretir.

Ancak Apple’ın ve Google’ın yaklaşımları arasındaki temel fark, Google’ın Sanal Kart teknolojisinin neredeyse tüm kartlarla çalışmasıdır. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm büyük kart sağlayıcılarıyla ortaklık kurmuştur. Mevcut kartlarınızı kullanmanıza izin verecek ve tek kartla sınırlı kalmayacak. Hangi özellik sizi heyecanlandırıyor? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Daha: Google