Yaklaşan bir Google Play Politikası, üçüncü taraf çağrı kaydı uygulamalarına erişimi engellemeyi amaçlamaktadır.


Ne bilmek istiyorsun

  • Google Play Politikasında yakında yapılacak değişiklikler, Google Play Store’dan üçüncü taraf çağrı kaydı uygulamalarını engelleyecektir.
  • Google, daha önce geliştiriciler için bir boşluk olarak kullanılan Erişilebilirlik API’sine kısıtlamalar getirecek.
  • Onaylı Android OEM ürünlerindeki yerel arama kaydı işlevleri, işlevselliği koruyacaktır.

Akıllı telefonlar, insanlara çeşitli şekillerde pek çok fayda sağlar. Bazen bu, üzerinde tartışılan şeylere veya diğer çeşitli nedenlere atıfta bulunabilmek için bir telefon görüşmesini kaydetmek olabilir. Ancak 11 Mayıs’ta Android akıllı telefonlarda arama kaydetme yöntemleri biraz daha kısalacak.

İlk olarak Reddit kullanıcısı NLL-APPS tarafından tespit edilen bir Google Play Console destek yayınında, 2022’de yapılacak pek çok değişikliğin yanı sıra Erişilebilirlik API’sı için yapılacak güncellemelerin ayrıntılarını veren bir bölüm var. Öne çıkan satırlardan biri “Erişilebilirlik API’si uzaktan arama ses kaydı için tasarlanmamıştır ve talep edilemez” ifadesidir. Bu değişiklik, yalnızca Samsung Galaxy S22 Ultra gibi en ileri teknolojiye sahip telefonları değil, tüm Android cihazları, hatta en iyi bütçeli akıllı telefonları bile 11 Mayıs’ta etkileyecek.