Wi-Fi Direct nedir ve nasıl kullanıyorsunuz?


Wi-Fi Direct nedir ve nasıl kullanıyorsunuz?

Wi-Fi Direct, bir yönlendirici üzerinden Wi-Fi’den daha düşük gecikmeyle Bluetooth’tan daha hızlı veri aktarımı sağlayan, cihazlar arasında eşler arası bir Wi-Fi bağlantısıdır. Belirli cihazlarda Cast Screen özelliği ve Nearby Share dosya paylaşım özelliği ile Android’de kullanabilirsiniz.

Wi-Fi Direct, verileri daha düşük gecikmeyle daha hızlı taşır

Wi-Fi Direct, standart bir Wi-Fi bağlantısı gibi çalışır, ancak bir yönlendiriciye bağlanmak yerine cihazların doğrudan birbirine bağlanmasına izin verir. Bu, bir Wi-Fi erişim noktasının menzilinde olmanıza gerek kalmadan bağlanmanıza olanak tanır. Ayrıca bu doğrudan bağlantı, daha yüksek aktarım hızı ve daha düşük gecikme süresi sağlar.

Bu teknolojinin Android’de uygulanmasının bir yolu, Yakındaki Paylaşım özelliğidir. Yakındaki Paylaşım, Android cihazların dosyaları hızlı ve güvenli bir şekilde birbirine göndermesine olanak tanır. Özellikle videolar için 4K ve HDR teknolojisiyle dosya boyutları büyüdükçe bu her zamankinden daha önemli.

Android telefonunuzda paylaşırken, Yakınlarda veya Yakınlarda Paylaş seçeneğini belirleyebilirsiniz. Ardından, dosyayı alıcı cihaza gönderen telefonun telefon tarafından bulunması özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Herkes tarafından veya sadece izin vermek istediğiniz kişiler tarafından görülüp görülmeyeceğini seçebilirsiniz. Cihazlar, dosyayı aktarmak üzere bir Wi-Fi Direct bağlantısı kurmak için Bluetooth’u kullanır. Bazı telefonlar Wi-Fi Direct simgesini bile gösterir.

Yakındaki Paylaşımı kullanarak telefonunuzdan Chromebook'unuza dosya gönderme

Paylaşım kolaylaştı (İmaj kredisi: Andrew Myrick / Android Central)

Ayrıca bir veya iki dakika içinde gigabaytlarca veri gönderebilirsiniz. Bu, herhangi bir kalite kaybı yaşamadan veya bir mesajlaşma servisinin videoyu daha düşük kalitede işlemesini beklemeden anılarınızı aileniz veya arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz anlamına gelir. Bu özelliğin belki de en iyi yanı, en iyi Android telefonlar da dahil olmak üzere herhangi bir modern Android telefonun bu özelliği kullanabilmesidir. Chromebook’larla paylaşmak için bile kullanabilirsiniz.