watchOS 9 hakkında bilmeniz gereken her şey: Sürüm, Özellikler ve daha fazlası


Hızlı Linkler

 • Antrenman Uygulamasında İyileştirmeler

WWDC 2022’de Apple, geliştiricilere ve ürünlerinin kullanıcılarına cihaz serisine gelen güncellemelerin bir ön izlemesini sağladı. Halihazırda Pocketnow’da iOS 16 ve iPadOS 16 ile ilgili makalelerimiz var ve bu parçada watchOS 9 ile Apple Watch’a gelen tüm yeniliklere bakacağız.


Yayın tarihi

Tim Cook, iOS macOS watchOS etiketinin önünde

Kaynak: elma

Yeni özellikleri denemek istiyorsanız, watchOS 9 artık kablosuz bir güncellemeyle sunuluyor ve uyumlu cihazların listesini aşağıda bulabilirsiniz. Apple Watch Series 8, Apple Watch Ultra ve Apple Watch SE Gen 2, en son sürüm yüklü olarak gönderilir.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Uyumluluk

watchOS 9 ile Apple nihayet Apple Watch Series 3 desteğini bırakıyor.

 • Apple Watch Serisi 4
 • Apple Watch Serisi 5
 • Apple Watch Serisi 6
 • Apple Watch SE Gen 1
 • Apple Watch SE Gen 2
 • Apple Watch Serisi 7
 • Apple Watch Serisi 8
 • Elma İzle Ultra

Yukarıda belirtilen cihazların, iOS 16 çalıştıran iPhone modelleriyle eşleştirilmesi gerekir.

 • PBI Apple Watch Serisi 8 Geceyarısı

  Apple Watch Serisi 8

  Apple Watch Series 8, Series 7’nin tacını alarak satın alınabilecek en iyi giyilebilir ürün haline geliyor ve kondisyon seviyelerinizi ve bildirimlerinizi takip ediyor. Metrik doğruluğunu artırmak için tüm gün pil ömrü ve yeni bir vücut sıcaklığı sensörü vaat ediyor.

 • Elma İzle Ultra

  Elma İzle Ultra

  Apple Watch serisinin en son sürümü, Apple Watch Ultra’dır. Vücut ısısı sensörleri, LTE ve GPS, yeni büyük 49 mm boyutu, daha dayanıklı tasarımı ve bugüne kadarki bir Apple Watch’taki en uzun pil ömrü ile birlikte gelir.

 • Apple Watch SE (2. nesil)

  Elma İzle SE 2

  Yeni uygun fiyatlı Apple Watch SE (2. Nesil), selefiyle aynı görünüyor; geliştirilmiş kondisyon izleme özelliğine sahiptir ve en yeni ve en güçlü Apple S8 çipi tarafından desteklenmektedir. Üç renkte mevcuttur ve son nesil ile aynı bantları destekler.

Yeni Saat Yüzleri

watchOS 9 Yeni Saat Yüzleri

Apple Watch’ın yaptığı her şey tek bir şeyle başlar: saat kadranı. Önceki sürümlerde olduğu gibi, watchOS 9 da kullanıcıların uygulama ve deneyimlemeleri için yeni seçenekler sunuyor. Bunlar Lunar, Playtime, Metropolitan ve Astronomy’dir. Bu listedeki son seçenek, daha önce mevcut olan bir saat yüzünün yeniden düzenlenmesidir.

Bu değişikliklerin yanı sıra Apple, Utility, Simple ve Activity Analog saat yüzlerindeki komplikasyonları modernize ettiklerini söylüyor. Hatta Modüler, Modüler Kompakt ve X-Large olanlar için yeni arka plan renk düzenlemesi sunar. Ayrıca, iOS 16’nın kayan yazı Kilit Ekranı özelleştirmesini zaten biliyor olabilirsiniz; eh, bunun unsurları da Apple Watch’a gidiyor, Portre yüzü artık derinliği de gösterebiliyor.

Kullanıcılar, cihazlarını daha iyi organize etmek için saat yüzlerini belirli odak modlarıyla eşleştirebildiğinden, odak Apple Watch’a da genişletildi.

Antrenman Uygulamasında İyileştirmeler

Yeni Antrenman Ekranları watchOS 9

Ardından, performansınızı ölçmenize yardımcı olmak için daha zengin ölçümler gösterecek şekilde yeniden tasarlanan Antrenman Uygulaması geliyor. Digital Crown, çeşitli görünümler aracılığıyla bir gezinme aracı rolünü oynamaya devam ediyor. Apple, Kalp Atış Hızı Bölgeleri ile egzersiz yoğunluğunu izleme özelliğini de ekledi. Bunları manuel olarak oluşturabilir veya Apple Watch tarafından yapılan değerlendirmelerle otomatik olarak oluşturmalarına izin verebilirsiniz.

watchOS 9 güncellemesi, kullanıcıların çalışma ve dinlenme aralıklarını içeren yapılandırılmış oturumlar oluşturmasına olanak tanıyan Özel Antrenmanları da ekler. Bir antrenmana rehberlik etmek için hız, güç, kalp atış hızı ve kadans uyarıları ekleme seçeneği de vardır. Bir triatloncuysanız, hareket modellerini otomatik olarak algılayarak çeşitli aşamalar arasında geçiş yapmak için giyilebilir cihazdaki hareket sensörlerini kullanan yeni bir Çoklu Spor antrenmanı var.

Koşucular için İyileştirmeler

Yeni Çalıştırma Özellikleri watchOS 9

Koşucu olmanız durumunda, watchOS 9, kullanıcıların analiz etmesi için denkleme yeni form metrikleri getiriyor. Söz konusu ölçümler, Adım Uzunluğu, Yerle Temas Süresi ve Dikey Salınımdır. Kullanıcılar, bunları saatteki Antrenman Görünümlerinin bir parçası haline getirebilir veya Fitness uygulaması özetinde ve Sağlık uygulamasında görebilir.

Kullanıcılar ayrıca sık kullanılan rotalarda en iyi veya en son sonuçlarını yarışabilir. Apple Watch, antrenman sırasında rotada bir değişiklik olsa bile önde mi yoksa geride mi olduğunuzu size bildiren uyarılar verecek. Ve son olarak, sürdürülmesi gereken hızı hesaplamak için bir mesafe ve zaman hedefi kullanan yerleşik bir hız ölçer vardır – böyle bir koşu sırasında hız uyarıları olacaktır.

Yüzmede İyileştirmeler

Yüzücüler için Kickboard tespiti, Havuzda Yüzme antrenmanları için yeni bir kulaç türü olarak ölçümlerin bir parçası haline gelir. Apple Watch, kickboard kullanıldığında otomatik olarak algılar ve antrenman özetinde bir sınıflandırma sağlar. Verimliliği izlemeye yardımcı olacak bir SWOLF puanı bile var.

Daha İyi Uyku İçgörüsü

Yeni Uyku Bilgileri watchOS 9

Apple Watch ve Uyku Takibi, rakiplerine kıyasla oldukça ilkeldi. Mevcut haliyle, giyilebilir cihaz uykuyu yalnızca belirli bir pencerede izleyebilir ve yalnızca Uyanıklık Süresi ve Uyku Süresi hakkında bilgi sağlar. Ancak watchOS 9 ile artık kullanıcılar Sleep Stages üzerinden daha detaylı bilgilere ulaşabilecekler. Böylece, uyku süresine ek olarak, kullanıcılar kalp atış hızı, solunum hızı ve uyku evreleri (REM, Core veya Deep) gibi ölçümler alacaklar.

AFib Geçmişi

AFib Geçmişi watchOS 9

watchOS 9 ile Apple, FDA onaylı bir AFib Geçmişi bileşeni uygulayarak AFib algılama özelliğini geliştiriyor. Bu özellik, bir kullanıcının kalbinin ne sıklıkta AFib belirtileri gösterdiğine dair bir tahmin içerir. Apple Watch tarafından toplanan veriler, sıklığı anlamak için bildirimler ve doktorlar ve sağlık hizmeti sağlayıcıları ile paylaşılabilen ayrıntılı geçmiş içeren PDF’lerle desteklenir.

ilaçlar

İlaçlar watchOS 9

Ve Apple Watch’taki son önemli gelişme, iPhone’dan uzanan Medicine deneyimidir. Bu sistem, kullanıcıların ilaç listelerini programlar ve hatırlatıcılarla yönetmelerine olanak sağlamayı amaçlamaktadır. Apple Watch sürümü daha inceliklidir ve ayrı bildirimler sağlar.

ABD’deki İlaçlar özelliğinin kullanıcıları, Sağlık uygulamasına ekledikleri ilaçlar arasındaki etkileşimlerle ilgili bilgilere de erişebilir.

Diğer Güncellemeler

Takvim ve Dock watchOS 9

RıhtımApple Watch’ta favori uygulamaları gösteren , artık aktif olarak kullanılanları listenin üst sıralarına taşıyor. Amaç, kullanıcıların Yan Düğmeye basarak açık uygulamalara hızlı bir şekilde erişmelerini sağlamaktır.

TakvimApple Watch’ta yalnızca yaklaşan etkinlikleri gösterebilen , yeni etkinlik oluşturma özelliğiyle de güncellendi. Ek olarak, kullanıcılar artık etkinliklerini güncellenmiş Liste, Gün ve Ay görünümlerinde de görüntüleyebilir.

Apple Fitness+ artık ekranda daha fazla bilgi sağlıyor ve hizmet, kullanıcıların antrenmanlarından daha fazla yararlanmalarına yardımcı olmak için ekran rehberliği ve eğitmen koçluğu sunuyor. Yeni metrikler HIIT, Bisiklete binme, Kürek çekme ve Koşu Bandı olarak kullanılabilecektir.

QWERTY klavye Apple Watch Series 7 artık altı dili daha destekliyor: Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Portekizce (Brezilya) ve İspanyolca (Meksika, İspanya, Latin Amerika).

Hatırlatıcılar kullanıcıların daha önce oluşturulmuş tarih, saat, konum, etiketler ve notlar gibi kritik ayrıntıları eklemesine ve düzenlemesine olanak tanır.

Bildirimler Apple Watch, antrenmanları takip etmek veya diğer etkinlikleri gerçekleştirmek için kullanıldığında daha küçük başlık öğelerinde görünür.

Hızlı İşlemler artık bir telefon aramasını cevaplamak veya bitirmek, bir görüntü yakalamak, medyayı oynatmak veya duraklatmak veya bir antrenmana devam etmek gibi eylemleri gerçekleştirmek için yeni bir çift kıstırma hareketine sahip.