Uydu üzerinden Acil SOS Artık ABD ve Kanada’da iPhone 14’te Kullanılabilir


Özellik, önümüzdeki ay yani Aralık ayında Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık’ta kullanıma sunulacak.


Apple bugün, Uydu aracılığıyla Acil SOS özelliğinin artık iPhone 14 serisinde kullanılabileceğini duyurdu. Şirket, özelliği ilk olarak bu yılın başlarında Eylül ayında iPhone 14 lansman etkinliğinde sergiledi ve Kasım ayında kullanıma sunulacağını söyledi. Bu özellik bugünden itibaren Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da kullanıma sunuldu ve Aralık ayında ek ülkelere yayılacak.


iPhone 14 serisinin her modeli bu özellikle uyumludur. Kullanıcıların iPhone’larına mevcut en son yazılımı (bunu yazarken iOS 16.1) indirip yüklemeleri gerekir ve özellik otomatik olarak etkinleştirilir. Bu özelliği kullanarak hangi Apple umutlar asla kullanmazsınız, kullanıcılar acil bir durumda “özel olarak tasarlanmış bileşenlerin ve derinlemesine entegre edilmiş yazılımın bir kombinasyonu aracılığıyla doğrudan bir uyduya bağlanabilir”.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU
Uydu LI aracılığıyla Acil SOS

Wi-Fi’nin, hücresel servisin olmadığı ve hatta 911’in ulaşılamadığı bir bölgedeyken, iPhone 14’ünüzde uydu aracılığıyla acil durum servisleriyle iletişim kurma seçeneği göreceksiniz. ardından bağlı kalmak için iPhone’larını o uyduya doğrultun.

Ardından uygulama, sınırlı bant genişliği ve bağlantı sürdürmenin zorluğu nedeniyle herhangi bir acil durum müdahale hizmetinin soracağı bir dizi soru sorar. Daha sonra tüm bu bilgileri yüksek oranda sıkıştırılmış bir metin mesajına yerleştirir ve ardından bu mesaj uyduya gönderilir. Uydu daha sonra mesajı, SOS talebine yanıt veren yerdeki Kamu Güvenliği Cevap Noktalarına (PSAP’ler) iletir.

Apple ayrıca bugün hizmetin bir demosunu kullanıma sunuyor. Bunu kullanarak, bölgenizdeki gerçek bir uyduya bağlanarak iPhone’unuzdaki uydu bağlantısını test edebileceksiniz. Endişelenmeyin, Apple demo mesajlarını acil servislere iletmez ve bu sadece özelliği tanımanız içindir.

Apple, iPhone 14 sahiplerinin konumlarını göndermek için uydu bağlantı özelliğini kullanmalarına da izin veriyor. Kullanıcılar, Bul uygulamasında “Ben” sekmesini açabilir, Konumum’u Uydu aracılığıyla görmek için yukarı kaydırabilir ve Konumumu Gönder’e dokunabilir. Bu özellik, acil servisler özelliğini tetiklemez, ancak konumunuzu Bul ile uydu aracılığıyla paylaşır.

Özellik arama yapmanıza izin vermese de bazı durumlarda yararlı olabilir. İlk iki yıl için özellik ücretsiz ancak Apple bundan sonraki ücreti henüz açıklamadı. Son olarak, özelliğin Aralık ayında Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık’ta kullanıma sunulacağını belirtmekte fayda var. Uydu üzerinden Acil SOS özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

 • PBI iPhone 14 Geceyarısı

  Apple iPhone 14

  iPhone 14, üst düzey bir performans, harika kameralar ve bir günlük kullanımınızı kolaylıkla sürdürecek pil ömrü istiyorsanız, seçeceğiniz akıllı telefon olarak pazara katılıyor.

 • PBI-iPhone-14-Pro-Gold-1

  iPhone 14Pro

  iPhone 14 Pro, markanın en yeni premium akıllı telefonudur. Yeni bir hap şeklindeki ‘Dynamic Island’ çentiği, 48MP birincil kamera sensörleri, A16 Bionic yonga seti ve çok daha fazlasını içerir.

 • PBI-iPhone-14-Derin-Mor-1

  iPhone 14 Pro Maks

  iPhone 14 Pro, markanın en yeni geniş ekranlı birinci sınıf akıllı telefonudur. Yeni bir hap şeklindeki ‘Dynamic Island’ çentiği, 48MP birincil kamera sensörleri, A16 Bionic yonga seti ve çok daha fazlasını içerir.

Kaynak: Elma