Transsystem i-Blue 737 Bluetooth GPS alıcısı


(sponsor) GİRİŞ Navigasyon Uydu Zamanlaması Ve…


GİRİİŞ


Yaygın olarak GPS olarak bilinen Navigasyon Uydusu Zamanlama ve Menzil Küresel Konumlandırma Sistemi (NAVSTAR GPS) projesi, ilk olarak soğuk savaş sırasında Kıtalararası Balistik Füzeleri (ICBM) hedeflerine yönlendirmek için tasarlandı. Hâlâ ABD Ordusunun kontrolü altında olmasına rağmen, yıllar içinde kamu yararına kullanılmaya başlandı ve tüketicilerin ve ticari işletmelerin mevcut 29 uydu takımyıldızı tarafından üretilen sinyalleri ücretsiz olarak kullanmasına izin verdi. Bu takımyıldızı, bir alıcının boylamını, enlemini, hızını ve irtifasını belirlemesine olanak tanır. Daha güçlü ve daha küçük bilgi işlem platformlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, bir boylamı ve enlemi bir haritaya koordine etme ve istenen bir yere yol tarifi sağlama yeteneği, artık başı çeken bağımsız el navigasyon bilgisayarları, PDA’lar ve cep telefonlarıyla yaygın bir yer haline geliyor. Kötüye kullanım korkusuyla, orijinal tasarımcılar, ordunun şifreli sinyali kadar doğru bir konum sağlamayan, bozulmuş bir genel sinyal uyguladılar. Ancak yıllar geçtikçe mühendisler, ordunun şifreli sinyali kadar doğru bir konum sağlamanın yollarını tasarladılar. Bugün tüketiciler, 3 metreden daha az doğrulukta bir konum sağlayan alıcılar satın alabiliyor. Mühendisler, alıcılara kablosuz Bluetooth teknolojisini de ekleyerek neredeyse tüm Bluetooth cihazlarıyla çalışmalarını sağladı.
Bu alandaki liderlerden biri olan Transystem, Inc. yakın zamanda bir Bluetooth GPS alıcısı, yüksek performanslı ve doğru bir Bluetooth GPS alıcısı olarak pazarlanan i-Blue 737’yi piyasaya sürdü. Windows Mobile ile nasıl performans gösterdiğine bir göz atalım!

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

SICAK NEDİR

i-Blue 737’nin temel özellikleri şunlardır:

 • 32 Kanallı hepsi bir arada uydu takibi
 • Ultra yüksek hassasiyetli MTK yonga seti (-158dBm)
 • Tek şarjla 25 saate kadar çalışma için akıllı güç tasarrufu işlevi
 • Bekleme modunda 360 saate kadar akıllı otomatik uyku ve uyandırma işlevi
 • Hızlı konum belirleme, soğuk başlatmadan 39 saniye, sıcak başlatmadan 36 saniye ve sıcak başlatmadan 1 saniye.
 • WAAS, EGNOS ve MSAS doğruluk artırma sinyalleriyle uyumlu
 • Arttırma sinyali olmadan 3 metre içinde konum doğruluğu
 • WAAS, EGNOS veya MSAS artırma sinyali ile 2,5 metre içinde konum doğruluğu
 • NMEA-0183 V3.0 GPS iletişim standardı V3.0 (4800-115200 baud) desteği
 • Bluetooth sürüm 1.1, 1.2 ve 2.0 Seri Protokol Profili (SPP) desteği

KURMAK

Ünitenin kurulumu, Bluetooth eşleştirme işlemiyle gerçekleştirilir.
i-Blue 737 paketinde alıcı, 120/240 Volt AC şarj cihazı, 12 Volt DC araç şarj cihazı, değiştirilebilir Li-ion pil ve kullanım kılavuzu bulunur. Değiştirilebilir pil, birçok Nokia telefonunda kullanılanla aynıdır.
Açma/kapama düğmesi ile alıcının yandan görünümü.
Alıcının diğer tarafında, birlikte verilen AC şarj cihazının mini USB ucu ile görüntülenen bir mini USB şarj cihazı bağlantısı sağlanır. Mini USB konektörü, i-Blue 737’yi burada incelediğimiz Gomadic çift şarj cihazı gibi çoklu cihaz şarj cihazlarıyla şarj etmek için standartlaştırılmış bir araç sağlar.
i-Blue 737 şarj modunda. Ünite tamamen şarj olduğunda yeşil LED yanıp sönecektir. Pil şarjı düşükse LED KIRMIZI yanar.
Kılavuz, i-Blue 737’yi Windows Mobile 5.0’da bulunan Microsoft Bluetooth yığınıyla eşleştirme talimatlarını içermez. Başlat/Ayarlar/Bağlantılar/Bluetooth altında Bluetooth yardımcı programı açıldığında ve i-Blue 737 açıldığında, Yeni Ortaklık işlevini başlatın. iBT-GPS cihazı bulunduğunda sağda görüntülenir.
i-Blue 737’nin parolası “0000”dır. i-Blue 737, Bluetooth Seri Port Profilini (SPP) destekler.
Com Ports sekmesi altında bir Giden port oluşturulmalıdır. iBT-GPS cihazını seçin.
COM bağlantı noktasını seçin. Bu COM bağlantı noktası, GPS uygulamaları tarafından kullanılacaktır.

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

Yapılandırıldıktan sonra i-Blue 737’nin kullanımı çok kolaydır. Dahil edilen bir yazılım olmamasına rağmen, basit bir Windows Mobile doğrulama yardımcı programı Transystem web sitesinden buradan indirilebilir.
Yardımcı program, i-Blue 737’ye bağlanmak için com bağlantı noktalarını otomatik olarak tarar. Hangi uyduların kabul edilebilir bir sinyal sağladığını konum bilgileriyle birlikte görüntüler.
i-Blue 737’nin hassasiyeti çok etkileyici. Salonumdaki sehpanın iç mekandaki yerini tespit edebildim. i-Blue iki set LED’e sahiptir. Kenara en yakın mavi LED, Bluetooth durumunu gösterir (etkin bir bağlantı için hızlı yanıp sönme). Ortadaki turuncu LED, yanıp sönerek pozitif uydu alma durumu sağlar.
Navigasyon uygulamalarındaki sorun, haritaların periyodik olarak güncellenmesi ihtiyacıdır. Artık yeni bir tür mobil cihaz arama, haritalama ve navigasyon uygulamaları ortaya çıkıyor. Bu uygulamalar, mobil internet erişimi ve i-Blue 737 gibi GPS alıcıları ile birlikte gerçek zamanlı konuma dayalı arama hizmetleri, yönlendirme ve navigasyon sağlar. Nokia bile Windows Mobile için Smart2Go uygulamasının bir beta sürümünü yayınladı. Temel uygulama ücretsizdir, ancak gelişmiş konum tabanlı hizmetler ve navigasyon ücretlidir.
Bu uygulamalardan bir diğeri de yakın zamanda piyasaya sürülen Windows Mobile için Microsoft Live Search. Ses tabanlı navigasyon sağlamasa da çok iyi performans gösteriyor, uydu görüntüleri sağlıyor ve ücretsiz. Başka bir yarışmacı Google Mobil Haritalar, ancak GPS alıcı entegrasyonundan etkilenmedim.
i-Blue 737’nin çok etkileyici konum belirleme hızı kısmen, mevcut uydu durumunu, en son konumu, tarihi ve saati saklayan entegre otomotiv GPS birimlerinde bulunan bir özelliği kullanması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Güç tasarrufu da i-Blue 737’nin bir başka ayırt edici özelliğidir; 360 saate kadar dayanan bekleme modu ile. Bağlı cihaz bağlantıyı yeniden kurduğunda, i-Blue 737 otomatik olarak bekleme modundan çıkar.

YARDIM DESTEĞİ

Kılavuzda veya Transystem, Inc. web sitesinde herhangi bir destek iletişim bilgisi bulamadım. Kılavuz buradan indirilebilir, ancak yalnızca ünitenin Windows Mobile 2003 ile eşleştirilmesi için talimatlar sağlar. Burada bir SSS bulunabilir.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Seri Bağlantı Noktası Profilini (SPP) destekleyen çoğu Bluetooth özellikli cihaz. Birim boyutları 46,5 mm x 72,2 mm x 20 mm, ağırlığı 64,7 gramdır.

HATALAR VE DİLEKLER

Ünitenin kurulumunu kolay buldum ve onunla hiçbir sorun yaşamadım. Tek dileğim, bir taşıma çantasının dahil edilmesi ve daha da küçük bir tasarım.

SATIN ALMA

i-Blue 737’nin perakende fiyatı 129,99 dolar. Amazon.com’dan 69,95 $ karşılığında satın alınabilir.

Artıları

 • Çok hassas alıcı (pencere yakınında veya ceket cebinde kullanılabilir)
 • Hızlı konum edinme süresi
 • Mükemmel pil ömrü

Eksileri

 • Taşıma çantası yok
 • Belirgin müşteri desteği iletişim bilgisi yok
 • Yalnızca manuel ayrıntılar Windows Mobile 2003 eşleştirme sırası

GENEL İZLENİM

i-Blue 737’nin olağanüstü hassasiyeti ve doğru konum hesaplaması ile cebinize koyabilir ve bilmediğiniz şehirlerin sokaklarında kolayca gezinmek ve ziyaret etmek için yeni konum tabanlı arama uygulamasından birini kullanabilirsiniz. Bu şimdiye kadar kullandığım en iyi Bluetooth GPS alıcısı. i-Blue 737’nin konum belirleme hızı ve onu GPS uydularının doğrudan görüş hattına yerleştirmek zorunda olmaması onu gerçekten etkileyici kılıyor. Turuncu LED GPS edinim göstergesi, uygulamanın mı yoksa PDA’nın mı sıfırlanması gerektiğini belirlemede çok yardımcı olur. Başka ne söylenebilir ki, bu makul bir fiyata satın alınabilecek küçük bir pakette etkileyici bir cihazdır. Windows Live Search uygulaması ile birlikte i-Blue 737 vazgeçilmez çevre birimlerimden biri olacak.