T-Mobile’ın verilerinizi üçüncü taraflara satmasını şu şekilde durdurabilirsiniz


T-Mobile, AT&T ve Verizon ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ağ hizmeti sağlayıcılarından biridir. Taşıyıcı, pazardaki itibarını yükseltmek için elinden gelenin en iyisini yaptı ve kendisini genellikle “Taşıyıcı Olmayan” olarak adlandırıyor. Ülkedeki en iyi 5G sağlayıcılarından biri olarak taçlandırıldı. Ancak en iyi 5G şirketinin bile bazı oltalama faaliyetlerine karıştığı ve bu durumda T-Mobile’ın kullanıcı verilerini reklamverenlere sattığı görülüyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Şirket resmi olarak reklam platformunu başlattı Uygulama Bilgileri (aracılığıyla Reklam Değiştirici) bu aydan daha erken. Program, geçtiğimiz yıl boyunca beta test aşamasındaydı, ancak şimdi yeni bir adla resmi olarak tanıtıldı. ne Uygulama Bilgileri Programın yaptığı şey, reklamverenlerin ve pazarlamacıların kullanıcı verilerini doğrudan operatör T-Mobile’ın kendisinden satın almasına izin vermesidir. Apple ve Google’ın veri toplanmasını engellemek için adımlar attığı bir dünyada, T-Mobile platformunu kullanıcı verilerini doğrudan reklamverenlere satmak için kullanıyor.

Merak edenler için App Insights, reklamverenlerin kullanıcıların uygulama tabanlı analizlerini elde etmelerini sağlar. Pazarlamacıların, akıllı telefonlarına yükledikleri uygulamalara göre T-Mobile abonelerini takip etmelerini, segmentlere ayırmalarını ve hedeflemelerini sağlar. Reklamverenler, programı kullanarak bir uygulamayı ne zaman açtığınızı, hangi Wi-Fi’ye bağlandığınızı ve ziyaret ettiğiniz web sitelerini izleyebilir.

Elde tutulan iPhone 13 Pro Max

Kaynak: Pocketnow Videosu

Şirket, reklamverenlerin bireysel kullanıcı verilerini doğrudan göremediğini söylüyor. Bunun yerine taşıyıcı, aynı uygulamayı kullanan, aynı tür web sitelerini ziyaret eden ve benzer şeyler yapan kişileri “persona” ve “kohort” olarak bir araya getirir. Reklamverenler daha sonra bunları hedefleyebilir kohortlar belirli reklamları göstermek için Web tarayıcı çerezlerini değiştirmeyi amaçlayan Google Konular API’sine benzer.

T-Mobile yöneticileri, verilerin zaten nasıl kullanıldığını açıkladı. Örneğin, McDonald’s bu hizmeti kaç kişinin kendi uygulamasının yanı sıra Burger King ve Popeye’s uygulaması gibi rakip uygulamaların akıllı telefonlarında yüklü olduğunu izlemek için kullandı. Benzer şekilde DoorDash, telefonlarında Uber Eats yüklü olan kullanıcıları hedeflemek için platformu kullanabilir.

Apple iPhone kullanıcıları şimdilik güvende

T-Mobile App Insights ile ilgili ilginç olan şey, özellik etkinleştirilmiş olsa bile iPhone kullanıcılarının ondan güvende olmasıdır. Bu öncelikle Apple’ın katı gizlilik yönergelerinden kaynaklanmaktadır. Şirketin yöneticisi, iPhone kullanıcılarından veri çıkarabilmesine rağmen şu anda risk almayı düşünmediğini iddia ediyor.

Yani şimdilik T-Mobile sadece Android kullanıcılarının verilerini takip ediyor. Ancak şirket yöneticileri, iOS verilerini App Insights programına almak için “lastikleri tekmelediklerini” iddia ediyorlar. Operatör, belirli bir kullanıcının verilerini satın alamayacağını söylese de, kullanıcılar gruplar halinde toplandığından, üçüncü taraf şirketler hizmeti reklamları hedeflemek için kullanmaya devam edebilir. Neyse ki, akıllı telefonunuza bir uygulama indirerek programdan kolayca çıkabilirsiniz.


Android ve iPhone’da programdan nasıl çıkılır?

T Mobil Uygulamalar Kelimelerden Daha Yüksek Sesle Konuşur

Kaynak: T-Mobil

Android akıllı telefonlarda T-Mobile’ın veri toplama programından çıkmak için Google Play Store’a gidin ve Magenta Ads Platform Choices uygulamasını indirin. Cep telefonu numaranızla oturum açın ve ardından T-Mobile’ın halihazırda toplamış olduğu verilerin silinmesini talep edebilir ve ayrıca şirketten verilerinizi toplamayı (ve satmayı) durdurmasını isteyebilirsiniz.

Ve T-Mobile, iPhone kullanıcılarının programın dışında tutulduğunu söylese de, Magenta Mktg Platform Seçimlerini App Store’dan indirip kendinizi programdan çıkarmanız akıllıca bir seçim olacaktır. Tıpkı Android’de olduğu gibi, doğrudan uygulama aracılığıyla verilerin silinmesini ve daha fazla durdurulmasını talep edebilirsiniz.

Son olarak, diğer şirketlerin verilerinizi toplamasından endişe ediyorsanız, “Uygulama Seçenekleri” Digital Advertising Alliance’ın uygulaması. Bu tek uygulama, T-Mobile’ın veri toplama programı da dahil olmak üzere birçok farklı reklam ağını aynı anda devre dışı bırakmanıza olanak tanır. AppChoices uygulamasını Apple App Store, Google Play Store ve Amazon Appstore’dan indirebilirsiniz.

Geçmişte birçok operatör benzer veri toplama ağları kurmaya çalıştı. T-Mobile’ın bu çabaya katılması, yalnızca pazarlamacıların kullanıcı verilerini ayıklamak için farklı yollar aradığını ve ağ düzeyinde veri toplamanın onlar arasında popüler bir seçim haline geldiğini gösteriyor. Neyse ki taşıyıcı, kullanıcılarının şimdilik programdan çıkmalarına izin veriyor. T-Mobile’ın App Insights programından çıkarken sorunlarla mı karşılaşıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!