Swift Playgrounds artık geliştiricilerin uygulamaları doğrudan iPad’den oluşturmasına ve yayınlamasına izin veriyor


Apple’ın Swift Playgrounds 4’ü şimdi App Store’da yayınlanıyor ve kendi uygulamalarını ve oyunlarını geliştirmekle ilgilenen kullanıcılar artık yeni uygulamadan yararlanabilirler.


Apple, Haziran ayında WWD21 sırasında iPad kullanıcılarının Swift Playgrounds kullanarak doğrudan iPad’lerinde uygulama geliştirebileceklerini duyurdu. Apple ayrıca, yeni iPad OS 15 sürümünde iPad’lere gelecek olan diğer bazı özellikleri de duyurdu. Bekleyiş nihayet sona erdi ve App Store’da kullanıma sunulan Swift Playgrounds 4, herkesin bir Mac bilgisayarda Xcode kullanmaya gerek kalmadan kendi uygulamalarını geliştirmesine ve bunları iPad’de yayınlamasına olanak tanıyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Apple’ın Swift Playgrounds 4’ü şimdi App Store’da yayınlanıyor ve kendi uygulamalarını ve oyunlarını geliştirmekle ilgilenen kullanıcılar artık yeni uygulamadan yararlanabiliyor. Yeni uygulama aynı zamanda tüm kullanıcıların yarattıklarını bir Mac bilgisayara ihtiyaç duymadan doğrudan iPad’den App Store’da yayınlamalarına olanak tanıyacak ( MacSöylentiler).

Yeni değişiklikler, iPad’i bir bilgisayara çok daha yaklaştırıyor, ancak yine de çoklu görevler ve gerçek işlerin yapılması için mükemmel bir cihaz olmasını sağlayacak bir ton ekstra özellikten yoksun. Swift Playgrounds 4.0 kesinlikle yeni nesil geliştiricilere ilham verecek ve daha fazla insanın uygulama geliştirmenin temellerini öğrenmesine yardımcı olabilir.

Swift Playgrounds 4’ün tam değişiklik günlüğü aşağıdakileri içerir:

  • SwiftUI ile iPhone ve iPad uygulamalarını doğrudan iPad’inizde oluşturun (iPadOS 15.2 veya sonraki sürümünü gerektirir)
  • App Store Connect entegrasyonu, bitmiş uygulamanızı App Store’a yüklemenizi sağlar
  • Uygulama Önizlemesi, siz uygulamanızda değişiklik yaparken canlı güncellemeleri gösterir
  • Tam ekran önizleme, uygulamanızı uçtan uca görmenizi sağlar
  • Akıllı, satır içi kod önerileri, kodu hızlı ve doğru bir şekilde yazmanıza yardımcı olur
  • Uygulama Projeleri, projeleri Xcode’a ve geriye taşımayı kolaylaştırır
  • Proje çapında arama, birden çok dosyada sonuç bulur
  • Parçacık Kitaplığı, yüzlerce SwiftUI kontrolü, sembolü ve rengi sağlar
  • Swift Paketi desteği, uygulamalarınızı geliştirmek için herkese açık kod eklemenizi sağlar

iPadOS 15.2 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran bir cihazınız varsa, onu App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Apple 10.2 inç iPad nesil 9

Apple iPad’i (2020)

En son 2021 sürümü Apple iPad, 10,2 inçlik büyük bir ekrana sahiptir ve gücünü biraz eski ama yine de çok güçlü olan A13 Bionic yonga setinden alır. 256 GB’a kadar depolama alanına sahiptir ve film izlemek ve oyun oynamak için mükemmel bir cihazdır.