Şimdiye kadar Apple iPhone 14 Pro Max hakkında gerçekten ne düşünüyorum (video)


Sierra Blue’yu şimdiden özledim…


Biliyorsunuz, her zaman iPhone 13 Pro Max’in takip etmesi zor bir hareket olacağını hissetmiştim. İPhone dediğimi fark etsem bile, herhangi bir halefinin 4S’yi şimdiye kadarki en sevdiğim iPhone olarak değiştirdiği ilk kez oldu. Apple’ın en iyi akıllı telefonları yaptığını veya en fazla yeniliği getirdiğini düşünmüyorum, ancak şirketin doğru yaptığı bir şey varsa, “Eski Güvenilir” sanatında ustalaşmaktır. Arabanızla geliştirdiğiniz duygusal bağ gibi, ki bunu düşünürseniz, çoğu insanın her yıl değiştirmediği bir şey.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

En azından görünüş olarak selefinin çoğu olan bu yeni iPhone 14 Pro Max’e bir işaret verin, ancak bir kez kullandıktan sonra ve onunla bir hafta sonu geçirdikten sonra, ilk izlenimlerimin biraz karışık olduğunu söyleyelim.

Bu nedenle, tam bir sorumluluk reddi beyanı: Bu henüz bir inceleme değil çünkü bunlar tıpkı çoğunuz gibi satın aldığımız perakende birimler ve bunun iyi bir satın alma olup olmadığını size söyleme yolculuğunun biraz daha zaman alması gerekiyor.

Şimdilik size, deneyimlerimin çoğunun farklı olduğu kadar tanıdık olduğunu da söyleyeceğim. Bu telefonun kutusundan çıkarılması, 12 ile hemen hemen aynıydı. Açıkçası, size bunun daha yeni telefon olduğunu söylemek yeni bir sanat, ama sonra içeride, gerçekten sahip olduğunuz tek şey telefon, USB-C’ye yıldırım kablosu, çünkü biz olabiliriz. AB kararlarının yürürlüğe girmesini ve ardından ilk sarsıcı değişikliğe yol açan tipik literatürü beklemek zorunda. Bu kilidi açılmış bir iPhone ve SIM çıkarıcı yok, çünkü SIM tepsisi yok.

iPhone 14 Pro Maks 05


İlk kurulum

Twitter’da bu konuda oldukça sözlüydüm çünkü Apple’ın bunun bizi nasıl etkileyeceğine dair yeterli bilgi sağladığını düşünmüyorum. Her hafta uçaktayım, bu yüzden SIM kartlarımı uygun olan her yerde değiştirme özgürlüğüne sahip olmayı umursuyorum ve şimdi bu en azından denizaşırı ülkelerde o kadar basit olmayacak. Yine de ABD içinde, hikaye aslında o kadar da kötü değildi. AT&T, kilidi açılmış olsa bile, yalnızca cihazın verilerini göndererek bu telefonu dakikalar içinde etkinleştirecek kadar iyiydi. QR koduyla süreci görmek için Michael Fisher’ın videosunu izleyin. Mesele şu ki, anlıktı ve telefonunuzda bir cüzdan gibi saklanan sekiz adede kadar SIM profiliniz olabilir. Tek soru, denetleyen operatörlerin, almaya alıştığımız ön ödemeli plan türlerinde eSIM’i destekleyip desteklemeyeceğidir. Bunu daha sonra rapor edeceğim. Eski bir iPhone’dan geliyorsanız, kurulum işleminin geri kalanı oldukça basitti. Aslında, tüm kurulumunuzdan Apple Watch’ınıza ve hesaplarınıza kadar her şeyi taşıma süreci, Cupertino’nun hızlı ve kolay geleneğini takip eder.

iPhone 14 Pro Maks 02

Donanım

Donanıma gelince, açıkçası Mor’u sipariş ettim çünkü her zaman yeni rengi alıyorum ama yine de bundan hoşlanmıyorum. Sierra Blue, lekeler olsa bile temiz ve zarif kalma konusunda harika bir iş çıkardı. Burada durum gerçekten böyle değil ve içimden bir ses bana diğer renklerin hiçbirinin geçen yılki imza bitişiyle karşılaştırılabilir bir iş yapmayacağını söylüyor. Bu koyu mor, üzerine ışık tutmadığınız sürece daha çok lekeli bir siyah gibi görünüyor, bu yüzden en azından farklı olduğu için puan vereceğim. Telefonun ağırlığından masaya yardımcı olmayan belirgin kamera tümseğine kadar her şey oldukça tanıdık geliyor. Evet hepsi burada. Apple’ın seramik kalkanına ve hatta açılış konuşmasında Magsafe’e gerçekten fazla ışık vermemesine gerçekten şaşırdım, ancak ek çok yönlülüğü ve düz dururken telefonu dengelemeye nasıl yardımcı olduğu göz önüne alındığında MOFT Görünmez Standıma sadık kalıyorum.

iPhone 14 Pro Maks 09

Görüntülemek

Bence ekran, bende hala tam olarak büyümeyen başka bir şey. Apple’ın renk reprodüksiyonundan dış mekan kullanımı için eklenen parlaklığa kadar temelleri nasıl uyguladığının her zaman hayranıyım, bu telefon sektördeki en iyi OLED’lerden birini taşıyor. Pek çok insanın karışık olduğunu bilmeme rağmen, bu Her Zaman Açık ekranı da oldukça seviyorum. Demek istediğim, yıllardır Android’in bize minimum bir saat göstermesine alıştığımızdan eminim, ancak yenileme hızının kilit ekranının tam bir tasvirini görebileceğimiz kadar iyi ayarlanmasında yanlış bir şey görmüyorum. Elbette, anlıyorum, kafa karıştırıcı olabilir, bu nedenle gelecekteki esnekliğin geçiş yapmasını önereceğim bir şey varsa. Haliyle onu karartamazsınız bile, ama ister bu olsun, ister siyah beyaza çevirmenin bir yolu veya Apple Watch Ultra’nın yapabileceği gibi rengi değiştirmenin bir yolu ve bence oldukça sıcak görünecek.

iPhone 14 Pro Maks 10

Dinamik Ada

Panelle karıştığım yer dürüstçe Temptation Island’da. Cidden, Dinamik Ada adını sevmediğimden değil ama bu pek parlak bir fikir değildi. İşte benim sorunum: Android üreticileri en az 4 yıldır yumruk delikleri yapıyorlar, bu nedenle Apple’ın katılması kaçınılmazdı, ancak Pixel veya Galaxy’nin yaptığının aksine, amacın sizin için orada olduğunu unutmanız , Bence bunu bir özellik haline getirme fikri, aslında çentikten biraz daha müdahaleci olduğu içindi.

Bakın, ekranda daha alçakta duruyor, yani içerik aşağı itiliyor, bu da şu anda 16:9 videoya geri dönüp dönmememiz gerektiğini tartışıyorum çünkü daha geniş herhangi bir şey ada tarafından çentiğin yapmadığı şekillerde kesilecek. Bazıları şu anda simetrisini öldürdüğü için, uygulamaların onu kucaklamak için açıkça bir güncellemeye ihtiyacı var. Ve elbette, hoparlörlerimde çalan sese geri dönmenin ısrarlı bir yoluna sahip olmayı seviyorum ve üçüncü taraf uygulamalarının bununla yaratıcı olmasının dahice olduğunu düşünüyorum, ancak dinamik bir çentik daha iyi olurdu diye düşünüyorum. . Bu, ya da sadece Face ID’yi öldürmek ve Touch ID’yi ekranın altına geri getirmek.

iPhone 14 Pro Maks 07

iOS 16

İncelemem hazır olduğunda IOS 16 ile ilgili son izlenimlerim hakkında daha derin bir dalış yapacağım, ancak beta sürümünü aylardır kullanıyorum ve Apple’ın burada yaptıklarına gerçekten bayılıyorum. Yararlı widget’larla eşleşen bu dinamik kilit ekranları fikri oldukça dahice. Eminim Diego, herhangi birini bir fotoğraftan kolayca kesebilmeyi seviyor çünkü bundan önce Photoshop’ta bunu yapmak çok iş gerektiriyordu. Değişikliklerin geri kalanı, ille de büyük olarak kabul edeceğim bir şey değil, ancak insanların genellikle düşkün olduğu küçük şeylere katkıda bulunuyorlar.

Evet, beta sürümünde çok yaygın bir tema olan eski iPhone’larda dayanıklılıkla ilgili tonlarca şikayetinizi gördüm. Bu telefonu kutusundan çıkardığım andan itibaren 16.0.1 sürümüne güncelleme yaptığım için, garip ama hiç de kötü bulmuyorum. Yine, yargılamak için henüz çok erken ve özellikle bu telefonun kurulum sırasında aldığı paradan sonra. Apple’ın bu yeni modele, biraz daha küçük bir pille dayanıklılığı artırmaya yardımcı olmak için daha modern bir A16 Bionic’ten daha hızlı RAM’e kadar pek çok iyileştirme getirdiğini biliyorum, ancak bence en önemli değişiklik daha yeni 5G modem. AT&T’nin ağında test ediliyor. Tüm bu kombinasyonun yeni iOS’u daha iyi idare eden şey olduğuna dair bir his var.

iPhone 14 Pro Maks 01

Kamera

Bu aynı zamanda Apple’ın bu kamera sisteminde yaptığı ilk büyük değişikliği de işaret ediyor. IPhone’lar, 6S’den bu yana 12 megapiksel atıcılara bağımlı hale geldi, ancak rakamlardaki değişimin sizi aldatmasına izin vermemeniz sizin için önemlidir. Evet, 48 megapiksel kulağa çok geliyor ama Android telefonlar ve hatta Windows Telefonlar yıllardır Pixel binning yapıyor.

Pro RAW fotoğrafları kullanmak istemiyorsanız, 48’i 4’e bölün ve daha iyi sonuçlar için daha büyük piksellere sahip 12 megapiksel bir kamera elde ettiğinizi düşünün. Bununla birlikte, bu normal bir binning sensörü değildir. Genellikle bunlar bir mikronun boyutundan daha küçük piksellerle gelir, ancak bu yaklaşım aslında Galaxy S22 Ultra’dakinden bile daha büyük olduğu için, buradaki her bir mikron ortalamadan daha büyüktür ve çoklu oldukça olağanüstü hale getirir. Size fotoğraflı bir karar vermek için daha fazla zamana ihtiyacım olacak, ama şu ana kadar biraz kafam karıştı.

Teorik olarak odak uzaklığı 24 mm eşdeğerine yükseldi, ancak ben göremiyorum. 13 Pro, bu kameranın yakınlaşmanıza izin vermediği makro modunu tetiklemeden önce yakınlaşmanıza izin verdi. Bununla birlikte, artık bunun için bir alternatif olarak 2X kırpmanız var ve aslında bazı sokak fotoğrafçılığı için 3X’e tercih ediyorum. Ayrıca, bunun daha büyük pikseller göz önüne alındığında herhangi bir değersiz kırpma olmadığını unutmayın.

iPhone 14 Pro Maks 04

Renkleri ve kalıcı fotoğraf profillerine sahip olmayı da seviyorum, dolayısıyla Google Piksel stilize edilmiş çekimlerimi sevdiğim için burada gördüğünüz tek şey Zengin Kontrast. Size geçen yılki 13 Pro Max ile tam bir karşılaştırma yapacağımdan emin olabilirsiniz, ancak şu ana kadar renklerde bazı ince değişiklikler ve ayrıntılarda bazı büyük iyileştirmeler fark ettim. Ultra geniş kamera sensörü de artık daha büyük, gündüz fotoğraflarında fark etmeyebilirsiniz, ancak düşük ışıkta oldukça belirgin hale geliyor. Spesifikasyonlar göz önüne alındığında detayın biraz daha iyi olabileceğini hissediyorum, ancak bu sadece bir ilk izlenim.

İşin garibi, bu yeni iPhone, selfie kamerasına otomatik odaklama getirse bile, önceki iPhone bu konuda kötü değil. Açıkçası, daha parlak bir diyafram açıklığına sahip olmak artık bunu gerektiriyor ve bunu eklenen sığ alan derinliğinde fark edebileceksiniz.

Hiçbir kamera üreticisi ve hatta Android üreticisi daha büyük bir sensörden iyi video yakalayamadığı için video, biraz endişelendiğim yerdi. Çok fazla işlem gücü gerektirir, bu da eğrilmeye veya kepenklerin kapanmasına neden olur. Burada değil. Bu yeni A16 Bionic’in ortalıkta dolaşmadığını bildiğiniz yer burasıdır. Şimdiye kadar video kalitesi eskisi kadar iyi, ancak inceleme için aksiyon modunda ve Sinematik 4K’daki ekstra avantajlara bakacağım.

iPhone 14 Pro Maks 12

Çözüm

Henüz yeni başladığım için “Sonlandırmak İçin” diyemem ama ilk izlenimlerimin neden karışık olduğunu anladığınızı düşünüyorum. Donanım aynı görünüyor, renk benim favorim değil, eSIM durumunda hala birkaç bilinmeyen var ve Dynamic Island, geçen yıldan daha iyi olmayan bir uygulamaya ilişkin iyi fikirlerin bir karışımı.

Bununla birlikte, kamera daha iyi, IOS 16 daha iyi, dahili özellikler daha iyi ve birçok deneyimin tanıdık kalması, bu dizinin “Eski güvenilir” olmaya devam etmesinin bir başka nedeni. Karıştığım nedenlerin, ara sıra hepimizin iPhone’lara dönmesine neden olan ek zevklere dönüşüp dönüşemeyeceğini zaman gösterecek, ancak açıkçası, tam inceleme için geriye kalan şey bu olacak.

PBI-iPhone-14-Derin-Mor-1

iPhone 14 Pro Maks

iPhone 14 Pro, markanın en yeni geniş ekranlı birinci sınıf akıllı telefonudur. Yeni bir hap şeklindeki ‘Dynamic Island’ çentiği, 48MP birincil kamera sensörleri, A16 Bionic yonga seti ve çok daha fazlasını içerir.