Samsung’un ‘Gezegen için Galaksi’ girişimi nedir?


Samsung’un ‘Gezegen için Galaksi’ girişimi nedir?

İlk olarak 2021’de tanıtılan “Galaxy for the Planet”, Samsung’un sürdürülebilirlik platformunun adıdır. Bu iddialı ancak ulaşılabilir hedefler dizisi, şirketin üretim ve paketlemeden nakliyeye ve hatta iş sahaları ve ofislerinin enerji kullanımına kadar işin her noktasında çevresel ayak izini azaltmayı hedefliyor.

Samsung’un “Günlük Sürdürülebilirlik”

Çarşamba günkü Galaxy Unpacked etkinliğinde (Ridley Scott, kimse var mı?) tüm büyük açıklamaların ve ünlülerin minyatürlerinin ortasında, Samsung, yeni Galaxy S23 serisinin şimdiye kadarki en sürdürülebilir telefon serisi olmasının tüm nedenlerini açıklamak için birkaç dakika ayırdı.

Ancak şirketin ‘Gezegen için Galaksi’ girişimi gerçekten neyi içeriyor? Daha derin bir göz atalım.

Yeni başlayanlar için, Samsung Galaxy S23 serisi, önceki nesil Galaxy telefonların hepsinden daha fazla geri dönüştürülmüş malzemeden oluşuyor. Cihazların yapımında geri dönüştürülmüş alüminyum ve okyanusa bağlı plastik kullanılırken, dayanıklı Corning Gorilla Glass Victus 2 ekranı ortalama %22 oranında geri dönüştürülmüş cam içerir. Dış ambalaj bile %100 geri dönüştürülmüş kağıttan yapılmıştır.

Samsung Galaxy S23 Ultra sürdürülebilirlik infografik

(İmaj kredisi: Samsung)

Elbette geri dönüşüm tek başına iklim değişikliğinin etkilerini azaltamaz. Teknoloji endüstrisinin neden olduğu en büyük çevre sorunlarından biri, her yıl kaç tane yeni cihazın seri olarak üretildiğidir.

Daha fazla üretim sonuçta daha fazla atık anlamına geliyor ve üreticilerin her yıl (gereken olsalar bile) telefon piyasaya sürmeyi bırakmalarını beklemesek de, Samsung en azından dört nesil işletim sistemi yükseltmesi ve beş yıllık güvenlik güncellemelerini garanti ederek bu sorunu çözüyor. Galaksi S23 serisi. Bu, insanların yükseltmeye ihtiyaç duymadan önce telefonlarını daha uzun süre kullanabilecekleri anlamına gelir.

ile gece gökyüzü

(İmaj kredisi: Samsung)

Sürdürülebilir akıllı telefonlar, Samsung’un “Galaxy for the Planet” girişiminin yalnızca küçük bir parçasıdır. İkonik teknoloji devi ayrıca çalışma alanları, dağıtım kanalları ve ötesinde üretilen sera gazı (GHG) emisyonlarını azaltmak için adımlar attı. Hatta 2030’un sonuna kadar tüm tüketici ürünleri operasyonlarında net sıfır karbon emisyonu elde etmeyi taahhüt ettiler.