Samsung SmartThings ve Google, geleceğin akıllı evine odaklanıyor


Akıllı evler, onlarca yıldır filmlerde ve TV’de gördüğümüz gibi yeni bir kavram değil. Bununla birlikte, son birkaç yılda, ortalama bir tüketicinin akıllı cihazları ve otomasyonu evlerine dahil etme becerisi hız kazandı. Bunun çeşitli nedenleri var, ancak Samsung’un SmartThings’i son on yıldır sabit kaldı ve gelecekte de bu eğilimi sürdürmeyi planlıyorlar.

Ancak, SmartThings akıllı ev alanında ne kadar üretken olsa da, kategoriyi tek başına bir sonraki aşamaya taşıyamaz. Google, bu alandaki diğer bir büyük oyuncudur ve Samsung ile birlikte Matter olarak bilinen yeni IoT standardını geliştirmenin bir parçasıdır.

Bilmiyorsanız, Matter, akıllı ev cihazı üreticilerinin, Matter sertifikalı tüm ürünlerin markası ne olursa olsun birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayacak bir iletişim protokolüdür. Bu yeni standardı hayata geçirmek, kullanıcıların mükemmel akıllı evlerini daha kolay bir şekilde inşa etmelerini sağlamak için cihazlar ve markalar arasında daha iyi birlikte çalışabilirlik sağlayacaktır – en azından teori bu.

Aptal Akıllı Ev Yaşam Tarzı

(İmaj kredisi: Chris Wedel/Android Central)

Matter’ı geliştirmek için çalışan tek iki şirket Samsung ve Google değil. Connectivity Standards Alliance’ın Matter Working Group’un Amazon, Apple, LG, Ikea, Tesla ve çok daha fazlası dahil olmak üzere yaklaşık 220 üyesi var. Matter’ın birleşik bir standart oluşturmak için birlikte çalışan pek çok farklı markaya sahip olması iyi bir şey.

Akıllı ev endüstrisi, akıllı eve geçişi daha erişilebilir hale getirmek için birleştirici bir standarda ihtiyaç duyuyor ve Matter sadece bilet olmalı.