Samsung, hayranların en sevdiği Galaxy modelini öldürmüş olabilir ve ben şaşırmadım


Samsung, Ocak ayında Galaxy S21 FE 5G’yi duyurdu. Telefon pek çok belirsizlik ve çok sayıda uzun süreli gecikmeyle karşı karşıya kaldı ve sonuç olarak, en son Galaxy S22 serisinden sadece birkaç hafta önce duyurulmuştu. FE markalı cihazlar her zaman amiral gemisi özelliklere ve daha düşük, daha uygun fiyat etiketine sahipti. Son gelen haberlere göre Samsung, FE markasının tamamından vazgeçiyor olabilir ve yeni kaynaklar şirketin yakında çıkacak olan Galaxy S22 FE ürününü tamamen iptal ettiğini iddia ediyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Galaxy S21 FE ve Galaxy S21 ile S21 FE ve S20 FE akıllı telefonlar arasında karşılaştırmalar oluşturduk. İncelememizi YouTube kanalımızdan da izleyebilirsiniz.

SamMobile Samsung’un yakın gelecekte başka bir FE markalı akıllı telefon piyasaya sürmeyi planlamayabileceği ve şirketin yaklaşan Galaxy S22 FE serisini iptal edebileceği birçok kaynaktan duyuldu. Rapor bunun arkasında herhangi bir nedenden bahsetmiyor, ancak ana suçluların küresel kıtlıklar ve enflasyon olduğunu düşünüyoruz.

Samsung, Galaxy S21 FE 5G’yi üretirken çok zorluk yaşadı ve şirketin piyasaya sürmesi bir yıldan fazla sürdü. S21 FE, Galaxy S21 amiral gemisi serisinin duyurulmasından bir yıldan fazla bir süre sonra, Galaxy S22 serisinin duyurulmasından sadece birkaç hafta önce piyasaya sürüldü. Galaxy S21 FE, kağıt üzerinde biraz eskimiş olan cihazı satın almaya daha fazla kullanıcı çekmekte muhtemelen başarısız oldu. “S21” markası, “S22” tüm reklam panolarında ve çevrimiçi satış noktalarında ilan edildiğinde muhtemelen yardımcı olmadı. Haberler şaşırtıcı değil, ancak markalaşmayı satın alan hayranlar muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacak.


Galaxy S21 FE 4G üzerinde çalışılıyor

Samsung Galaxy S21 FE

Kaynak: Pocketnow

Sakatlığa ek olarak, Galaksi Kulübü (aracılığıyla SamMobile), Samsung’un FE şemsiyesi altında son bir cihazı piyasaya sürmeyi planladığını bildiriyor. Yeni bir rapor, Samsung’un önümüzdeki aylarda yalnızca Galaxy S21 FE 4G modelini piyasaya sürmeyi planladığını ve serideki son bir cihazı tanıttığını iddia ediyor. Adından da anlaşılacağı gibi telefon, Snapdragon 720G yonga seti ile donatılacağı söylense de 5G’li kardeşi ile aynı özelliklere sahip olacak.

Fiyatın da daha düşük olması bekleniyor, bu da Galaxy A53 serisi ile Galaxy S21 FE 5G cihazları arasında karar vermekte olan alıcıların kafasını daha da karıştırıyor.

Taraftarlara ne olacak?

FE, “Fan Edition” anlamına gelir ve yeni bir amiral gemisi cihaza büyük miktarlarda para harcamak istemeyen tüketicilere yöneliktir. FE serisi, birçok üst düzey spesifikasyon ve özellik taşır ve Samsung’un pazarlama kampanyası genellikle genç nesle odaklanır.

FE markalı cihazlarla ilgili temel endişelerden biri, “Hayranlara” odaklanırken, microSD kart yuvası veya 3,5 mm kulaklık jakı gibi klasik özellikleri geri getirmemesiydi. Telefonda 25W hızlı kablolu şarj ve hatta orta sınıf ve üst orta sınıf kategorisindeki birçok telefonda eksik olan kablosuz şarj bulunuyordu.

Samsung Galaxy S21 FE 5G karmaşık bir cihazdı ve üst orta sınıf kategorisinde yer alarak orta sınıf ve üst sınıf akıllı telefonlar arasındaki boşluğu doldurmaya çalıştı. Üst düzey özelliklere ve rekabetçi bir kamera kurulumuna sahip bir cihazı piyasaya sürmek mantıklıydı. Pek çok kişi, yalnızca genellikle biraz daha ucuz olduğu ve birçok açıdan birinci sınıf amiral gemileriyle neredeyse aynı olduğu için FE markasını satın aldı.

Samsung Galaxy S21FE ve Galaxy S21

Samsung Galaxy S21 FE, Galaxy S21’in yanında

Kaynak: Pocketnow

Gelecekte benzer özelliklere sahip cihazlara daha fazla para harcamak zorunda kalacakları için hayranlar muhtemelen öfkelenecekler, ancak Galaxy S22 ve S21 FE 5G arasındaki fiyat farkının yaklaşık 100 $ olduğunu belirtmekte fayda var. Galaxy S21 FE 5G’nin fiyatı 699 Dolar, standart Galaxy S22’nin fiyatı ise 799,99 Dolar. Fiyat farkı çok büyük değil, ancak özellikle bu zor zamanlarda insanların seçimlerini yeniden gözden geçirmeleri için yeterli.

Neyse ki Samsung, cihazlarını daha uygun fiyatlı hale getirmek için birçok teşvik ve paket sunuyor ve web sitesinde mükemmel ortaklıklar ve fırsatlar var. Taşıyıcılar ayrıca, müşteriler eski cihazlarını takas ettiklerinde 800$’a kadar teklif vererek yeni bir telefonun fiyatını önemli ölçüde düşürür.

Haberlere pek şaşırmadım ve FE serisinin sona erdiğini görmek beni üzse de, Samsung’un FE markası konusundaki konumunu yeniden gözden geçirme zamanı geldi. Telefon, tüm temel özellikleri karşılama ve özel bir fiyata rekabetçi bir cihaz sunma konusunda iyiydi, ancak birçok kişinin bir Fan Edition akıllı telefondan istediği özellikleri geri getirmede başarısız oldu. Galaxy S22 FE serisini bekleyen kullanıcılar, Samsung’un Galaxy A53 gibi orta sınıf teklifleri ile üst sınıf Galaxy S22 arasında karar vermek zorunda kalacak.

PBI Samsung Galaxy S21 FE

Samsung Galaxy S21 FE

En yeni Galaxy S21 FE, Snapdragon 888 güçlü yonga seti, 120 Hz yenileme hızına sahip büyük 6,4 inç AMOLED ekran, 12 MP birincil, 12 MP ultra geniş ve arkada anlarınızı yakalamak için 8 MP telefoto sensörü ile birlikte gelir.