Realme 240W hızlı şarjı onayladı, ancak OVERKILL ne kadar hızlı?


Akıllı telefon teknolojisi dünyasında, daha hızlı şarj genellikle önemli bir satış noktası olarak görülüyor. Her şey Motorola’nın 2014 yılında Droid Turbo’yu tanıtmasıyla başladı. Turbo Şarj, ve akıllı telefon şirketleri o zamandan beri hızlı şarjın sınırlarını zorluyor. Realme’nin Realme GT Neo 5 akıllı telefonu için 240W’lık bir şarj sistemi çıkaracağının yakın zamanda duyurulmasıyla, şu soruyu akla getiriyor: hızlı şarj ne zaman çok hızlı hale geliyor?


Telefonunuzu hızlı bir şekilde şarj edebilmenin rahatlığının yadsınamaz olduğu doğrudur. Telefonunun sadece birkaç dakika içinde sıfırdan tamamen şarj olmasını kim istemez ki? Ancak hız arayışı, cihazlarımızın güvenliğini ve uzun ömürlülüğünü hangi noktada tehlikeye atar?

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Bakın hızlı şarj kavramı yeni değil. Son yıllarda, telefonlarımızı şarj etmek için gereken süreyi önemli ölçüde azalttığını iddia eden bir dizi şarj teknolojisi gördük. Qualcomm’un Hızlı Şarjından Oppo’nun SuperVOOC’una kadar bu teknolojiler, telefonlarımızın birkaç yıl önce hayal bile edilemeyecek hızlarda şarj olmasını mümkün kıldı.

Ancak Realme’nin 240W şarj sisteminin kullanıma sunulmasıyla, azalan getiri noktasına yaklaşıyor olabiliriz. Şirketin bir telefonu 0’dan 100’e sadece birkaç dakikada şarj edebilen bir şarj sistemi geliştirmiş olması etkileyici olsa da, bu kadar yüksek güç seviyelerinin olası sonuçlarını dikkate almak önemlidir.

Realme’nin 240W şarj sisteminin kullanıma sunulmasıyla, azalan getiri noktasına yaklaşıyor olabiliriz.

Bir endişe, hızlı şarjın pilin kendisi üzerindeki etkisidir. Lityum-iyon pillerle ilgili sorunlardan biri, çok dar bir sıcaklık aralığında çalışmalarıdır. Normal olarak oda sıcaklığında çalışırken, yüksek düzeyde şarj gücü pilin sıcaklığını büyük ölçüde artırabilir ve potansiyel olarak olarak bilinen bir olguya yol açabilir. termal kaçak.

Termal kaçak, bir web sitesinde açıklandığı gibi, pilin iç sıcaklığının artık güvenli bir şekilde kullanılamayacak kadar artmasıdır. Akü içerisinde durdurulamayan kimyasal zincirleme reaksiyonlar başlar. Bu, daha fazla ısı oluşumuna ve ardından pil ömrünün kısalması ve hatta patlama riski de dahil olmak üzere her türlü soruna yol açabilir.

Realme, bunun olmasını önlemek için adımlar attığını söylüyor. Paylaşılan gönderiye göre Realme GT Neo 5, sıcaklığı izleyecek ve gerekirse her şeyi kapatacak 13 sıcaklık sensörüyle donatılacak. Kullanıcılarının güvenliğini ve iç huzurunu daha fazla sağlamak için Realme’nin şarj koruması, yanmaz malzemeler içerir ve güvenlik için onaylanmıştır. Şirket, pilin 1.600 şarj döngüsünden sonra ilk kapasitesinin %80’ini koruyacağını bile iddia ediyor.

ZTE Akson 40 Ultra

Gösterilen cihaz: ZTE Axon 40 Ultra

Ancak bu önlemler, bu kadar yüksek şarj gücü seviyeleriyle ilişkili bazı riskleri azaltmaya yardımcı olsa da, telefon ve bileşenleri üzerinde ne gibi uzun vadeli etkileri olabileceği henüz net değil. 240W’ın benzeri görülmemiş bir şarj gücü olduğu göz önüne alındığında, telefonun zaman içinde nasıl dayanacağını tahmin etmek zor.

Hızlı şarj sistemleriyle genellikle göz ardı edilen bir diğer konu, genel kullanıcı deneyimi üzerindeki etkisidir – tüm hızlı şarj sistemlerinin dezavantajı yokmuş gibi değildir. Örneğin, bazı hızlı şarj sistemleri, telefonun tutulmasını zorlaştırabilecek ve potansiyel olarak başka sorunlara neden olabilecek önemli miktarda ısı üretebilir.

Ek olarak, hızlı şarj sistemleri genellikle özel şarj cihazları ve kablolar gerektirir. Örneğin Realme, 240W şarjın kendi özel 12A kablosunun kullanılmasını gerektireceğini ve bunun da kendi veya üçüncü taraf aksesuarlarını kullanmayı tercih eden kullanıcılar için rahatsızlığa neden olacağını söylüyor. Ayrıca, bir kullanıcı özel kabloyu kırdığında veya kaybettiğinde rahatsızlığa neden olur. Bu, birkaç saniye içinde birçok kullanıcı için deneyimi keyifliden sinir bozucu hale getirebilir.

Bir tarafta hızlı şarjı 240W’a zorlayan şirketlerimiz varken, yelpazenin diğer ucunda Apple gibi şirketlerimiz var. Apple iPhone’lar son birkaç yıldır 20W şarjda takılı kaldı. 20W şarj, bazı standartlar tarafından hızlı kabul edilse de, önemli ölçüde daha yüksek, hatta on kat daha hızlı şarj hızları sunan birçok rakibin gerisinde kalıyor.

iPhone-11-Şarj Ediliyor-MagSafe-Büyük-1

Apple’ın inovasyon konusundaki itibarı göz önüne alındığında, şirketin bu alanda daha fazla ilerleme kaydetmemiş olması biraz şaşırtıcı. Gelecek yılki iPhone 15 serisinin, özellikle Lightning bağlantı noktasından USB-C’ye geçmesiyle bu cephede gelişme göstermesini bekliyoruz, ancak bu konuda henüz bir söylenti/sızıntı veya resmi doğrulama olmadı.

Apple’ın daha düşük şarj hızları, şirketin pil ömrüne ve cihazlarının genel dayanıklılığına odaklanmasının bir sonucu olabilir. Hızlı şarj kullanışlı bir özellik olabilse de yukarıda bahsedildiği gibi batarya üzerinde olumsuz etkileri de olabiliyor. Buna rağmen Apple, rekabete ayak uydurmak ve kullanıcılara daha fazla kolaylık sağlamak için gelecekte hızlı şarj etme yeteneklerini geliştirmeyi düşünmek isteyebilir.

Her neyse, ana konuya geri dönersek – hızlı şarj ne zaman çok hızlı hale gelir? Nihayetinde karar, rahatlık ve güvenlik arasındaki dengeye bağlı olacaktır. Akıllı telefon teknolojisi gelişmeye devam ettikçe, bu çizginin nereye çekileceğine hem üreticiler hem de tüketiciler karar verecek.

Bazı kullanıcılar için, telefonlarını birkaç dakika içinde şarj edebilmenin rahatlığı, olası risklerden veya dezavantajlardan daha ağır basabilir. Diğerleri için cihazlarının güvenliği ve uzun ömürlü olması daha önemli olabilir ve daha düşük sorun riski karşılığında daha uzun şarj sürelerini kabul etmeye istekli olabilirler.

Bu yelpazenin neresinde olursanız olun, kesin olan bir şey var: Daha hızlı şarj teknolojilerine olan talep yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Akıllı telefonlara olan güvenimiz artmaya devam ettikçe, onları güçlü tutmanın hızlı ve kolay yollarına olan ihtiyaç da artıyor. Ve teknolojik ilerlemenin hızlı hızıyla, gelecekte daha önce gelenlerden daha hızlı ve daha verimli olduğunu iddia eden daha fazla şarj sistemi görmemiz muhtemeldir.

Anahtar, hız ve güvenlik arasında bir denge bulmak olacaktır. Mümkün olanın sınırlarını zorlamaya devam etmek önemli olmakla birlikte, cihazlarımızın uzun vadede güvenli ve güvenilir olmasını sağlamak da aynı derecede önemlidir. 240W şarj sisteminin bu kriter karşısında ne durumda olduğunu yalnızca zaman gösterecek, ancak şimdilik hızlı şarj teknolojilerine olan talebin yavaşlamadığı açık.

Ne düşünüyorsun? Akıllı telefonlarda 240W şarj çok mu ileri gidiyor yoksa teknolojinin gerekli bir evrimi mi? Bir yorum bırakın ve düşüncelerinizi bize bildirin.