Qualcomm’un Windows on ARM münhasırlığının sona yaklaştığı bildiriliyor, MediaTek ve diğerleri partiye katılacak


Bir rapora göre, ARM üzerinde Windows için Qualcomm ve Microsoft arasındaki anlaşmanın süresi dolmak üzere, bu da diğer üreticilerin yonga setlerine sahip ARM cihazlarında Windows görebileceğimiz anlamına geliyor.


Microsoft, oldukça uzun bir süredir Windows’un iki sürümünü piyasaya sürdü: Intel’in ve AMD’ninki gibi x86 yongaları için Windows ve Qualcomm yonga setlerine özel Windows on ARM adlı diğeri. MediaTek ve hatta Apple gibi diğer ARM tabanlı üreticiler, Windows 11 on ARM sürümünü kullanamadı.


gelen bir rapora göre XDA Geliştiricileri, bunun nedeni, Microsoft ile Qualcomm arasında ARM üzerinde Windows’un yalnızca Qualcomm’un yonga setlerinde bulunabilmesine ilişkin bir “münhasırlık anlaşması”dır. Ancak rapora göre, anlaşma “yakında” sona ermek üzere ve Windows 11’i MediaTek ve diğerlerinin yonga setlerine sahip ARM cihazlarında görebiliriz.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU
hp 14 inç dizüstü bilgisayar windows 11 kol ürün kutusu

HP 14-ed0010nr Dizüstü Bilgisayar

Amazon’da Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2 Bilgi İşlem CPU’su, Adreno 618 GPU, 8 GB RAM ve Windows 11 on ARM içeren HP’nin 14 inç dizüstü bilgisayarına göz atın.

Rapor, anlaşmanın ne zaman sona ermek üzere olduğunu belirtmiyor, ancak “diğer çip satıcılarını bu alanda rekabet etmekten alıkoyan” tek şeyin bu olduğunu belirtiyor. Ancak rapor, “Wintel”in (Windows için Microsoft ve Intel arasındaki ortaklık) ortadan kalkmak üzere olduğunu ve Microsoft için ARM’ye geçişin “kaçınılmaz” olduğunu da vurguluyor.

Windows on ARM ekosistemi ve tüketiciler için ne anlama geliyor?

Parallels aracılığıyla M1 Mac'te Windows 11

Kaynak: MacRumors

Esasen, Qualcomm ve Microsoft “ortaklıklarını” yenilemezlerse, bu, Samsung, HP ve Lenovo gibi şirketlerin Qualcomm dışındaki yonga setlerinde Windows on ARM sürümünü çalıştıran cihazlarını görebileceğimiz anlamına gelebilir. Şu anda Samsung ve HP, ARM dizüstü bilgisayarlarda Windows satıyor ancak hepsi Qualcomm’un yonga setlerini temel alıyor.

Apple M1 Mac sahipleri için – anlaşma gerçekleşmezse ve herhangi bir şirket Windows’u ARM üzerinde lisanslayabilirse – bu, Apple’ın M1 Mac’lerde Windows için destek ekleyebileceği anlamına gelebilir. Şu anda, yeni 2021 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri dahil olmak üzere M1 Mac’ler, Bootcamp aracılığıyla Windows’u desteklememektedir. Önceki Mac’ler ve MacBook’lar (x86 mimarisini temel alıyordu), Apple’ın kendi Bootcamp uygulaması aracılığıyla Windows ve macOS’u çift önyükleyebiliyordu. Ancak, Windows on ARM, Apple’ın lisanslaması için mevcut olmadığından artık mümkün değildir. Apple müşterilerinin Windows’u üçüncü taraf bir uygulama aracılığıyla M1 aygıtlarında çalıştırma seçeneği olsa da, çözüm yerel değildir.

Qualcomm ve Microsoft ortaklığı yenilemezse bu, Apple M1 cihazlarının Windows’u yerel olarak çalıştırabileceği anlamına gelebilir. Bunun dışında sadece Apple değil, Samsung ve MediaTek gibi diğer firmalar da ARM üzerinde Windows çalıştıran chipsetler yapabilecekler. Diğer çip üreticilerinin ARM cihazlarında Windows görmek ister misiniz? Windows’u ARM üzerinde denediniz mi? Deneyimin nasıldı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Yoluyla: XDA Geliştiricileri, MacRumors