Qualcomm, yeni Wi-Fi 7 Platformu ile internetinizi düzeltmeyi hedefliyor


Qualcomm Sürükleyici Ev Wi-Fi 7 Platformu, evinizin her köşesine yüksek hızlı internet getirmeyi hedefliyor


Qualcomm, çoğunlukla akıllı telefon endüstrisindeki yenilikleriyle tanınan, yonga setleri söz konusu olduğunda dünya lideridir. Ancak şirketin uzmanlığı, üst düzey ARM yonga setleri oluşturmanın çok ötesine geçiyor. Şirket, akıllı telefon yonga setlerine ek olarak, akıllı telefonlar için 5G modemler ve kablosuz yönlendiriciler için yongalar da üretiyor. Şirketin Qualcomm Sürükleyici Ev Wi-Fi 7 Platformu adlı en son yeniliği, her gün karşılaştığınız sorunlardan biri olan evlerde zayıf internet bağlantısı sorununu ele almayı amaçlıyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Evlerde hızlı, güvenilir internet bağlantısına olan talep hızla artıyor. gelen bir rapora göre Comcast, bir evin internet trafiğinin yaklaşık %70’i videodur. Ayrıca, ABD hanelerindeki ortalama bağlı cihaz sayısı 22’ye yükseldi. Bu, yüksek hızlı internet altyapısına artan bir ihtiyaç olduğu ve bu ihtiyacın ancak gelecekte artması beklendiği anlamına geliyor.

Qualcomm Sürükleyici Ev Wi-Fi 7 Platformu, daha hızlı ve daha verimli internet bağlantısı sunarak kullanıcıların evlerinin neresinde olurlarsa olsunlar kesintisiz çevrimiçi deneyimlerin keyfini çıkarmalarını sağlar. Qualcomm, mevcut üç bandı (320MHz’e kadar) kullanan ve sırasıyla 20Gbps ve 10Gbps’ye kadar hız sunan Immersive Home 3210 ve Immersive Home 326 adlı ağ yönlendiricileri için iki yonga duyurdu.

Qualcomm Sürükleyici Ev Platformları Karşılaştırması
Kaynak: Qualcomm

Qualcomm, yeni Sürükleyici Ev yongalarının, standart bir Wi-Fi 5 ağ sistemine kıyasla 9,6 kat daha fazla kablosuz sistem kapasitesi sunduğunu söylüyor. Ayrıca platform, tıkanıklık altında yüzde 75 daha düşük gecikme süresi sunuyor. Bu, Qualcomm’un yönlendiricilerin evin her yerinde kesintisiz, yüksek hızlı bir kablosuz ağ oluşturmasını sağlayan Multi-Link Mesh teknolojisi sayesinde mümkün olmuştur. Bu teknoloji, yönlendiricilerin bir parazit olduğunda cihazları otomatik olarak iki yüksek hızlı kanal arasında değiştirmesine olanak tanır, böylece hiçbir cihazda yavaş internet yaşanmaz.

Multi-Link Mesh sayesinde Qualcomm, cihazların mevcut ağ teknolojisine kıyasla iki katına kadar hız elde edebileceğini söylüyor. Qualcomm Multi-Link Mesh, hızlı ve güvenilir internet bağlantısı sağlamanın yanı sıra daha uzun menzilde daha düşük güç tüketimi ve daha yüksek performans sunar. Genel olarak, Multi-Link Mesh, kullanıcıların evlerinin her köşesinde herhangi bir kesinti veya kesinti olmadan internete bağlanabilmelerini sağlar.

Qualcomm, Immersive Home tabanlı cihazları pazara sunmak için Xiaomi, TP-Link, Netgear ve Linksys dahil olmak üzere Wi-Fi yönlendiricileri ve ağ sistemleri üreticileriyle çalışmaya başladığını söylüyor. Immersive Home Wi-Fi 7 Platformuna sahip ilk cihazlar, 2023’ün ikinci yarısında kullanıma sunulacaktır.

Kaynak: Qualcomm