Qualcomm ve Microsoft, metaverse için yeni yongalar üzerinde birlikte çalışıyor


Ne bilmek istiyorsun

  • Microsoft ve Qualcomm, yeni nesil AR gözlüklerine güç sağlamak için yeni işlemciler üzerinde çalışıyor.
  • Bu yeni çipler, AR gözlüklerini daha hafif ve daha fazla güç verimli hale getirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
  • Şirketler, Microsoft Mesh ve Qualcomm Spaces’in birlikte çalışabileceğini ve metaverse yazılım teknolojilerinin uyumlu bir şekilde oluşturulmasına yardımcı olacağını duyurdu.

Metaverse, alabildiğiniz kadar belirsiz bir konu – Meta’nın yakın zamanda Facebook’tan yeniden markalaşması nedeniyle böyle bir terime sahip olabileceği imasına rağmen – ancak bu terim, bir çift VR gözlüğünün arkasına gizlenmiş sanal bir dünyada yaşamaktan çok daha fazlasını kapsıyor. . Bu nedenle Microsoft ve Qualcomm, metaverse pazarının belirli bir köşesi için hem donanım hem de yazılım teknolojileri geliştirmek üzere ortaklık kurdu.

Özellikle, sanal nesnelerin fiziksel dünya üzerine bindirilmesine yardımcı olmak için bir çift gözlüğün lenslerinde saydam veya yansıtılan ekranları paketleyen bir tür akıllı gözlük olan AR gözlüklerinden bahsediyoruz. Microsoft, HoloLens AR gözlüklerini piyasaya sürdüğü 2016 yılından bu yana bu alanda lider konumdadır ve şimdi yeni nesil HoloLens ve diğer AR gözlükleri, Qualcomm ve Microsoft’un geliştirmekte olduğu yeni yonga setinden güç alabilir.

Bu yeni yonga seti, daha hafif ve güç açısından daha verimli AR gözlüklerinin geliştirilmesini sağlamak için özel olarak tasarlandı; bu, şirketlerin mevcut kurumsal alanın ötesine geçip tüketici alanına ilerlemek istemeleri durumunda bu alanda şiddetle ihtiyaç duyulan bir şey.

Takım Izgarası İçin Kafes

Kaynak: Microsoft (İmaj kredisi: Kaynak: Microsoft)

Buna ek olarak, her iki şirket de XR geliştirme platformlarını (sırasıyla Microsoft Mesh ve Qualcomm Spaces) entegre ederek, çok çeşitli XR tanımlarından gelen ürünlerin tutarlı ve tutarlı bir şekilde sorunsuz bir şekilde birlikte çalışabilmesini sağlayacak.