Qualcomm, taşıyıcıların daha az hücre alanıyla açık havada 5G mmWave kapsamını artırmasına yardımcı oluyor


Ne bilmek istiyorsun

  • Qualcomm, yeni Kompakt Makro 5G RAN platformunu piyasaya sürüyor.
  • Platform, mevcut çözümlere kıyasla mmWave kapsamını %240’a kadar artırır.
  • Platform daha küçük olacak şekilde tasarlanmıştır ve daha geniş menzili kapsamak için daha az hücre alanı gerektirir.

Qualcomm, özellikle mmWave ile 5G’yi geliştirmek için bir kampanya yürütüyor. Ancak, mmWave dağıtımı, özellikle sınırlı menzili göz önüne alındığında, taşıyıcılar için pahalı olabileceğinden büyük bir zorluktur. Ancak şirketin en yeni 5G RAN platformu, bunu şirketler için daha kolay ve daha uygun maliyetli hale getirmeyi hedefliyor.

Qualcomm’un yeni Kompakt Makro 5G RAN platformu, dış mekan ortamlarında 5G baz istasyonlarını güçlendirecek şekilde ayarlanmıştır. Şirket, bunun çok daha küçük, aerodinamik bir tasarım sağladığını ve şirketler için mevcut baz istasyonu çözümlerinden %50’ye kadar daha uygun maliyetli olduğunu söylüyor. Bunun nedeni, şirketlerin daha az hücre sitesi kullanarak daha iyi kapsama alanı elde edebilmesidir.

Qualcomm'un yeni Kompakt Makro 5G RAN platformunun avantajları

(İmaj kredisi: Qualcomm)

Qualcomm’a göre yeni platform, “makro dereceli” anten modülleri desteği sayesinde 1 GHz’e kadar spektrum sağlıyor ve 5G mmWave aralığını %240’a kadar artırıyor. Bu, mmWave sinyallerinin zorlanabileceği dış mekan performansı için önemli bir gelişmedir. Temel olarak, şirketler mmWave kapsama alanlarını daha azıyla geliştirebilirler.

Qualcomm’da Kıdemli Başkan Yardımcısı ve hücresel modemler ve altyapı genel müdürü Durga Malladi, “Bu yenilikçi çözüm, iş ortaklarımızın ihtiyaç duyduğu menzili, performansı, enerji verimliliğini ve form faktörünü cazip bir fiyat noktasında sağlayarak dağıtımları kolaylaştıracak ve mmWave’in benimsenmesini hızlandıracak” dedi. “Ekosistemin, dış mekan 5G ağları için mmWave’in faydalarını tam olarak gerçekleştirmesine yardımcı olmak için teknoloji liderliğimizi ve uzmanlığımızı genişletmekten heyecan duyuyoruz.”

Qualcomm'un yeni Kompakt Makro 5G RAN platformunun ek avantajları

(İmaj kredisi: Qualcomm)

Qualcomm, Android telefonlar ve diğer cihazlar için en yüksek 5G hızlarını sunduğundan, küresel operatörlerin mmWave’i dağıtmasını kolaylaştırma hedefi konusunda oldukça sesliydi. Bu yeni platform, operatörlerin şehir, banliyö ve kırsal konutlarda hem dış mekan mobil trafiği hem de iç mekan sabit kablosuz ağlarını güçlendirmeleri için en iyi yol gibi görünüyor.

Yeni platform, 2023’ün ilk çeyreğinde müşterilerin kullanımına sunulacak.