Qualcomm Snapdragon W5 Plus Gen 1 duyuruldu: Bilmeniz gereken her şey


Qualcomm, giyilebilir cihazlar için Snapdragon W5 Plus Gen 1 yonga setini duyurdu. İşte bilmeniz gereken her şey.


Qualcomm bugün giyilebilir cihazlar için yeni nesil SoC’leri, Snapdragon W5 Plus Gen 1 ve Snapdragon W5 Gen 1’i tanıttı. Şirket, yeni yonga setlerinin sıfırdan yeniden tasarlandığını ve amiral gemisi cep telefonuyla aynı adlandırma yapısı altında getirildiğini söylüyor. işlemci. Snapdragon W5 Gen 1, 2020’nin Snapdragon Wear 4100 platformunun yerini alıyor ve şirket, önceki nesle kıyasla %50 daha düşük güç tüketimi, iki kat daha yüksek performans, 2 kat daha zengin özellikler ve %30 daha küçük boyut vaat ediyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Qualcomm Snapdragon W5 Plus Gen 1: Özellikler

Şartname

Qualcomm Aslanağzı W5 Plus Gen 1

Mimari

4nm

İşlemci

4x Korteks-A53 1,7 GHz

GPU

A702 1 GHz

Hafıza

16GB LPDDR4

Makine öğrenme

KOL Ethos-U55

Bluetooth

Bluetooth 5.3

Modem

Sürüm 13 LTE, Cat 1 bis

Snapdragon W5 Plus Gen 1 yonga seti, çok daha yeni olan 4nm düğüm işlem mimarisine dayalıdır. 12nm düğüm işlem mimarisi kullanan Snapdragon Wear 4100+ ile karşılaştırıldığında ileriye doğru dev bir adım. Spesifikasyonlara gelince, Snapdragon W5 Plus Gen 1, 1.7 GHz’de saat hızına sahip dört çekirdekli ARM Cortex-A53 CPU’ya sahiptir. Cortex-A55, yonga setine önceki nesle göre büyük bir avantaj sağlarken, dört çekirdekli Cortex-A53 CPU ile birleşen yeni mimari, çok ihtiyaç duyulan bir performans artışı sağlamalıdır.

Snapdragon W5 Gen 1 ve Wear 4100 Plus

Kaynak: Qualcomm

Yeni CPU’ya ek olarak, SoC ayrıca yeni bir 22nm tabanlı her zaman açık yardımcı işlemci ile birlikte gelir. Yonga setindeki yeni Cortex M55 yardımcı işlemcisi de önceki nesle kıyasla daha yeni mimariye dayanıyor. Qualcomm, yardımcı işlemcinin güç tüketimini azaltırken gerçekleştirebileceği işlemleri iyileştirmeyi başardığını söylüyor. Akıllı saatle etkileşime girmediğinizde yardımcı işlemci artık her zaman açık ekran, müzik, bildirimler, kondisyon takibi, uyku takibi ve daha fazlası gibi görevleri gerçekleştirebilir.

Yeni çip ayrıca 1 GHz Adreno 702 GPU (3D saat yüzleri, 3D haritalarda gezinme ve 1080p video akışı sağlar), LPDDR5 RAM (Wear 4100+’da LPDDR3’e kıyasla) ve yeni bir U55 makine öğrenimi çipi ile birlikte gelir. Wear 4100+ SoC’de yoktu. Daha hızlı bir Wi-Fi yongası, Bluetooth 5.3 ve “sınıfının en iyisi” LTE modem ile birleştiğinde Qualcomm Snapdragon W5 Plus Gen 1, önceki nesle göre çok büyük bir yükseltme gibi görünüyor.

Aslanağzı W5 Plus Gen 1 Özellikleri

Kaynak: Qualcomm

Performans kazanımlarına sahip olmak güzel olsa da pil ömrü, Wear 4100+ akıllı saatlerin ana endişelerinden biriydi. Qualcomm, Snapdragon W5 Plus Gen 1 ile bu sorunları ele alıyor. Şirket, 300 mAh pil ve W5 Plus Gen 1 ile akıllı saatlerin 43 saate kadar pil ömrü sunabileceğini, 600 mAh pil ile akıllı saatlerin ise 3 saate kadar pil ömrü sunabileceğini iddia ediyor. kullanım günleri. Yeni Derin Uyku ve Hazırda Bekletme modları da var. Bu modlar, güç tüketimini büyük ölçüde azaltarak pil ömrünü uzatarak yardımcı olur.

Qualcomm, Plus varyantının yanı sıra normal Snapdragon W5 Gen 1 yongasını tanıtırken, normal W5 Gen 1 yongası hakkında pek fazla ayrıntı ortaya çıkarmadı. Bunun yerine, W5+ Gen 1’in “ana akım akıllı saatler” için tercih edilen yonga seti olacağını, W5 Gen 1’in ise çocuklara ve yaşlılara yönelik saatler ve diğer sağlık giyilebilir ürünleri içeren “segmente özgü giyilebilir ürünler” için ayrıldığını söylüyor.

Snapdragon W5/W5 Plus Gen 1 çipli ilk akıllı saatler

Snapdragon W5 Gen 1 Ref tasarımı

Kaynak: Qualcomm

Qualcomm, OPPO ve Mobvoi’nin yeni Snapdragon W5 Gen 1 ve W5 Plus Gen 1 platformuyla akıllı saatleri piyasaya süren ilk üreticiler olacağını duyurdu. OPPO, Snapdragon W5 Gen 1 ile Watch 3’ü tanıtacak gelecek ay Mobvoi, yonga setinin Plus varyantı ile yeni nesil TicWatch amiral gemisi akıllı saatini piyasaya sürecek sonbaharda.

Süreci hızlandırmak için Qualcomm, Compal ve Pegatron ile ortaklaşa iki referans tasarımı da duyurdu. Qualcomm, referans tasarımın yalnızca yeni platformun yeteneklerini sergilemekle kalmayıp aynı zamanda OEM’lerin ürünleri daha hızlı geliştirmesine olanak tanıyacağını söylüyor. Yeni nesil Samsung Galaxy Watch serisinin ve hatta Google Pixel Watch’ın Exynos W920 işlemci kullandığı söylenirken, yeni Qualcomm yonga seti, şirketleri gelecekte tekliflerine geçmeye ikna edebilir.