Qualcomm Snapdragon Satellite ile Android’iniz kesintisiz kapsama alanına sahip olacak


Qualcomm, Snapdragon Satellite ile Android’e uydu bağlantısı getiriyor. Snapdragon 8 Gen 2 telefonlar, H2 2023’ten itibaren hizmete sahip olacak.


Apple’ın izinden giden Qualcomm, Android akıllı telefonlara uydu bağlantısı getirdiğini duyurdu. Şirket, bu özelliği Android akıllı telefonlara getirmek için küresel bir uydu iletişim şirketi olan Iridium ile ortaklık kurdu.


Snapdragon Satellite adlı işlevsellik, en son Snapdragon 8 Gen 2 işlemci tarafından desteklenen belirli Android akıllı telefonlarda kullanılabilecek. Qualcomm, bunun Snapdragon 8 Gen 2 yonga setinin Snapdragon X70 modeminde bulunan teknoloji sayesinde mümkün olduğunu söylüyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Qualcomm, Snapdragon Satellite’ı en son çipiyle akıllı telefonlarda kullanmayı mümkün kılsa da, bu işlevin kendi cihazlarında etkinleştirilmesi bireysel OEM’lere ve hizmet sağlayıcılara kalmış olacaktır. Şu anda hangi OEM’lerin bu özelliği etkinleştirmeyi seçeceği bilinmiyor, ancak Samsung gibi en iyi üreticilerin bu özelliği yeni nesil cihazlarında etkinleştirmesini bekliyoruz.

Qualcomm, kullanım durumu söz konusu olduğunda, bu özelliğin uzaktaki veya düzenli hücre hizmeti kapsama alanı olmayan kullanıcıların, en son iPhone 14 serisinde uydu bağlantısının nasıl çalıştığına benzer şekilde mesaj gönderip almasına izin vereceğini söylüyor. Qualcomm, kullanıcılara acil müdahale hizmetleri sağlamak için Garmin ile iş birliği yaptı.

Qualcomm, kullanıcıların özelleştirilebilir SMS mesajlarını (önceden yazılmamış) uydu bağlantı özelliği aracılığıyla göndermelerine izin vereceğini söylüyor. Bu, iPhone 14’ün, kullanıcıların yalnızca acil servislere önceden yazılmış yanıtlar göndermesine izin veren uydu bağlantısı özelliğinden farklıdır.

Acil durum mesajlaşması için ilk kullanımına ek olarak Qualcomm, Snapdragon Uydu işlevinin gelecekte başka potansiyel kullanımları olabileceğini belirtti. Şirket, teknolojiyi uzak, kırsal ve açık deniz konumlarında SMS manifatura ve bağlantı için kullanma olasılığından bahsetti.

LEO uyduları nedir ve akıllı telefonlarda uydu iletişimi nasıl çalışır?

Üstelik teknoloji sadece akıllı telefonlarla sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. Qualcomm, Snapdragon Satellite’ın dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde, araçlarda ve IoT cihazlarında da kullanılabileceğini söylüyor. Şirket, üreticilerin ve uygulama geliştiricilerin ürünlerini farklılaştırabileceklerini ve uydu bağlantısını kullanan benzersiz markalı hizmetler sunabileceklerini ekliyor.

Kaynak: Qualcomm