PS5’te VRR (Değişken Yenileme Hızı) nasıl etkinleştirilir


Değişken Yenileme Hızı (VRR) desteği olmadan piyasaya sürülmesine rağmen VRR, PS5’e doğru yol aldı. VRR, uyumlu TV’lerin ekranın yenileme hızını oyunun çıktısına uyacak şekilde dinamik olarak ayarlamasına olanak tanır; bu, kare hızı düşüşlerinin ve gecikmenin daha yumuşak görünebileceği ve onları daha az rahatsız edebileceği anlamına gelir.

Uygulamada, performans sağlamalıdır belli olmak kare hızı düşüşleri oluşsa bile daha kararlı. VRR’nin çalışması için çıkışın en az 48FPS olması gerekir, dolayısıyla 30FPS’de çalışan oyunlar bundan faydalanamaz. 60FPS’den 120FPS’ye koşanların her ikisi de, daha önce düşen karelerden muzdaripse, iyileşme görmelidir.

PS5’te VRR nasıl etkinleştirilir?

  1. PS5 ana ekranında şuraya gidin: Ayarlar.
  2. Aşağı kaydırın ve seçin Ekran ve Video.
  3. Video Çıkışı altında, öğesini seçin. SGK.
  4. Kapalı konumundan şu konuma getirin: Otomatik.

PS5 VRR ayarları

(İmaj kredisi: Android Central)

Bu kadar kolay. Ayarlarda sadece hızlı bir çevirme ile Değişken Yenileme Hızının keyfini çıkarabileceksiniz. VRR’nin yalnızca PS5 oyunlarında desteklendiğini, geriye dönük uyumluluk yoluyla PS5’te oynanan PS4 oyunlarında desteklenmediğini unutmayın. Ratchet ve Clank: Rift Apart ve Spider-Man: Miles Morales gibi oyunlar da dahil olmak üzere VRR desteğine sahip PS5 oyunlarının listesi küçük ama büyüyor. İleride, PlayStation 5’te VRR sunan daha fazla geliştirici görmeliyiz.

Hangi televizyonlar VRR’yi destekler?

PS5 VRR ayarları

(İmaj kredisi: Android Central)

Tüm televizyonlar Değişken Yenileme Hızını desteklemez ancak PS5 için en iyi TV’lerden bazıları destekler. 8K çözünürlük ve 120FPS sağlayabilen HDMI 2.1’i destekleyen bir TV’ye ihtiyacınız olacak. Televizyonunuz VRR’yi desteklemiyorsa PS5’te etkinleştirmeye çalıştıktan sonra bunu söyleyen bir açılır pencere görürsünüz.