Plex için Google Fotoğraflar’ı bıraktım


1 Haziran 2021, Google Fotoğraflar’daki ücretsiz sınırsız sıkıştırılmış fotoğraf yedekleme ve bulut depolamanın sona erdiği gündür. Artık fotoğraflarınız için bulut depolama için ödeme yapmanız gerekecek. Bu nedenle, muhtemelen Google Fotoğraflar’a alternatifler arıyorsunuz, ancak bu makalelerin tümünde önerilen diğerlerinin hiçbiri, Google Fotoğraflar’ın eskiden olduğu şeyle gerçekten karşılaştırılamaz ve hiçbiri sınırsız depolama için ücretsiz değildir.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Şahsen, Google Fotoğraflar’ı tek yedeklemem olarak hiç kullanmadım, ücretsiz sürüm tam kaliteli görüntüleri kaydetmediği için her zaman yalnızca 3. düzey bir yedeklemeydi. Ancak, görüntü tanıma oldukça iyi çalıştığı için fotoğraf kitaplığımda arama yapmak oldukça harikaydı. Mükemmel değildi, ama kesinlikle hiç yoktan iyiydi… ve herhangi bir telefondan fotoğraf galerimin tamamını görebilmek harikaydı. Hala tüm tam çözünürlüklü fotoğraflarımı yıllara ve günlere göre düzenli olarak sunucumda tutuyorum, ancak bulutta 13 terabayt fotoğrafa sahip olmak da oldukça güzeldi. Google Fotoğraflar’da bu kadar depolama alanı için ödeme yapmak ayda 100 ABD Doları olur!


Plex’i kullanabilirdim

Öyleyse neden sadece Plex kullanmıyorum? Evin her yerinde ve uzaktan video ve müzik akışı için zaten Plex’im var, ancak Plex sunucusunun Fotoğraflar yönünü hiç açmadım. Fotoğraflarıma telefondan uzaktan erişmenin iyi bir yolu olabilir gibi görünüyor.

Plex, fotoğraf kitaplığınız için bazı harika görünüm seçeneklerine sahiptir. Buna her şeyi sırayla gösteren bir “zaman çizelgesi” modunda bakabilirsiniz veya normal klasör yapısı görünümünde bakabilirsiniz veya farklı on yıllardan otomatik olarak seçilen bazı örnekleri gösteren “Önerilen” bir görünüm vardır veya “bu konuda” gün”.

Arama özelliği, Google Fotoğraflar’ın yaptığı gibi herhangi bir görüntü tanıma işlemi yapmaz, ancak dosya adlarını ve klasör adlarını arar. Klasörlerime uygun isimleri eklemeyi hatırlarsam, bu oldukça iyi.

Sunucuya Senkronize Etme

Plex uygulamalarında da otomatik Film Rulosu Yükleme özelliği vardır! Bu pratik olarak mükemmel olabilir… Bir dakika, Plex ayrıca Haziran 2021’de otomatik Film Rulosu yedekleme özelliğini kaldırıyor. Yine de Plex’im zaten var, o yüzden bir deneyelim. Plex Forumlarında birkaç otomatik senkronizasyon önerisi var. Android için “FolderSync” uygulaması, kamera rulosu fotoğraflarını otomatik olarak sunucuya kopyalamak için kulağa oldukça iyi geliyor, ancak sanırım artık fotoğraf kitaplığım üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak istiyorum, bu yüzden “ kullanarak fotoğrafları sunucuya düzenli olarak manuel olarak kopyalayacağım. Malzeme Dosyaları”. Bu açık kaynaklı dosya yöneticisi, SMB dosya paylaşımları için harika bir desteğe sahiptir, bu nedenle, tüm fotoğraflarımı istediğim zaman kolayca taşıyabileceğim “2021” fotoğraflar klasörüme bir kısayol yaptım. Ayrıca yerleşik bir FTP sunucusu var, bu yüzden dosyaları başka bir şekilde aktarmak istersem bunu açabilir ve telefonun fotoğraf deposuna bir masaüstünden (veya başka bir FTP istemcisinden) erişebilirim. FTP güvenli bir dosya aktarım protokolü değildir, bu yüzden onu yalnızca yerel ağda kullanacağım. Manuel seçeneğe sahip olmak, görüntülerin ne zaman senkronize edileceğini seçeceğim için beklenmedik ağ kullanımı veya pil seviyesi kaybı yaşamayacağım anlamına geliyor. Ben de her şeyi RAW formatında çekiyorum, bu yüzden kesinlikle bu büyük dosya boyutlarını otomatik olarak aktarmak istemiyorum. Ayrıca ev ağımda bir VPN sunucum var, böylece dosyaları sunucuya uzaktan ve güvenli bir şekilde istediğim yerden kopyalayabilirim. Ucuz bir Raspberry Pi bilgisayarı ve PiVPN.io betikleriyle bir ev VPN sunucusu yapmak gerçekten çok kolay.

Bu arada, sunucuda, RoboBasket’te bir yıl içinde her gün için otomatik olarak klasörler oluşturacak ve her şeyin iyi organize olması için görüntü dosyalarını uygun klasörlere taşıyacak bir dizi kuralım var.

Maliyetler

Plex Server, tüm kişisel medya akışını işleyecek ücretsiz bir seçeneğe sahiptir. Bir web tarayıcısı yerine Android veya iOS mobil uygulamalarını kullanmak istiyorsanız, bunların her biri tek seferlik bir maliyet olarak 5 ABD dolarıdır (Plex Pass’ınız yoksa, bu durumda bunlar ücretsizdir). Xbox, PlayStation ve çok sayıda başka cihaz gibi diğer sistemler için uygulamalar genellikle ücretsizdir. Plex ayrıca, tek seferlik 120 ABD Doları veya ayda 5 ABD Doları veya yılda 40 ABD Doları olan premium bir “Plex Pass” seçeneğine sahiptir. Plex Pass, fotoğraf kitaplığınızın özelliklerine hiçbir şey eklemez, ancak video ve televizyon izleme yeteneklerinize başka güzel şeyler ekler. Kablolu veya HD havadan yayınlardan şovları kaydetmek için bir TV alıcısı kullanma seçeneği ekler ve çevrimdışı görüntüleme için istemci cihazlara içerik indirme seçeneği ekler. Ayrıca, sınırsız müzik akışı istiyorsanız 4K oynatma ve Tidal aboneliği için indirim sağlar. GÜNCELLEME: Diğer bir büyük maliyet farkı, evde iyi miktarda depolama alanı, kurulu Plex sunucusu ve her zaman açık bir internet bağlantısı olan bir sunucu bilgisayara ihtiyacınız olmasıdır.

Çözüm

Google’ın ücretsiz fotoğraf bulut depolama hizmetinin sona ermesi kesinlikle üzücü, ancak bu, kontrol edemediğiniz bulut hizmetlerine aşırı bağımlı olmanın muhtemelen kötü bir fikir olduğunu ve çeşitli alternatiflere sahip olmanın iyi bir fikir olduğunu hatırlatıyor. Elbette, Plex de sonsuza kadar sürmeyebilir, ancak bana medya kitaplığı akış yeteneklerim ve fotoğraf kitaplığı yedeklemelerim üzerinde biraz daha fazla kontrol sağlıyor. Yine de, kesinlikle daha az zengin özelliklere sahiptir ve senkronizasyon/yönetim daha karmaşıktır, ancak belki de özgürlüğün bedeli budur.