OxygenOS 13 uygulamalı: Tutulmayan sözler


OnePlus, yazılım çabaları hakkında konuşmak için son 12 ay boyunca iki medya yuvarlak masa toplantısı düzenledi. İlki (Ağustos 2021’de), Çin dışındaki tüm OnePlus ve OPPO telefonlarına gidecek birleşik bir işletim sistemi vizyonunu özetledi. Buradaki fikir, OxygenOS’un en iyi özelliklerini ColorOS ile birleştirerek “hızlı ve sorunsuz”, “kararlı ve zengin özelliklere sahip” bir arayüz oluşturmaktı.

İkinci bir yuvarlak masa toplantısında (Şubat 2022’de), OnePlus bu iddiaların çoğunu geri aldı. OnePlus CEO’su Pete Lau ve yazılım başkanı Gary Chen, bunun yerine OxygenOS’un ColorOS ile birlikte var olmaya devam edeceğini ve OxygenOS 13’ün OnePlus kullanıcılarına “tanıdık” olacak “hafif ve temiz” bir arayüz olacağını duyurdu. OxygenOS 12’nin ColorOS 12 ile ne kadar sıkı bir şekilde bütünleştiği göz önüne alındığında kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyordu – tüm niyet ve amaçlar için OxygenOS, birkaç ekstra özelliğe sahip ColorOS’un bir yan ürünüdür.

Oksijen OS 13

(İmaj kredisi: OnePlus)

Dahili kaynaklarım, artık OxygenOS için özel bir yazılım ekibi olmadığını belirterek bunu doğruladı; feshedildi ve OPPO’ya dahil edildi. Yine de, Android 13 tabanlı OxygenOS 13’ü gerçekten kullanana ve OnePlus’ın en azından çaba gösterip göstermediğini görene kadar yargılamamak istedim.

OxygenOS 13’ü OnePlus 10 Pro’mda bir günden biraz fazla kullandıktan sonra, durumun böyle olmadığını söyleyebilirim. Yazılım, vanilya Android’e yakın bir yer hissetmiyor ve henüz ColorOS 13’ü kullanmamış olsam da (18 Ağustos’ta piyasaya sürülüyor), OxygenOS 13’ten neredeyse ayırt edilemez olduğu kesin.

RGB kasasına karşı OxygenOS 13 bildirim bölmesi müzik çalar döşemesi

(İmaj kredisi: Harish Jonnalagadda / Android Central)

OxygenOS 13, su unsurlarından ipuçları alan yeni bir Aquamorphic tasarım kullanıyor ve arayüzün biraz daha modern görünmesini sağlamak için ince ince ayarlar olsa da, daha geniş tasarım dili çok fazla değişmedi.