OPPO MariSilicon Y, Bluetooth üzerinden ultra net kayıpsız ses sunar


Inno Day 2022’de OPPO, OHealth markası altındaki ilk ürünü OHealth H1 sağlık monitörünü tanıttı. Şirket, ikinci şirket içi çipi olan Marisilicon Y ve Air Glass 2’yi tamamladı. Yeni cihazlar, “akıllı eğlence, akıllı üretkenlik, akıllı sağlık ve akıllı öğrenme alanlarındaki dört Akıllı Girişimi zenginleştirmeyi” hedefliyor.


Kendi geliştirdiği ilk MariSilicon X NPU’nun geçen yılki başarılı lansmanından sonra OPPO ikinci çipi olan yeni MariSilicon Y SoC’yi yaratmaya devam etti. Yeni ses yongası, gelişmiş N6RF teknolojisini kullanır ve piyasadaki en yüksek özellikli Bluetooth yongalarına kıyasla Bluetooth bant genişliğini %50 artırır. Yeni N6RF işlemi TSMC tarafından geliştirildi ve bu sayede MariSilicon Y, son neslin 16nm fabrikasyon sürecine göre %33 daha küçük bir bilgisayar olan bir çipte %66’ya kadar daha az güç tüketiyor.

GÜNÜN POCKETNOW VİDEOSU

Çip, cihaz üzerinde 590 GOPS’ye (Saniyede Giga milyar İşlem) kadar URLC (Ultra Çözünürlüklü Kayıpsız Codec) codec bileşeni ve özel bir NPU (Sinir İşleme Birimi) kullanır.

OPPO MariSilicon Y SoC çip alt

12 Mbps veri hızıyla birleşen URLC’nin yeni sıkıştırma oranı, OPPO’nun Bluetooth üzerinden kayıpsız ses iletmesine olanak tanır. Şirket, LDAC, AptX ve diğer codec’lerin aksine ses kalitesinden ödün vermeden yüksek sıkıştırma elde ettiğini söylüyor.

MariSilicon Y, Bluetooth üzerinden etkileyici bir 24-bit/192kHz ultra net kayıpsız ses iletebilir ki bu bir ilktir. Bu, kullanıcılara kablolu bağlantı olarak kablosuz bağlantının avantajlarını sağlamaya yardımcı olarak, uzamsal ses deneyimlerine sahip üst düzey kablosuz ses cihazlarının olanaklarını açar.

24-bit/192kHz kayıpsız sesten yararlanmak için OPPO, cihazların Bluetooth aracılığıyla ses iletmesini sağlayan bir Pro Bluetooth Paketi geliştirdi. İfadelere bakılırsa, şirket içinde geliştirilmiş özel bir çözüm gibi görünüyor ve tescilli olup olmayacağı ve şirketin diğer şirketlerin bu teknolojiyi üçüncü taraf kablosuz kulaklıklar ve kulaklıklar için lisanslamasına izin verip vermeyeceği açık değil.

Ancak OPPO, MariSilicon Y’nin LDAC, LHDC, L2DC, L3C, AAC ve SBC gibi ana akım açık kodlama formatlarını destekleyeceğini paylaştı. MariSilicon Y ile donatılmış ses cihazları, çoğu ana akım cihazla uyumlu olacak ve kullanıcıların sesi herhangi bir engel olmaksızın tüketmesine olanak tanıyacak.

Yapay zekayı kullanan MariSilicon Y, seçilen bir şarkıdaki vokal, davul, bas ve diğer enstrümanlar gibi belirli gövdelerin belirli seslerini de izole edebilecek. Spatial Rendering, kullanıcıların ses izole edildikten sonra sesin uzamsal konum bilgilerini ayarlamasına da olanak tanır. Vokaller daha yakına taşınabilir ve daha sürükleyici bir etki için davullar arkaya yerleştirilebilir. Şirket, bunların yalnızca “profesyonel çok kanallı ses mühendisliği dosyaları” kullanılarak mümkün olduğunu ve şimdi yeni çipin yapay zeka yetenekleri sayesinde mümkün olduğunu söylüyor.

Bu, Inno Day 2022 etkinliğinin yalnızca ilk günüydü ve muhtemelen yarın daha fazlasını duyacağız, bu yüzden size canlı yayın sunarken Pocketnow’u takip ettiğinizden emin olun. Bizi takip edin twitterFacebook ve YouTube, OPPO’nun en son yeniliklerinden haberdar olmak için.